| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Renty > Renta inwalidzka > Kto ma prawo do renty powypadkowej

Kto ma prawo do renty powypadkowej

Jednym ze świadczeń przysługujących z ubezpieczenia wypadkowego, wypłacanych w związku z wypadkiem przy pracy jest renta z tytułu niezdolności do pracy

Renta z tytułu niezdolności do pracy z ubezpieczenia wypadkowego nie może być niższa niż  80 proc. podstawy jej wymiaru dla osoby całkowicie niezdolnej do pracy oraz 60 proc. podstawy jej wymiaru dla osoby częściowo niezdolnej do pracy.

Zobacz także: Jakie renty może uzyskać osoba, która uległa wypadkowi w pracy

Kiedy renta powypadkowa nie przysługuje

Świadczenia z ubezpieczenia wypadkowego, czyli także renta z tytułu niezdolności do pracy nie przysługują pracownikowi, jeżeli wyłączną przyczyną wypadku było udowodnione naruszenie przez ubezpieczonego przepisów dotyczących ochrony życia i zdrowia, spowodowane przez niego umyślnie lub wskutek rażącego niedbalstwa.

Renta nie przysługuje także pracownikowi, który będąc w stanie nietrzeźwym lub pod wpływem środków odurzających lub substancji psychotropowych, przyczynił się w znacznym stopniu do spowodowania wypadku. Jeżeli zachodzi uzasadnione przypuszczenie, ze pracownik znajdował się w stanie nietrzeźwości, pod wpływem środków odurzających lub substancji psychotropowych, płatnik składek kieruje pracownika na badanie niezbędne do ustalenia zawartości alkoholu, środków odurzających lub substancji psychotropowych w organizmie. Co ważne pracownika ma obowiązek poddać się temu badaniu. Odmowa poddania się badaniu lub inne zachowanie uniemożliwiające jego przeprowadzenie powoduje pozbawienie prawa do renty, chyba że pracownik udowodni, że miały miejsce przyczyny, które uniemożliwiły poddanie się badaniu.

Natomiast w przypadku zbiegu renty powypadkowej i emerytury wypłaca się zależnie od wyboru uprawnionego przysługującą rentę powypadkową powiększoną o połowę emerytury lub emeryturę powiększoną o połowę renty.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 30 października 2002 roku o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Rudaś

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK