REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Więzienie, Kodeks karny

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Rozszerzenie ustawy antyprzemocowej z podpisem prezydenta

Rozszerzenie przepisów ustawy antyprzemocowej przewiduje nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego, a także procedury karnej, którą podpisał prezydenta Andrzej Duda. Chodzi m.in. o zakaz zbliżania się i kontaktowania przez sprawcę z osobą pokrzywdzoną.

Czy kobieta osadzona w więzieniu dostanie komplet bielizny?

Po interwencji Rzecznika Praw Obywatelskich resort sprawiedliwości ponad 3 lata temu zobowiązał się dodać biustonosze do bielizny, jaka przysługuje kobietom osadzonym w zakładach karnych. RPO ponownie prosi o poinformowanie, na jakim etapie są prace legislacyjne.

Zmiany w procedurze karnej dotyczącej małoletnich

Przyjęte przez Radę Ministrów przepisy mają na celu zapewnienie odpowiedniego poziomu gwarancji procesowych dla dzieci będących podejrzanymi lub oskarżonymi w postępowaniu karnym, zgodnie z przepisami dyrektywy UE.

Życie więzienne, czyli o tym jak wygląda życie za murami zakładu karnego – część 2

To część druga serii artykułów na temat obrazu życia więźniów za murami zakładu karnego. W dzisiejszej części przyjrzymy się kolejnym zagadnieniom związanym z pobytem osadzonych w jednostkach penitencjarnych.

REKLAMA

Życie więzienne, czyli o tym jak wygląda życie za murami zakładu karnego – część 1

Niejednokrotnie można usłyszeć, że przestępcom w zakładach karnych jest zbyt dobrze. Pojawiają się głosy, że powinni być surowiej traktowani i że zakłady karne oferują im „cieplarniane” warunki. O tym jak jest naprawdę mogą zaświadczyć w zasadzie jedynie sami osadzeni lub nadzorująca ich Służba Więzienna, natomiast ze swojej strony, jako adwokat oraz sympatyk kwestii związanych z więziennictwem w Polsce i podkulturą więzienną, chciałabym przedstawić czytelnikom tegoż artykułu kilka interesujących – mam nadzieję – faktów z „życia za murami”.

Jakie zmiany w Kodeksie karnym 2022 - nowelizacja z podpisem Prezydenta

Zmiana przepisów dotyczy m.in. zwiększenia długości kary za morderstwo i gwałty, wydłużenie terminu przedawnienia za nie, czy konfiskatę auta za jazdę pod wpływem alkoholu.

Prezes Adwokatury apeluje ws. kontaktów telefonicznych osadzonych z rodzinami

O podjęcie niezwłocznej interwencji w sprawie praktycznego zapewnienia prawa osadzonych do kontaktów telefonicznych z rodzinami zaapelował w środę do Służby Więziennej prezes Naczelnej Rady Adwokackiej mec. Przemysław Rosati. Ocenił, że problem pojawił się po niedawnych zmianach przepisów.

Ilu skazanych za jazdę po alkoholu przebywa w więzieniach?

Za murami więzień przebywa 6 305 skazanych za przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji; prawie trzy czwarte to osoby skazane za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego - poinformowała PAP ppłk Arleta Pęconek z zespołu prasowego Służby Więziennej.

REKLAMA

Zmiana definicji gwałtu?

Obecnie obowiązujący przepis w Kodeksie karnym stanowi, że do gwałtu dochodzi, gdy ktoś doprowadza do obcowania płciowego "przemocą, groźbą bezprawną lub podstępem". O zmianę tego zapisu apeluje m.in. Rzecznik Praw Obywatelskich odwołując się do aktów prawa międzynarodowego, w tym do Konwencji przeciw przemocy wobec kobiet, proponując, by definicja gwałtu była oparta na braku zgody na współżycie, a nie na konieczności stawiania widocznego oporu.

Adwokatura krytycznie o nowelizacji Kodeksu karnego

Prezes polskiej adwokatury Przemysław Rosati zwrócił się do prezydenta o zawetowanie nowelizacji Kodeksu karnego. Uchwalone przepisy m.in. zaostrzają kary za najcięższe przestępstwa, wprowadzają tzw. bezwzględne dożywocie oraz konfiskatę aut pijanych kierowców.

Nowelizacja Kodeksu karnego - co się zmieni?

Nowelizacji Kodeksu karnego m.in. zaostrza kary za najcięższe przestępstwa i wprowadza tzw. bezwzględne dożywocie oraz konfiskatę aut pijanych kierowców. Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta.

