reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Wiadomości > Nowa ustawa o sporcie

Nowa ustawa o sporcie

Ustawa o sporcie wprowadzająca nowe prawne regulacje prawne sportu w Polsce, weszła w życie w dniu 16 października 2010 roku. Ustawa określa zasady uprawiania sportu, oraz jego organizacji.

Celem ustawy jest regulacja prawna wyłącznie tych aspektów uprawiania sportu, które bezspornie i jednoznacznie wymagają dla prawidłowego funkcjonowania interwencji prawnej państwa.
Ustawa zawiera uregulowania podstawowych zagadnień dotyczących klubów sportowych i związków sportowych, jako podmiotów najczęściej występujących w sferze kultury fizycznej. 

Kluby Sportowe

Projekt ustawy nie wprowadza ograniczeń co do formy prawnej klubu sportowego. Kluby sportowe mogą zatem działać m.in. w formie spółek kapitałowych, tj. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółki akcyjnej.

Zobacz: Jak uzyskać odszkodowanie za zatopione auto

Związki sportowe 

Ustawa ogranicza długość kadencji zarządu polskiego związku sportowego do maksymalnie czterech lat oraz okres, przez który prezes zarządu polskiego związku sportowego może pełnić swoją funkcję do maksymalnie dwóch kolejnych kadencji (art. 9 pkt 2 i 5 ustawy).

Prawidłowość funkcjonowania władz polskich związków sportowych zapewnić mają rozszerzona zasada incompatibilitas (tj. niełączenia stanowisk) oraz zakaz łączenia mandatu we władzach związku z prowadzeniem działalności gospodarczej związanej bezpośrednio z realizacją przez ten związek jego zadań statutowych (art. 9 pkt 6 i 7). 

Ligi zawodowe 


W zakresie tworzenia i funkcjonowania lig zawodowych (art. 15 projektu) w zasadzie utrzymuje się rozwiązania przewidziane w ustawie o sporcie kwalifikowanym. W lidze zawodowej będą mogły występować wyłącznie kluby działające jako spółki akcyjne. Nie przewiduje się zatem rozwiązania, które umożliwiało udział w lidze zawodowej klubu działającego w formie stowarzyszenia po uzyskaniu zgody ministra właściwego do spraw kultury fizycznej. Obecnie jest to rozwiązanie, które w istocie wypacza zawodowy i profesjonalny charakter zarządzania ligą zawodową.

Zobacz: Kara za podanie dopingu zawodnikowi

Uprawnienia ministra właściwego do spraw kultury fizycznej


Nowym rozwiązaniem jest przewidziane w art. 16 ust. 3 pkt 1 uprawnienie ministra właściwego do spraw kultury fizycznej do żądania udostępnienia wszelkich dokumentów oraz udzielania pisemnych wyjaśnień dotyczących działalności polskiego związku sportowego, a nie jak dotychczas wyłącznie żądania dostarczenia przez władze polskiego związku sportowego, w wyznaczonym terminie, odpisów uchwał zebrania członków lub delegatów. 

Katalog kar

Karą od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności sankcjonowane będzie przyjęcie korzyści majątkowej lub osobistej albo jej obietnicy lub żądanie takiej korzyści albo jej obietnicy w zamian za nieuczciwe zachowanie, mogące mieć wpływ na wynik zawodów. 

Karze grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do 2 lat podlegać będzie osoba która małoletniemu uczestniczącemu lub przygotowującemu się do uczestnictwa we współzawodnictwie sportowym podaje substancję zabronioną lub stosuje wobec niego metodę zabronioną w rozumieniu przepisów o zwalczaniu dopingu w sporcie.

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja44.25 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anna Kubicz

Doradca podatkowy, Partner Kancelarii LTCA odpowiedzialny za Dział Cen Transferowych i Compliance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama