reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Alimenty > Alimenty na dziecko > Zabezpieczenie wydatków przed urodzeniem dziecka

Zabezpieczenie wydatków przed urodzeniem dziecka

Ojciec nie będący mężem matki obowiązany jest przyczynić się w rozmiarze odpowiadającym okolicznościom do pokrycia wydatków związanych z ciążą i porodem oraz kosztów trzymiesięcznego utrzymania matki w okresie porodu.

Z ważnych powodów matka może żądać udziału ojca w kosztach swego utrzymania przez czas dłuższy niż trzy miesiące. Jeżeli wskutek ciąży lub porodu matka poniosła inne konieczne wydatki albo szczególne straty majątkowe, może ona żądać, ażeby ojciec pokrył odpowiednią część tych wydatków lub strat.

Roszczenia powyższe przysługują matce także w wypadku, gdy dziecko urodziło się nieżywe.

Pozew o zasądzenie wydatków i kosztów utrzymania w związku z porodem wnosi się do sądu rejonowego wydział rodzinny i nieletnich. Powództwo można wytoczyć bądź przed sądem w którego okręgu pozwany ma miejsce zamieszkania, bądź według miejsca zamieszkania osoby uprawnionej. Osoba wnosząca pozew nie ma obowiązku uiszczania opłat sądowych.

Zawarcie małżeństwa przez matkę dziecka pozamałżeńskiego z ojcem tego dziecka nie pozbawia matki dziecka tych roszczeń, jeżeli w czasie ponoszenia przez nią nakładów, kosztów lub strat, ojciec dziecka nie był jej małżonkiem.

Zobacz również: Jak przygotować pozew o alimenty

Koszty związane z porodem

Należy przedstawić w sądzie imienne rachunki lub faktury na: ubrania, płatne badania, wizyty lekarskie, szkołę rodzenia, leki, kosmetyki, wyżywienie, znieczulenie, wyprawkę dla dziecka, np. łóżeczko, wózek itp.

O wysokości alimentów decydują usprawiedliwione potrzeby dziecka, a także zarobkowe i majątkowe możliwości rodziców. Do pozwu należy dołączyć odpis aktu urodzenia dziecka, zaświadczenia o zarobkach, dane świadków, inne dokumenty na które osoba powołuje się w pozwie etc.

Roszczenia matki przedawniają się z upływem lat trzech od dnia porodu.

Ustalenie ojcostwa a zabezpieczenie wydatków

Jeżeli ojcostwo mężczyzny nie będącego mężem matki zostało uwiarygodnione, matka może żądać, ażeby mężczyzna ten jeszcze przed urodzeniem się dziecka wyłożył odpowiednią sumę pieniężną na koszty utrzymania matki przez trzy miesiące w okresie porodu oraz na koszty utrzymania dziecka przez pierwsze trzy miesiące po urodzeniu. Termin i sposób zapłaty tej sumy określa sąd.

Z roszczeniem matka dziecka pozamałżeńskiego może wystąpić nie wcześniej niż po ustaleniu ojcostwa mężczyzny nie będącego jej mężem, czyli od chwili uznania przez niego ojcostwa lub też ustalenia ojcostwa w drodze wyrokowania. Nie ma przeszkód, aby roszczenie to łączyć z powództwem o ustalenie ojcostwa.

Jeżeli ojcostwo mężczyzny, który nie jest mężem matki, nie zostało ustalone, zarówno dziecko, jak i matka mogą dochodzić roszczeń majątkowych związanych z ojcostwem tylko jednocześnie z dochodzeniem ustalenia ojcostwa. Nie dotyczy to roszczeń matki, gdy dziecko urodziło się nieżywe.

Zobacz również serwis: Dziecko i prawo

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Roszczenia przysługują matce także w wypadku, gdy dziecko urodziło się nieżywe.
Roszczenia przysługują matce także w wypadku, gdy dziecko urodziło się nieżywe.

Slim VAT 202139.90 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Koronczok

Sprzedaż Internetowa24

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama