| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Alimenty > Ustalenie ojcostwa > Czy tylko matka zawsze pewna?

Czy tylko matka zawsze pewna?

Zwykle pokrewieństwo prawne pokrywa się z pochodzeniem biologicznym (genetycznym), nie zawsze jednak mamy do czynienia z tak prostą sytuacją. Czasem zdarza się, że mężczyzna wychowuje nie swoje dziecko będąc jednocześnie przekonanym o łączących go z nim więziach genetycznych, bądź też gdy ojciec biologiczny unika przyjęcia na swe barki konsekwencji prawnych – takich jak np. obowiązek alimentacyjny - związanych z posiadaniem dziecka.

W każdej sytuacji, w której pojawiają się wątpliwości do tego, kto jest prawdziwym ojcem dziecka, można przed wniesieniem sprawy do sądu przemyśleć kwestie zlecenia badania DNA jednemu ze specjalizujących się w tym ośrodków. W wyniku takiego badania można w 100% wykluczyć biologiczne ojcostwo, bądź je potwierdzić z prawdopodobieństwem 99,99%.

Zobacz: Ustalenie ojcostwa

Celem ustalenia ojcostwa dziecka można anonimowo zgłosić się do jednego z licznych laboratoriów wykonujących tego typu badania. Po opłaceniu kosztów laboratorium dostarcza specjalny zestaw do pobierania materiału genetycznego. Badanie jest w pełni bezbolesne. Obecnie celem pozyskania materiału do badania standardowo dokonuje się wymazu z wewnętrznej strony policzka dziecka, matki oraz domniemanego ojca. 

Zobacz: Na forum o ustaleniu ojcostwa

Możliwe jest również dokonanie badania jedynie DNA dziecka oraz jego domniemanego rodzica. W sytuacji, w której niemożliwe jest pobranie materiału genetycznego w sposób zwyczajowo przyjęty niektóre laboratoria dokonują badań również na podstawie materiału genetycznego pobranego z odpowiednio zabezpieczonych: krwi, śliny (pobranej np. z niedopałka papierosa, czy szczoteczki do zębów), wydzieliny z nosa itd.

Koszt badania genetycznego wynosi w zależności od prędkości badania, ilości zbadanych osób, sposobu pobrania materiału genetycznego, oraz co najważniejsze od faktu czy do wyników badań dołączona zostanie opinia biegłego wynosi od 800 do 2500 zł.

Średni czas oczekiwania na wyniki wynosi od 10 do 14 dni. Istnieją jednak ośrodki wykonujące badania w sposób ekspresowy, w których na wyniki oczekuje się od 3 do 7dni.

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

medycyna nauka badania zdrowie, fot. Fotolia
medycyna nauka badania zdrowie, fot. Fotolia

Biała lista podatników VAT59.00 zł

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Pundyk-Glet

dr nauk prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »