REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prezes Adwokatury apeluje ws. kontaktów telefonicznych osadzonych z rodzinami

Prezes Adwokatury apeluje ws. kontaktów telefonicznych osadzonych z rodzinami
Prezes Adwokatury apeluje ws. kontaktów telefonicznych osadzonych z rodzinami
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

O podjęcie niezwłocznej interwencji w sprawie praktycznego zapewnienia prawa osadzonych do kontaktów telefonicznych z rodzinami zaapelował w środę do Służby Więziennej prezes Naczelnej Rady Adwokackiej mec. Przemysław Rosati. Ocenił, że problem pojawił się po niedawnych zmianach przepisów.

Problem kontaktów telefonicznych osadzonych z rodzinami

"Osoby pozbawione wolności mają prawo do utrzymywania więzi rodzinnych, co jest ważnym elementem w procesie resocjalizacji, a rodzina jest najważniejszym czynnikiem motywacyjnym w tymże procesie" - podkreślił mec. Rosati w piśmie skierowanym do dyrektora generalnego SW gen. Jacka Kitlińskiego.

REKLAMA

REKLAMA

Prezes NRA dodał, że także Europejskie Reguły Więzienne "w sposób niebudzący wątpliwości wskazują, iż umożliwienie osobom pozbawionym wolności utrzymywania więzi z rodziną, jest koniecznym warunkiem humanitarnego wykonania kary pozbawienia wolności".

Natomiast - jak przypomniał prezes NRA - latem tego roku uchwalono obszerną nowelizację Kodeksu karnego wykonawczego, która zmieniła niektóre zasady wykonywania kar więzienia. W nowych przepisach m.in. znalazł się zapis stanowiący, że "skazany co najmniej raz w tygodniu ma prawo korzystać z samoinkasującego aparatu telefonicznego na własny koszt lub na koszt rozmówcy w sposób i w terminach ustalonych w porządku wewnętrznym obowiązującym w zakładzie karnym".

Jak zaznaczył prezes Adwokatury przepis ten powinien być interpretowany jako określający "jedynie minimalny, nie zaś maksymalny zakres kontaktu telefonicznego skazanych oraz osób tymczasowo aresztowanych z osobami dla nich najbliższymi".

"Tymczasem, od dnia wejścia w życie wskazanych regulacji, ów minimalny standard kontaktu rodzin z osobami osadzonymi w zakładach karnych i aresztach śledczych stał się regułą, od której przyjęta praktyka zdaje się nie przewidywać wyjątków" - wskazał mec. Rosati powołując się na sygnały otrzymywane od adwokatów z całego kraju.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W ocenie prezesa NRA przyjęta obecnie w zakładach karnych praktyka sprowadzona została de facto "do ograniczenia możliwości odbywania telefonicznych rozmów wyłącznie do jednego połączenia w tygodniu".

"Zaistniała sytuacja budzi stanowczy sprzeciw środowiska adwokackiego. Bezwzględne ograniczenie możliwości kontaktowania się przez skazanych ze światem zewnętrznym, a w szczególności z osobami najbliższymi do jednego telefonu w tygodniu uderza przede wszystkim w zagwarantowane konstytucyjnie prawo do ochrony życia rodzinnego" - podkreślono w piśmie mec. Rosatiego i wniesiono o "podjęcie niezwłocznej interwencji w sprawie".

Interwencje Rzecznika Praw Obywatelskich

REKLAMA

W sprawach korzystania przez więźniów z telefonów - jeszcze przed zmianą przepisów - wielokrotnie interweniował Rzecznik Praw Obywatelskich. Przed rokiem RPO zwracał uwagę, że Służba Więzienna ma zapewnić więźniowi możliwość wykorzystania całego przysługującego limitu czasu na korzystanie z telefonu - niezależnie od liczby wykonywanych połączeń w przysługującym czasie.

Zastępca dyrektora generalnego SW gen. Andrzej Leńczuk odpisał RPO w lutym br., że podziela jego analizę prawną. "Osadzonemu, w trakcie przysługującego mu czasu na korzystanie z aparatu telefonicznego, nie należy stosować limitu wykonywanych połączeń" - zaznaczał. (PAP)

autor: Marcin Jabłoński
mja/ godl/

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
2 tys. zł dla jednoosobowych działalności gospodarczych. Premier Tusk ogłasza pomoc dla kupców z Marywilskiej 44

2 tys. zł dla jednoosobowych działalności gospodarczych oraz dofinansowanie części wynagrodzeń pracowników. "Od czwartku przedsiębiorcy, którzy ponieśli straty w wyniku pożaru hali targowej przy ul. Marywilskiej w Warszawie mogą się zgłaszać do ZUS o pomoc" - poinformował premier Donald Tusk. Jak dodał, w przygotowaniu są również m.in. zwolnienia podatkowe.

2519 zł dla osób niepełnosprawnych w 2025 roku? Jest plan nowego dodatku do renty socjalnej zamiast stałej podwyżki do minimalnego wynagrodzenia

Od marca 2024 r. trwają w Sejmie prace nad obywatelskim projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Celem tej nowelizacji miało być stałe zwiększenie kwoty renty socjalnej z obecnych 1780,96 zł brutto do kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę (obecnie 4242 zł brutto). Jednak 9 maja 2024 r. na posiedzeniu sejmowej podkomisji przyjęto poprawkę, zgodnie z którą uprawnionym do renty socjalnej będzie przysługiwał dodatek w kwocie stanowiącej różnicę między tym świadczeniem a wysokością minimalnego wynagrodzenia. Zmiany mają obowiązywać dopiero od 2025 roku.

Wybory do europarlamentu w 2024 r. Jak głosować?

Wybory do europarlamentu zbliżają się wielkimi krokami. Kto może głosować w kraju? Jak można oddać swój głos poza miejscem zamieszkania? Co z osobami niepełnosprawnymi? O jakich terminach warto pamiętać? Odpowiadamy!

Nowe zasady funkcjonowania szkół i nowe formy kształcenia? W Dzienniku Ustaw opublikowano jednolity tekst ustawy – Prawo oświatowe

W Dzienniku Ustaw ukazał się jednolity tekst ustawy  – Prawo oświatowe. Jakie zmiany przepisów obejmuje?

REKLAMA

Wypłata dodatków dla pracowników pomocy społecznej i rodzin zastępczych już możliwa. W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację ustawy

Wypłata dodatków dla pracowników pomocy społecznej i rodzin zastępczych już możliwa. W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację ustawy, na podstawie której będzie można wypłacić dodatki m.in. pracownikom pomocy społecznej i żłobków oraz zawodowym rodzinom zastępczym.

Będzie obligatoryjna coroczna aktualizacja kryteriów dochodowych uprawniających do otrzymania pomocy społecznej

Będzie obligatoryjna coroczna aktualizacja kryteriów dochodowych uprawniających do otrzymania pomocy społecznej. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zapowiada kompleksową reformą systemu pomocy społecznej.

1500 zł – takie wsparcie dla ucznia w roku szkolnym 2024/2025. O złożeniu wniosku muszą pamiętać rodzice. Ale kiedy to zrobić?

1500 zł – to wsparcie dla ucznia w roku szkolnym 2024/2025. O złożeniu wniosków muszą jednak pamiętać rodzice. Kiedy to zrobić, by otrzymać pieniądze jeszcze w wakacje?

Abonament RTV 2025 – ile wynosi. Jakie zniżki za zapłatę z góry za cały rok?

W 2025 roku będą obowiązywać takie same stawki abonamentu RTV jak w 2024 roku. Tak wynika z rozporządzenia Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z 13 maja 2024 r. w sprawie wysokości opłat abonamentowych za używanie odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych oraz zniżek za ich uiszczanie z góry za okres dłuższy niż jeden miesiąc w 2025 r. 

REKLAMA

Czy pokrzywdzony musi bać się groźby, by jej sprawca został ukarany?

Groźba nie jest niczym przyjemnym. Wiele osób może odczuwać poważne obawy, a co za tym idzie także emocjonalno–psychiczne cierpienia utrudniające normalne, codzienne funkcjonowanie. Tymczasem są też ludzie bardzo odporni psychicznie na tyle, że w przypadku stosowania wobec nich gróźb, często mogą nie odczuwać ani żadnych obaw ani emocji.

Sanatorium na koszt ZUS 2024 - choroby układu oddechowego. Astma, mukowiscydoza, następstwa przebytego COVID-19 i inne. Jak uzyskać skierowanie?

ZUS informuje, że cały czas można skorzystać z rehabilitacji leczniczej w sanatorium na koszt Zakładu. Dotyczy to różnych schorzeń - także układu oddechowego. Tylko w zeszłym roku skierowanych zostało na rehabilitację lecznicza w ramach prewencji rentowej ZUS ponad 50,8 tys. osób w całej Polsce. Ponad tysiąc osób z całego kraju odbyło leczenie z powodu schorzeń układu oddechowego. Do dolegliwości tych należą m.in. mukowiscydoza, przewlekła choroba płuc, astma oskrzelowa, nadciśnienie płucne czy następstwa przebytego COVID-19.

REKLAMA