Konfiskata auta za jazdę po pijanemu

Konfiskata auta za jazdę po pijanemu - to jedna ze zmian zaproponowana w nowelizacji Kodeksu karnego. Przepadek auta ma być stosowany w przypadkach, gdy kierowca ma co najmniej 1,5 promila lub jeśli spowoduje wypadek przy zawartości co najmniej 0,5 promila alkoholu we krwi lub też w sytuacji recydywy.

Zbrodnia VAT. Proces w Olsztynie

Przed Sądem Okręgowym w Olsztynie 16 listopada 2022 r. rozpoczął się proces dwóch osób oskarżonych m.in. o popełnienie tzw. zbrodni VAT-owskiej. Przestępstwa zarzucane oskarżonym zagrożone są karą do 25 lat pozbawienia wolności.

Dodatkowy sprzęt elektroniczny w celi z opłatą od 2023 r. Uwagi RPO

Od 1 stycznia 2023 r. każdy skazany przebywający w celi mieszkalnej, w której jest dodatkowy sprzęt elektroniczny lub elektryczny będzie zobowiązany do zryczałtowanej miesięcznej opłaty, nawet jeśli to własność jednego z osadzonych. Chodzi o telewizor, radio, czajnik elektryczny i wieżę stereo. W opinii RPO nie jest to założenie w pełni słuszne.

Kiedy dochodzi do pokrzywdzenia wierzyciela przez dłużnika? Jakie są kary?

Pokrzywdzenie wierzyciela przez dłużnika podlega konsekwencjom karnym. Może przybrać formę pozornego bankructwa, ukrywania majątku czy niegospodarności.

Zniesławienie w Internecie - jak dochodzić swoich praw?

Kiedy możemy mówić o zniesławieniu w Internecie? Gdzie można zgłosić takie przestępstwo i jak dochodzić swoich praw?

Standardy rozmów telefonicznych w więzieniach przyczyną niepokojów

Wprowadzenie minimalnych standardów rozmów telefonicznych miało być korzystne dla osadzonych, a tymczasem spowodowało, że liczba dozwolonych połączeń została ograniczona.

Prezydent podpisał nowelizację Kodeksu karnego wykonawczego

Prezydent Andrzej Duda podpisał obszerną nowelizację Kodeksu karnego wykonawczego, która m.in. zmienia niektóre zasady wykonywania kar więzienia, rozszerza stosowanie dozoru elektronicznego i reguluje dostęp więźniów do świadczeń zdrowotnych.

Uprawianie seksu z małoletnim za jego zgodą

W czasach, gdy granice dopuszczalnego zachowania znacznie się przesuwają, występuje dużo zwolenników postulujących za tym aby zmniejszyć próg wiekowy małoletnich, dopuszczający ich obcowanie płciowe. Czy jednak seks z małoletnim za jego zgodą może wyłączać bezkarność na gruncie polskiego prawa?

Sejm: Głosowanie nad wetem Senatu do Kodeksu karnego przełożone

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek poinformowała w piątek podczas głosowań w Sejmie, że podjęła decyzję o zdjęciu z porządku obrad rozpatrzenia weta Senatu do nowelizacji Kodeksu karnego.

Przestępstwa fakturowe. Działania KAS. Jakie wyroki orzekają sądy?

W zakończonych w 2021 r. prawomocnym wyrokiem sprawach o przestępstwa fakturowe nikt nie został uniewinniony. 45 osób zostało skazanych, 66 poddało się dobrowolnie karze, a tylko wobec dziewięciu sąd warunkowo umorzył postępowanie.

Przepadek pojazdu - projekt zmian w Kodeksie karnym

Projekt zmian w Kodeksie karnym zakłada między innymi wprowadzenie do ustawy przepisów dotyczących przepadku pojazdu mechanicznego lub jego równowartości w przypadku popełnienia przestępstwa w ruchu drogowym.

Zasady wykonywania kar więzienia do zmiany

Szereg zmian dot. więziennictwa i mających polepszyć warunki bezpieczeństwa więzień oraz ochronę przed sprawcami najcięższych przestępstw, a także poszerzyć stosowanie systemu dozoru elektronicznego - przewiduje przyjęty we wtorek przez rząd projekt noweli Kodeksu karnego wykonawczego.

Zmiany w Kodeksie karnym. MS zmienia zdanie po publikacjach "DGP"

Wraca próg przepołowienia między wykroczeniem a przestępstwem przy kradzieży paliwa, miliony od pijanych kierowców nie zasilą Funduszu Sprawiedliwości, a sąd nie będzie musiał orzekać nawiązki na ten fundusz od sprawcy pobicia.

