REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pozbawienie życia dziecka przez matkę

ŻAKIEWICZ ADWOKACI Żakiewicz Górczak Gawińska Sp. k.
Ekspert prawa karnego, karno-skarbowego oraz procedury karnej
Pozbawienie życia dziecka przez matkę. /fot. Fotolia
Pozbawienie życia dziecka przez matkę. /fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Nadrzędnym dobrem chronionym przez polskiego ustawodawcę jest życie człowieka. Pomimo to w sposób szczególny traktuje się matkę, która zabija dziecko w okresie porodu pod wpływem jego przebiegu. Wszystkie inne osoby np. ojciec, babka czy też dziadek nowo narodzonego dziecka w razie pozbawienia go życia ponoszą normalną, pełną odpowiedzialność za zbrodnię zabójstwa za którą przewidziana jest kara nawet dożywotniego pozbawienia wolności.

Matka pozbawiająca życie dziecka w okresie porodu i pod wpływem jego przebiegu może liczyć na zdecydowanie łagodniejszą odpowiedzialność karną. Czyn stypizowany w art. 149 kodeksu karnego zagrożony jest bowiem karą do 5 lat pozbawienia wolności.  

REKLAMA

REKLAMA

Powstaje zatem pytanie dlaczego ustawodawca zdecydował się w sposób szczególny potraktować matkę, która pozbawia życia swojego potomka? Złagodzenie odpowiedzialności matki wynika ze  szczególnego stanu psychicznego w którym znajduje się kobieta, która dopiero urodziła dziecko, który to stan odbiega od stanu jej normalnej psychiki z powodu tego niecodziennego wydarzenia jakim jest poród i wiążąca się z nim destabilizacja hormonalna.

Aby matka mogła ponieść łagodniejszą odpowiedzialność karną muszą zostać spełnione łącznie dwie przesłanki, a mianowicie pozbawienie noworodka życia musi nastąpić "w okresie porodu" i "pod wpływem jego przebiegu". Jeżeli którakolwiek z przedstawionych powyżej przesłanek nie zostanie spełniona, matka poniesie pełną odpowiedzialność za zabójstwo zwykłe lub kwalifikowane. 

Zobacz serwis: Sprawy karne

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Momentem początkowym, który określa czasowe ramy „okresu porodu” jest rozpoczęcie akcji porodowej czyli wystąpienia pierwszych skurczy. Znamię to nie pokrywa się jednak w pełni z czasem porodu w znaczeniu medycznym. Okres ten obejmuje bowiem poza samą akcją porodową również kilkanaście godzin po jej zakończeniu. W tym okresie zdrowa psychicznie kobieta powinna  odzyskać równowagę psychiczną po porodzie. Jeżeli do zabójstwa dojdzie np. cztery dni po porodzie, to wówczas matka będzie już ponosiła normalną odpowiedzialność za przestępstwo, którego się dopuściła. Przyczyna zabójstwa nowo narodzonego dziecka musi tkwić w samym przebiegu porodu. Niedopuszczalne jest powoływanie się na łagodniejszą odpowiedzialność ze względu na inne okoliczności jak np. ciężką sytuację materialną, młody wiek czy też porzucenie przez ojca dziecka. Bezpośrednią przyczyną zabójstwa musi być przebieg porodu. Jeżeli do zabójstwa doszło nawet w okresie porodu ale jego zamiar matka powzięła już przed porodem to wówczas będzie ponosiła pełną odpowiedzialność za zabójstwo.

Regulacja przedmiotowej kwestii budzi dużo negatywnych emocji w odbiorze społecznym. Orzecznictwo oraz doktryna również nie pozostają jednolite w tej kwestii. Trudno jest bowiem jednoznacznie ocenić czy czyn jakiego dopuściła się matka względem dość szczególnej ofiary- nowo narodzonego dziecka, ze względu na okoliczności w jakich został popełniony, powinien być łagodniej traktowany. Ocena stanu psychicznego kobiety po porodzie nie jest łatwa. Zgodnie z wolą ustawodawcy, na szczególne potraktowanie mają zasługiwać wyłącznie kobiety których psychika nie poradziła sobie w tak atypowej sytuacji jaką jest poród. Tak radykalne złagodzenie odpowiedzialności może stanowić jednak pewnego rodzaju „zachętę” dla kobiet których np ciężka sytuacja finansowa, skłania do drastycznych rozwiązań. Czy zatem życie całkowicie bezbronnej i zależnej od innych osób ofiary nie powinno być bezwarunkowo chronione? Czy nie wystarczające byłoby uznanie, iż matka zabijająca swoje dziecko dopuszcza się normalnego zabójstwa przy równoczesnym uwzględnieniu okoliczności, które wpływałyby na złagodzenie jej kary?

Zobacz serwis: Wykroczenia

W tej sytuacji pojawia się dylemat moralny, czy aby wyodrębnienie czynu zabronionego przewidującego łagodniejszą odpowiedzialność karną matki zabijającej swoje dziecko nie stanowiło pewnego rodzaj ułatwienia w podjęciu przez nią decyzji o pozbawieniu dziecka najcenniejszego dobra jakim jest jego życie. Pozostawiając tę kwestię otwartą, z pewnością należy stwierdzić, iż przewidując zdecydowanie łagodniejszą odpowiedzialność karną matek zabijających w okresie porodu i pod jego wpływem, ustawodawca ograniczył sądom możliwość dokonywania oceny karygodności tych wyjątkowych przestępstw, popełnianych w skrajnie anormalnej sytuacji motywacyjnej w jakiej znalazły się ich sprawczynie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podwyżka zasiłku pogrzebowego do 7000 zł już pewna. Czy jeszcze w 2024 roku?

22 kwietnia 2024 r. (w odpowiedzi na interpelację poselską) Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało, że projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw - przewidujący podwyższenie kwoty zasiłku pogrzebowego z 4000 zł do 7000 zł zostanie w najbliższych dniach skierowany do opiniowania w ramach uzgodnień międzyresortowych i konsultacji publicznych.

1500,00 zł dla ucznia w roku szkolnym 2024/2025. Sprawdź, kiedy złożyć wniosek, by otrzymać część pieniędzy już w wakacje.

Katalog świadczeń mających wspomóc rodziców w wychowaniu dzieci się poszerza – 800 plus, Dobry Start, dodatek z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego, samotnego wychowywania dziecka, na dojazdy. Na początku roku szkolnego przelew dla niektórych rodziców może wynieść nawet 1500,00 zł.

Likwidacja CBA - projekt ustawy już jest! Większość zadań CBA zostanie przekazana policji, powstanie CBZK

Projekt ustawy likwidującej Centralne Biuro Antykorupcyjne (CBA) rząd ma przyjąć w II kwartale 2024 r. Tak wynika z informacji umieszczonych w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. Większość zadań CBA zostanie przekazana policji, tj. do nowego Centralnego Biura Zwalczania Korupcji (CBZK).

Najdroższa profilaktyka jest i tak tańsza niż najtańsze leczenie. Regulacje prawne zgłoszenia badania działania wyrobu medycznego do diagnostyki in vitro

5 lat projektowanie leku; 5 lat badań klinicznych; 5 lat czasu koncernu na komercjalizację leku; 5 lat rynkowego życia produktu. Życie leku na rynku to co do zasady tylko ułamek życia leku. A jak wyglądają procedury w przypadku wyrobów medycznych do diagnostyki in vitro (czyli w laboratorium). Tekst przybliża trudne obowiązki badacza i sponsora i rynek europejski wyrobów medycznych.

REKLAMA

Co robić, gdy urodzi Ci się dziecko. Jeśli nie zrobisz tej rzeczy w ciągu 21 dni, urzędnik sam wybierze imię dla niemowlaka

Gdy urodzi Ci się dziecko, pierwszym krokiem jest zgłoszenie tego faktu do odpowiedniego Urzędu Stanu Cywilnego. Kierownik urzędu zarejestruje urodzenie dziecka, przekaże ci jego numer PESEL i zamelduje je. Jeśli chcesz zgłosić urodzenie dziecka przez internet, potrzebujesz profilu zaufanego lub e-dowodu. Te narzędzia pozwalają potwierdzić twoją tożsamość.

Klamka zapadła. PE zatwierdził przedłużenie dostępu ukraińskich produktów do europejskiego rynku

Klamka zapadła. UE zatwierdziła przedłużenie dostępu ukraińskich produktów do europejskiego rynku. 

Formuła 2015 r. Kto zdaje tą maturę w maju 2024 r.? Na jakich arkuszach? Jakie wymogi?

Formuła 2015 r. jest mniej popularną formą egzaminu maturalnego niż Formuła 2023 r. Kto zdaje ten egzamin? Gdzie znajdzie wymogi egzaminacyjne?

Formuła 2023 r. Kto zdaje? Jakie arkusze egzaminacyjne? Jakie wymogi?

Na egzaminie maturalnym jest Formuła 2023 i Formuła 2015 r. Zdecydowana większość maturzystów podlega egzaminowi w "Formule 2023". Co charakteryzuje ten egzamin?

REKLAMA

Kto zdaje Formułę 2023, a kto Formułę 2015? [Matura 2024 r. i dwa rodzaje egzaminu]

W 2024 r. egzamin maturalny będzie przeprowadzany w dwóch formułach: w Formule 2023 oraz w Formule 2015.

Matura 2024. Co można zabrać na salę? A co trzeba mieć?

Egzaminy maturalne zbliżają się wielkimi krokami. Przypominamy, co można zabrać na salę, a co obowiązkowo trzeba mieć. 

REKLAMA