reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Konsument - turystyka > Co powinna zawierać umowa timesharingu?

Co powinna zawierać umowa timesharingu?

W umowie timesharingu przedsiębiorca zobowiązuje się do oddania do korzystania z określonego lokalu przez pewien okres w danym roku. Umowa musi zawierać m.in. dokładne określenie lokalu.

Zawierając umowę timesharingu przedsiębiorca zobowiązuje się do oddania nam do korzystania określony lokal przez pewien okres w roku. W zamian osoba fizyczna zobowiązuje się zapłacić wynagrodzenie. Umowa taka, zgodnie z polskim prawem, musi zostać zawarta na minimum 3 lata (zgodnie z unijną dyrektywą we wszystkich krajach członkowskich umowa timesharingu musi trwać ponad rok).

Zobacz również: Timesharing: czy to dobry pomysł na urlop?

Przed zawarciem umowy przedsiębiorca powinien dostarczyć klientowi prospekt, w którym będą zawarte wszelkie informacje istotne w związku z zawieraniem umowy. W prospekcie, który powinien być sporządzony w takim języku, w jakim zażyczy sobie tego osoba fizyczna, powinny znaleźć się m.in. informacje dotyczące przedsiębiorcy, właściciela nieruchomości (jeżeli nie jest nim przedsiębiorca), treści prawa korzystania z lokalu (okres w roku, kiedy konsument może korzystać i przez jaki czas).

Sam prospekt musi również zawierać wyraźne określenie budynku czy też lokalu (standard, wyposażenie, umiejscowienie).

Pamiętaj, że wszelkie obietnice przedsiębiorcy powinny znaleźć swoje potwierdzenie w prospekcie oraz w treści samej umowy.

Sam prospekt stanowi integralną część umowy timesharingu. Oprócz niego musi ona także zawierać:

  1. imię, nazwisko i miejsce zamieszkania nabywcy,
  2. oznaczenie czasu w każdym roku, w którym nabywca może korzystać z budynku lub pomieszczenia mieszkalnego, albo określenie sposobu jego oznaczania,
  3. oznaczenie budynku lub pomieszczenia mieszkalnego, z którego nabywca może korzystać, albo określenie sposobu jego oznaczania,
  4. określenie czasu, na jaki umowa została zawarta,
  5. stwierdzenie, że wykonywanie nabytego prawa nie jest związane z kosztami, ciężarami ani zobowiązaniami innymi niż określone w umowie,
  6. określenie miejsca i daty podpisania umowy przez każdą ze stron.

Umowa powinna być sporządzona na piśmie pod rygorem nieważności.

Istotnym uprawnieniem dla konsumentów jest również prawo odstąpienia od umowy. Zgodnie z art. 6 ustawy konsument może w terminie 10 dni od zawarcia umowy odstąpić od niej, przesyłając przedsiębiorcy odpowiednie pisemne oświadczenie.

Zobacz również: Czy oświadczenie o odstąpieniu można przesłać faksem?

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 13 lipca 2000 r. o ochronie nabywców prawa korzystania z budynku lub pomieszczenia mieszkalnego w oznaczonym czasie w każdym roku oraz o zmianie ustaw Kodeks cywilny, Kodeks wykroczeń i ustawy o księgach wieczystych i hipotece. Dz.U. 2000 nr 74 poz. 855

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Sokołowska – Strug

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama