REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Prawo

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Opłaty w postępowaniu uproszczonym

W postępowaniu uproszczonym jest w specyficzny sposób określona wysokość wpisu sądowego. Nie jest on bowiem uzależniony od wartości przedmiotu sporu.

Opłaty w postępowaniu uproszczonym

W postępowaniu uproszczonym jest w specyficzny sposób określona wysokość wpisu sądowego. Nie jest on bowiem uzależniony od wartości przedmiotu sporu.

Porównanie ofert pre-paid

Pre-paid, czyli tak zwana usługa przedpłacowa oznacza, że użytkownik chcący wykonać jakieś połączenie, lub wysłać wiadomość tekstową musi najpierw za nią zapłacić. Aby jednak korzystać z takich usług nie musi podpisywać z operatorem żadnej umowy, wystarczy tylko zakup karty SIM.

Straż gminna

Straż gminna nazywana również strażą miejską lub policją municypalną to umundurowana formacja samorządowa, która ma służyć lokalnej społeczności.

REKLAMA

Czym jest telewizja cyfrowa

Telewizja cyfrowa to kolejna technologia po telewizji analogowej, którą obecnie większość z nas ma w domu. Tak samo jak przejście z telewizji czarno-białej do kolorowej, przejście z sygnału analogowego na cyfrowy jest kolejnym krokiem na drodze do postępu i za kilka lat będzie standardem, a nie luksusem dla wybranych.

Wybór prawa

Bardzo ważne jest przepisy jakiego prawa odnoszą się do danej umowy. Strony mogą o tym same zadecydować. Jeżeli natomiast nie wybiorą prawa w umowie wtedy zastosowanie mają przepisy ogólne z ustawy Prawo międzynarodowe prywatne.

Umowa sprzedaży czy umowa kupna-sprzedaży

Umowę sprzedaży zawieramy praktycznie każdego dnia, od zakupu świeżego pieczywa po kupno lub sprzedaż nieruchomości. Nazwą „umowa sprzedaży” oraz „umowa kupna-sprzedaży” posługujemy się wymiennie często w sposób automatyczny. Jednak, która nazwa jest właściwa i czy ma jakieś znaczenie, którą nazwą się posługujemy?

Największe zagrożenia w sieci

Internet to narzędzie dające ogromne możliwości, również w zakresie nabywania towarów. Jednak specyficzny charakter e-zakupów stwarza wiele niebezpieczeństw. Wirtualna przestrzeń i brak bezpośredniego kontaktu daje pole do działania różnego rodzaju cyberprzestępcom oraz nierzetelnym sprzedawcom. Na co uważać i jak się chronić?

REKLAMA

Sprzedaż nieruchomości uzyskanej w darowiźnie

Utarło się (głównie z powodu starych przepisów), że od otrzymania darowizny nieruchomości do momentu jej sprzedaży musi minąć 5 lat. Nie jest to jednak zawsze konieczne.

Czy spadek się przedawnia

To popularne na forach internetowych pytanie – jest bardzo nietrafne z punktu widzenia przepisów prawa spadkowego – spadek nie może się przedawnić, prawo do niego nie jest bowiem związane z żadną czynnością prawną - powstaje z mocy prawa. Po upływie określonego czasu można jednak utracić pewne uprawnienia związane z dziedziczeniem.

Ślub pracownika


Ślub jest dla każdej osoby bardzo ważnym, a nawet najważniejszym wydarzeniem całego życia. Co zrobić, aby przygotowania nie kolidowały z naszymi obowiązkami wynikającymi ze stosunku pracy?

Ranking polskich eurodeputowanych

Ranking oceniający działalność i skuteczność polskich posłów w Parlamencie Europejskim przygotowany został przez Instytut Kościuszki we współpracy z naukowcami Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie i Instytutu Studiów Politycznych PAN.

Opóźniony lot

Nieterminowy odlot samolotu to duża niedogodność dla podróżujących. Jeśli opóźnienie jest znaczne przewoźnik ma szereg obowiązków względem pasażerów. Sprawdź czego możesz się domagać, gdy start twojego samolotu opóźnia się.

Jak obliczyć okres wypowiedzenia w prawie pracy?

Prawo pracy w niektórych kwestiach posiada szczególne, inne niż określone w prawie cywilnym zasady liczenia upływu terminów. Ma to szczególne znaczenie w przypadku wypowiadania umów o pracę.

Kluby pracy


Kluby pracy mają za zadanie pomóc bezrobotnym w aktywnym poszukiwaniu pracy i są one tworzone przez powiatowe urzędy pracy.