Co płacić w pierwszej kolejności, gdy pieniędzy w firmie jest za mało?

Zarządzanie kryzysowe przedsiębiorstwem nie raz łączy się z problemem potocznie zwanym „krótką kołdrą”. Jest to sytuacja, w której przedsiębiorca bądź menedżer nie jest w stanie opłacić w terminie (bądź chwilowo w ogóle) wszystkich zobowiązań firmy. Problem taki występuje najczęściej na przedpolu upadłości bądź sądowej restrukturyzacji przedsiębiorstwa, ale może być również zażegnany bez użycia narzędzi prawa upadłościowego lub restrukturyzacyjnego (choć mocno zaleca się rozważenie takich kroków!).

Okoliczności łagodzące w wyroku karnym - planowane zmiany

W Sejmie procedowany jest projekt ustawy zmieniającej przepisy Kodeksu karnego w zakresie dotyczącym m.in. dyrektyw wymiaru kary (druk sejmowy nr 2024).

Dorobek artystyczny a wymiar kary

Czy dorobek artystyczny oraz zasługi dla kultury i sztuki mogą stanowić okoliczność łagodzącą przy wymiarze kary?

Konfiskata samochodu: od kiedy nowe przepisy?

Konfiskata samochodu: od kiedy zaczną obowiązywać nowe przepisy? To pytanie, które zadaje sobie wielu kierowców. Poszukajmy odpowiedzi.

Prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości (art. 178a § 1 k.k.) – co za to grozi?

Prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości, to jedno z najbardziej piętnowanych przez ustawodawcę przestępstw, co przejawia się w coraz poważniejszych karach za jego popełnienie. Kierowca jadący ,,na podwójnym gazie’’ musi liczyć się nie tylko z grożącą mu karą grzywny, ograniczenia wolności czy nawet pozbawienia wolności, ale także z obowiązkowym zakazem prowadzenia pojazdów jak również świadczeniem pieniężnym.

Kradzież tablic rejestracyjnych. Rząd szykuje nowe kary!

Kradzież tablic rejestracyjnych może być osiedlową plagą. Rząd postanowił zająć się procederem. Zmiany pojawią się w nowym Kodeksie karnym.

Kary dla pijanych kierowców 2022 zaostrzą się!

Kary dla pijanych kierowców 2022: konfiskata samochodu zdaniem rządzących to mało. Rząd chce też zaostrzenia kar więzienia.

Konfiskata auta za jazdę po pijanemu przyjęta przez rząd

Konfiskata auta za jazdę po pijanemu, czyli hasło które od miesięcy rozgrzewa wyobraźnię kierowców. Teraz rozwiązanie zostało przyjęte przez rząd.

Kary za niektóre przestępstwa będą wyższe

Zaostrzenie kar za najcięższe przestępstwa przeciwko życiu, zdrowiu i wolności seksualnej zakłada reforma Kodeksu karnego. Zmiany mają też objąć pijanych kierowców.

Protest głodowy i samookaleczenie więźniów w zakładzie karnym

Zmiana otoczenia oraz odmienne warunki życia wyznaczane więziennym regulaminem, mogą spowodować rozmaite reakcje psychiczne u osadzonych. Wielu z nich podejmuje się protestu głodowego i dokonuje samookaleczenia.

Modernizacja służb mundurowych – prezydent podpisał ustawę

Policja, Straż Graniczna, Państwowa Staż Pożarna, Służba Ochrony Państwa i Służba Więzienna przejdą modernizację. Obejmie ona m.in. sposób powoływania do policji i mianowania. Przewiduje także rozbudowę infrastruktury i zakup dodatkowego sprzętu.

Do 8 lat więzienia za zakażenie koronawirusem?

Zakażenie koronawirusem. Wiceminister sprawiedliwości zapowiada wysokie kary, takie jak np. za zakażenie wirusem HIV. Sprawcy może grozić nawet 8 lat więzienia.

Zmiany w Kodeksie karnym ze względu na dobro dziecka

Rząd zapowiada zmiany w Kodeksie karnym. "Musimy chronić dobro dziecka" - mówił minister w KPRM Michał Wójcik.

Konfiskata pojazdu w projekcie Kodeksu karnego

Rozwiązania dotyczące m.in. konfiskaty pojazdu mają się znaleźć w w osobnym projekcie Kodeksu karnego.

Naruszenie przepisów o urlopach wypoczynkowych - jakie kary?

Kary za naruszenie przepisów o urlopach wypoczynkowych - jakie sankcje karne przewiduje Kodeks wykroczeń, a jakie Kodeks karny za nieudzielenie urlopu wypoczynkowego lub bezpodstawne obniżenie wymiaru takiego urlopu?

