REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pozbawienie życia dziecka przez matkę

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
ŻAKIEWICZ ADWOKACI Żakiewicz Górczak Gawińska Sp. k.
Ekspert prawa karnego, karno-skarbowego oraz procedury karnej
Pozbawienie życia dziecka przez matkę. /fot. Fotolia
Pozbawienie życia dziecka przez matkę. /fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Nadrzędnym dobrem chronionym przez polskiego ustawodawcę jest życie człowieka. Pomimo to w sposób szczególny traktuje się matkę, która zabija dziecko w okresie porodu pod wpływem jego przebiegu. Wszystkie inne osoby np. ojciec, babka czy też dziadek nowo narodzonego dziecka w razie pozbawienia go życia ponoszą normalną, pełną odpowiedzialność za zbrodnię zabójstwa za którą przewidziana jest kara nawet dożywotniego pozbawienia wolności.

Matka pozbawiająca życie dziecka w okresie porodu i pod wpływem jego przebiegu może liczyć na zdecydowanie łagodniejszą odpowiedzialność karną. Czyn stypizowany w art. 149 kodeksu karnego zagrożony jest bowiem karą do 5 lat pozbawienia wolności.  

REKLAMA

REKLAMA

Powstaje zatem pytanie dlaczego ustawodawca zdecydował się w sposób szczególny potraktować matkę, która pozbawia życia swojego potomka? Złagodzenie odpowiedzialności matki wynika ze  szczególnego stanu psychicznego w którym znajduje się kobieta, która dopiero urodziła dziecko, który to stan odbiega od stanu jej normalnej psychiki z powodu tego niecodziennego wydarzenia jakim jest poród i wiążąca się z nim destabilizacja hormonalna.

Aby matka mogła ponieść łagodniejszą odpowiedzialność karną muszą zostać spełnione łącznie dwie przesłanki, a mianowicie pozbawienie noworodka życia musi nastąpić "w okresie porodu" i "pod wpływem jego przebiegu". Jeżeli którakolwiek z przedstawionych powyżej przesłanek nie zostanie spełniona, matka poniesie pełną odpowiedzialność za zabójstwo zwykłe lub kwalifikowane. 

Zobacz serwis: Sprawy karne

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Momentem początkowym, który określa czasowe ramy „okresu porodu” jest rozpoczęcie akcji porodowej czyli wystąpienia pierwszych skurczy. Znamię to nie pokrywa się jednak w pełni z czasem porodu w znaczeniu medycznym. Okres ten obejmuje bowiem poza samą akcją porodową również kilkanaście godzin po jej zakończeniu. W tym okresie zdrowa psychicznie kobieta powinna  odzyskać równowagę psychiczną po porodzie. Jeżeli do zabójstwa dojdzie np. cztery dni po porodzie, to wówczas matka będzie już ponosiła normalną odpowiedzialność za przestępstwo, którego się dopuściła. Przyczyna zabójstwa nowo narodzonego dziecka musi tkwić w samym przebiegu porodu. Niedopuszczalne jest powoływanie się na łagodniejszą odpowiedzialność ze względu na inne okoliczności jak np. ciężką sytuację materialną, młody wiek czy też porzucenie przez ojca dziecka. Bezpośrednią przyczyną zabójstwa musi być przebieg porodu. Jeżeli do zabójstwa doszło nawet w okresie porodu ale jego zamiar matka powzięła już przed porodem to wówczas będzie ponosiła pełną odpowiedzialność za zabójstwo.

Regulacja przedmiotowej kwestii budzi dużo negatywnych emocji w odbiorze społecznym. Orzecznictwo oraz doktryna również nie pozostają jednolite w tej kwestii. Trudno jest bowiem jednoznacznie ocenić czy czyn jakiego dopuściła się matka względem dość szczególnej ofiary- nowo narodzonego dziecka, ze względu na okoliczności w jakich został popełniony, powinien być łagodniej traktowany. Ocena stanu psychicznego kobiety po porodzie nie jest łatwa. Zgodnie z wolą ustawodawcy, na szczególne potraktowanie mają zasługiwać wyłącznie kobiety których psychika nie poradziła sobie w tak atypowej sytuacji jaką jest poród. Tak radykalne złagodzenie odpowiedzialności może stanowić jednak pewnego rodzaju „zachętę” dla kobiet których np ciężka sytuacja finansowa, skłania do drastycznych rozwiązań. Czy zatem życie całkowicie bezbronnej i zależnej od innych osób ofiary nie powinno być bezwarunkowo chronione? Czy nie wystarczające byłoby uznanie, iż matka zabijająca swoje dziecko dopuszcza się normalnego zabójstwa przy równoczesnym uwzględnieniu okoliczności, które wpływałyby na złagodzenie jej kary?

Zobacz serwis: Wykroczenia

W tej sytuacji pojawia się dylemat moralny, czy aby wyodrębnienie czynu zabronionego przewidującego łagodniejszą odpowiedzialność karną matki zabijającej swoje dziecko nie stanowiło pewnego rodzaj ułatwienia w podjęciu przez nią decyzji o pozbawieniu dziecka najcenniejszego dobra jakim jest jego życie. Pozostawiając tę kwestię otwartą, z pewnością należy stwierdzić, iż przewidując zdecydowanie łagodniejszą odpowiedzialność karną matek zabijających w okresie porodu i pod jego wpływem, ustawodawca ograniczył sądom możliwość dokonywania oceny karygodności tych wyjątkowych przestępstw, popełnianych w skrajnie anormalnej sytuacji motywacyjnej w jakiej znalazły się ich sprawczynie.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nawrocki u Mentzena - kiedy? [NA ŻYWO YOUTUBE]

Karol Nawrocki będzie u Sławomira Mentzena na kanale youtube już dziś o godzinie 13:00. Oto link do rozmowy na żywo "Mentzen grilluje: Karol Nawrocki".

5. punkt deklaracji Mentzena groźny dla Polski? Opinia wiceszefa MON

Wiceszef MON ocenia, że 5. punkt deklaracji Mentzena jest groźny dla Polski. To jedno z głównych żądań Putina. Czy Ukraina powinna być w NATO?

Pozew o podwyższenie alimentów [WZÓR]

Rolą alimentów jest zaspokajanie usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego, w szczególności małoletniego dziecka. Kiedy można żądać podwyższenia alimentów? Jak wnieść o podwyższenie alimentów? Co powinno znaleźć się w pozwie?

QUIZ Polscy prezydenci. Dasz radę zdobyć 10/10?
Ile lat w dniu wyborów musi mieć kandydat na prezydenta? Kto był pierwszym prezydentem RP? Ile lat trwa kadencja? Sprawdź swoją wiedzę o przed drugą turą wyborów.

REKLAMA

Darowizna od matki w kwocie 4 mln złotych: Jak przekazać legalnie i bez podatku?

Darowizna na kwotę 4 milionów złotych może brzmieć jak zaproszenie do kontroli skarbowej. Tymczasem obowiązujące przepisy ustawy o podatku od spadków i darowizn nie tylko dopuszczają taką transakcję bez podatku, ale wręcz jasno określają, jak to zrobić legalnie i bezpiecznie. W najnowszej interpretacji indywidualnej skarbówka potwierdził, że nawet wielomilionowe darowizny mogą być zwolnione z podatku, jeśli spełnione zostaną trzy kluczowe warunki. Jakie? Sprawdzamy.

Zasiłek dla tracących świadczenie pielęgnacyjne (stare). Opiekunowie osób niepełnosprawnych (stopień znaczny) z problemem

Sądy wykryły trzecią lukę w przepisach o świadczeniu wspierającym. Pierwsza luka dotyczy wątpliwości, czy opiekunowie osób niepełnosprawnych powinni oddawać świadczenie pielęgnacyjne (stare) za okres rozpatrywania wniosku o określenie poziomu potrzeby wsparcia (liczba punktów w WZON po teście sprawności). Druga luka dotyczy utraty ubezpieczenia zdrowotnego przez opiekunów za okres rozpatrywania wniosku przez WZON. I teraz jest odkryta trzecia luka.

Świadczenie wspierające i pielęgnacyjne do poprawy. Trzy wady przepisów

Prawie 1,5 roku obowiązywania ustawy o świadczeniu wspierających pokazało trzy słabe punkty tej ustawy. Są to 1) zwroty świadczenia pielęgnacyjnego 2) składki ubezpieczeniowe (zdrowotna i emerytalna) na rzecz opiekuna 3) zasiłek dla bezrobotnych dla opiekuna (daje czas na dostosowanie się do rynku pracy po utracie świadczenia pielęgnacyjnego.

Więzi rodzinne w świetle ochrony dóbr osobistych

Więzi rodzinne opierają się na emocjach i wspólnie budowanych przez lata relacjach. W sytuacjach konfliktowych – takich jak rozwód, spory o kontakty z dzieckiem czy alimenty – więzi te mogą zostać poważnie naruszone. Warto wtedy pamiętać, że prawo może nas realnie chronić w takich przypadkach. Jak to działa w praktyce?

REKLAMA

Do której godziny jest głosowanie na prezydenta?

Cząstkowe, orientacyjne wyniki głosowania na Prezydenta Polski w wyborach 2025 r. znane są już w trakcie dnia, w którym wyborcy oddają głosy. Niektórzy niezdecydowani mogą pod ich wpływem zmienić zdanie i wybrać się do komisji wyborczej. Inni ze względu na plan dnia mogą zagłosować tylko późnym wieczorem. Czy zdążą? Do której godziny można głosować?

WIBOR w umowach kredytowych. Czy wyrok TSUE ujednolici orzeczenia polskich sądów? Złotówkowicze będą triumfować jak frankowicze?

Czy będzie przełom w sprawach WIBOR? Czy zbliżający wielkimi krokami wyrok TSUE w sprawie polskiej okaże się korzystny dla posiadaczy kredytów złotówkowych opartych o wskaźnik referencyjny WIBOR i czy wpłynie to na ukształtowanie się linii orzeczniczej polskich sądów. Na te pytania odpowiada Wojciech Ostrowski, radca prawny z Kancelarii Rachelski i Wspólnicy.

REKLAMA