Wysokość alimentów

Wysokość zasądzonych alimentów nie powinna być ustalana arbitralnie. Świadczenie alimentacyjne musi odpowiadać usprawiedliwionym potrzebom dziecka i możliwościom zobowiązanego.

Przerwanie i zawieszenie biegu przedawnienia

Co do zasady roszczenia majątkowe przedawniają się z upływem 3 lub 10 lat, od dnia w którym roszczenie stało się wymagalne. Oznacza to iż po upływie tego czasu dłużnik może odmówić spełnienia świadczenia.

Opodatkowanie starych spadków

Podatek od spadków i darowizn ma to do siebie, że co do zasady się nie przedawnia. Spadek po osobie zmarłej przed laty – zostaje opodatkowany po przeprowadzeniu postępowania o stwierdzenie nabycia spadku… tylko jaki podatek i jakie ulgi będą przysługiwać?

Podwyżka czynszu

Od kilku miesięcy wynajmuję mieszkanie na podstawie umowy najmu na czas nieokreślony, ostatnio jednak właściciel lokum zapowiedział podwyższenie czynszu. Czy w tej sytuacji należy zawrzeć nową umowę? Od kiedy będę musiał płacić wyższą stawkę?

Organizacja wewnętrzna Sejmu

Sejm i Senat stanowią w Polsce władzę ustawodawczą. Jest to z punktu widzenia obywateli bardzo istotna kwestia, która często połączona jest z wieloma emocjami. Dlatego warto znać organizację Sejmu i sposób jego działania.

Komitety wyborcze w eurowyborach 2009

Prawo zgłaszania kandydatów na posłów do Parlamentu Europejskiego posiadają partie polityczne, koalicje partyjne oraz wyborcy, w tym celu powoływane są komitety wyborcze. Ich obowiązkiem jest poinformowanie Państwowej Komisji Wyborczej o zamiarze zgłoszenia kandydatów na posłów w okresie od ogłoszenia zarządzenia o przeprowadzeniu wyborów do 50 dnia przed dniem wyborów. Utworzenie komitetu wyborczego jest zatem warunkiem kandydowania w wyborach.

Partia polityczna

Partia polityczna to zorganizowana grupa ludzi, która posiada program i walczy o zdobycie lub utrzymanie władzy w celu realizacji tego programu.

Cisza przedwyborcza

Cisza przedwyborcza jest to okres trwający od zakończenia kampanii wyborczej tzn. na 24 godziny przed dniem wyborów do zakończenia głosowania.

UOKiK sprawdza RWE

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczęła postępowanie, podczas którego sprawdzi, czy spółka RWE naruszała zbiorowe interesy konsumentów nieprzekazując informacji o warunkach dostawy energii.

Co może główny operator telewizji cyfrowej

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczęła postępowanie antymonopolowe w trakcie którego sprawdzi, czy Cyfrowy Polsat nie nadużył swojej pozycji rynkowej sprzedając prawa do publicznego odtwarzania relacji sportowych.

Krzywdzące umowy operatorów komórkowych

Opłata za zdjęcie blokady karty SIM, uciążliwe formalności w przypadku kradzieży telefonu czy pozbawienie konsumenta dostępu do usług, za które regularnie płaci – to tylko niektóre działania operatorów telekomunikacyjnych kwestionowane przez Prezes UOKiK. Urząd skierował do sądu pozwy przeciwko operatorom sieci: Era, Orange oraz Play.

Jaki czas ma organ na wydanie decyzji?

Organy samorządu terytorialnego większości rozstrzygnięć dokonują w formie decyzji administracyjnej. Zgodnie z przepisami kodeksu postępowania administracyjnego organ ma określony czas na wydanie decyzji.

Kto musi płacić opłatę targową

Opłata targowa to rodzaj opłaty lokalnej. Jej wysokość określa rada gminy w drodze uchwały. Jednak możliwość ustanowienia takich opłat wynika z odpowiedniej ustawy.

Okręg wyborczy

Okręg wyborczy to jednostka terytorialna państwa utworzona w celu przeprowadzenia wyborów do danego organu władzy.

Pozbawienie praw wyborczych

Kogo można pozbawić praw wyborczych?

Bierne prawo wyborcze

Bierne prawo wyborcze (prawo wybieralności) oznacza możliwość startowania w wyborach, m.in.: w eurowyborach (wyborach do Parlamentu Europejskiego). Kto może więc wziąć w nich udział? Jakie wymogi trzeba spełnić? Kto jest pozbawiony biernego prawa wyborczego?

Czy muszę mieć pełnomocnika w postępowaniu egzekucyjnym

Komornik wszczął w mojej sprawie postępowanie egzekucyjne. Ma wyrok sądu przeciwko mnie. Przed sądem nie miałam adwokata. Broniłam się sama. Czy do reprezentowania przed komornikiem potrzebny mi jest prawnik?

Wybory do PE w Polsce - 51 mandatów

Wybory do PE w maju 2014 roku będą pierwszymi, które odbędą się po wejściu w życie Traktatu Lizbońskiego. Zgodnie z nim 22 maja 2014 roku wybierzemy 51 eurodeputowanych z Polski (w 2009 roku wybraliśmy 50 posłów).

Pięć lat w Unii

Obowiązek wprowadzania na rynek produktów bezpiecznych, lepsza ochrona konsumentów, zmiany udzielania pomocy publicznej, a także nowe możliwości organów chroniących konkurencję – UOKIK podsumowuje pięć lat w Unii.

Polscy europosłowie

W trwającej obecnie VI kadencji Parlamentu Europejskigo 2004-2009 reprezentuje nas 785 europdeputowanych. 54 z nich pochodzi z Polski.

Prezydent zarządził wybory

Dnia 9 marca 2009 roku Prezydent RP Lech Kaczyński zarządził wybory posłów do Parlamentu Europejskiego.

Ogólnopolskie komitety wyborcze

W tego rocznych wyborach do Parlamentu Europejskiego będzie brało udział 10 ogólnopolskich komitetów wyborczych.

Podano numery list wyborczych

Dnia 6 maja 2009 r. Państwowa Komisja Wyborcza podała numery list wyborczych. Partie z największym sondażowym poparciem otrzymały końcowe numery.

Różnica między wyborami do Sejmu i do Senatu

Jaka jest różnica między wyborami do Sejmu i do Senatu?

Wybory parlamentarne

Sejm i Senat to organy władzy ustawodawczej w Polsce wybierane co 4 lata przez ogół obywateli.

Organizacja samorządu terytorialnego

Samorząd terytorialny to forma lokalnego życia publicznego, ważny element społeczeństwa obywatelskiego. Jego ideą jest decentralizacja władzy państwowej i działanie bliżej obywatela, dzięki czemu łatwiej jest realizować specyficzne interesy społeczeństwa lokalnego. Zadaniem samorządu terytorialnego jest zaspokajanie zbiorowych potrzeb lokalnej społeczności.

Frakcje w Parlamencie Europejskim

Parlament Europejski stanowi reprezentację polityczną wyborców. Z uwagi na jego ponadnarodowy charakter, deputowani zasiadają w nim w grupach politycznych, zwanych inaczej frakcjami zorganizowanymi na podstawie ideologiczno-programowej. Narodowość posłów odgrywa drugorzędną rolę.

Zarobki sędziów

Zgodnie postanowieniami Konstytucji RP sędziom zapewnia się warunki pracy i wynagrodzenie odpowiadające godności urzędu oraz zakresowi ich obowiązków.

Czas pracy w ruchu ciągłym

Jakie jest maksymalny czas pracy w systemie pracy w ruchu ciągłym?

Renty przyznawane przez Prezesa ZUS


W szczególnie określonych przypadkach Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych może przyznać rentę z tytułu niezdolności do pracy lub rentę rodzinną. Rencista otrzymuje świadczenie, pomimo że nie spełnia warunków niezbędnych do jego otrzymania.

Rekompensata zamiast emerytur pomostowych

Rekompensata to odszkodowanie za utratę możliwości nabycia prawa do wcześniejszej emerytury z tytułu pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze dla osób, które nie nabędą prawa do emerytury pomostowej.

Co warto wiedzieć o pełnomocnictwie

Pełnomocnik to osoba zastępująca nas przy jakiejś czynności. Pełnomocnik może zastępować nas przy zawieraniu umowy, w sprawach urzędowych a także przed sądem. Ustanowienie pełnomocnika jest bardzo przydatne gdy sami nie mamy czasu na dokonanie czynności prawnej lub gdy nie mamy ku temu stosownej wiedzy.

Zasiłek rodzinny w Danii


Osoby wyjeżdżające do pracy za granicę często planują na stałe opuścić swój kraj i osiedlić się w innym. Jeżeli pracują legalnie, to oczywiście mają prawo do takich samych świadczeń rodzinnych, jak obywatele danego kraju.

Zasiłek macierzyński w Danii


Przed udaniem się do pracy w Danii warto wiedzieć, czy w razie urodzenia dziecka będzie należał nam się zasiłek. Podstawowym warunkiem jest oczywiście legalna praca.

Warunki pracy w Danii


Przed wyjazdem do Danii warto zapoznać się z podstawowymi warunkami pracy w Danii tak, aby skutecznie móc walczyć o swoje prawa z nowym pracodawcą.

REKLAMA