Delegowanie funkcjonariuszy SW do ośrodka w Gostyninie

20.06.2021 weszła w życie ustawa mająca zapewnić środki na stworzenie tymczasowej placówki dla pacjentów ośrodka w Gostyninie, w którym przebywają najgroźniejsi przestępcy już po odbyciu kary. Przepisy pozwolą też na czasowe delegowanie tam funkcjonariuszy Służby Więziennej.

Nowy formularz skierowania do komisji lekarskiej w Służbie Więziennej od 29.06.2021

29.06.2021 r. w Służbie Więziennej obowiązywać będzie nowy formularz skierowania do komisji lekarskiej. Skierowane dotyczy kandydata, funkcjonariusza, funkcjonariusza zwolnionego, emeryta oraz rencisty.

NIK o resocjalizacji więźniów poprzez aktywizację zawodową

Nastąpił wzrost aktywności pracowniczej i społecznej więźniów oraz zwiększenie ich zdolności do zatrudnienia. Przyczynił się do tego specjalny program szkoleń, które w ramach resocjalizacji prowadziła Służba Więzienna. Choć praca osadzonych po zakończonych szkoleniach była istotą projektu, to jednak jego założenia nie gwarantowały utrwalania zdobytych umiejętności. W konsekwencji większość uczestników projektu wykonywało nieodpłatne prace porządkowe i pomocnicze na rzecz zakładów karnych. W wielu przypadkach prace te pozostawały bez związku z tematem ukończonego szkolenia a wykonywane były przez krótkie okresy. Ograniczało to skuteczność wejścia na rynek pracy po opuszczeniu jednostki penitencjarnej.

Dzieciobójstwo w polskim prawie karnym

Dzieciobójstwo w praktyce stanowi uprzywilejowany typ zabójstwa. Kto może być sprawcą dzieciobójstwa i co za nie grozi?

Problematyka żołnierza OT na gruncie Kodeksu karnego

Czy żołnierze OT są funkcjonariuszami publicznymi w rozumieniu ustawy karnej? Co ze szczególną ochroną przewidzianą dla służb mundurowych?

Przestępstwa fakturowe – coraz więcej postępowań

Od 1 marca 2017 r. obowiązują nowe regulacje na gruncie Kodeksu karnego wprowadzające zaostrzoną odpowiedzialność karną za tzw. przestępstwa fakturowe (art. 270a KK, art. 271a KK oraz art. 277a – 277d KK). W ostatnim czasie obserwujemy zwiększoną liczbę nowo wszczynanych postępowań przygotowawczych oraz następnie kierowanych do sądów aktów oskarżenia na kanwie tych przepisów. Zastanówmy się jednak, czy zawsze takie działanie ma uzasadnienie w obowiązujących przepisach.

Groźba karalna - orzecznictwo, przykłady

Groźba karalna musi spełniać pewne warunki. Przykłady z orzecznictwa pokazują, iż potraktowanie przez sąd użytych słów jako gróźb nie jest oczywiste.

Znaczenie wieku sprawcy w Kodeksie karnym

Wiek sprawcy jest jedną z przesłanek pociągnięcia do odpowiedzialności karnej, jednak w niektórych przypadkach ustawodawca pozwala na wyjątki. Od jakiego wieku sprawca podlega ustawie karnej i jaki wymiar kary może otrzymać sprawca wyjątkowo pociągnięty do odpowiedzialności karnej?

"Zbrodnie środowiskowe" z wysokimi karami

"Zbrodnie środowiskowe" z wysokimi karami, nawet do 25 lat więzienia to jedno z rozwiązań przewidzianych w projekcie zmian Kodeksu karnego. Nad nowelizacją pracuje resort klimatu i środowiska wraz z GIOŚ i Ministerstwem Sprawiedliwości. Na czym miałyby polegać takie przestępstwa?

Jazda na tablicach kolekcjonerskich. Co grozi kierowcy?

Jazda na tablicach kolekcjonerskich może być mało przyjemna w skutkach. A mandat to dopiero pierwsza z niespodzianek, która czekają na kierowcę.

Handel ludźmi jako przestępstwo

Handel ludźmi jest kojarzony ze zorganizowanymi grupami przestępczymi, w czym jest sporo prawdy, gdyż w głównej mierze, to właśnie tego typu grupy trudnią się popełnianiem niniejszego przestępstwa. Jak wygląda regulacja handlu ludźmi na gruncie polskiej ustawy karnej, jaki jest wymiar kary i co grozi za przygotowanie?

REKLAMA