REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak napisać pozew o ustalenie ojcostwa?

Ewa Karaś
Ewa Ryś
Sądowe ustalenie ojcostwa jest sposobem ustalenia pochodzenia dziecka.
Sądowe ustalenie ojcostwa jest sposobem ustalenia pochodzenia dziecka.

REKLAMA

REKLAMA

Sądowe ustalenie ojcostwa jest sposobem ustalenia pochodzenia dziecka. Stosuje się go, gdy nie nastąpiło ustalenie ojcostwa w drodze domniemania ojcostwa męża matki dziecka bądź uznanie dziecka przez ojca. Sądowe ustalenie ojcostwa może nastąpić wyłącznie na mocy orzeczenia sądu.

Z żądaniem ustalenia ojcostwa można wystąpić w każdym czasie, po urodzeniu się dziecka. Warunek dziecka, którego ojcostwo pragniemy ustalić musi urodzić się żywe.

REKLAMA

Sądowego ustalenia ojcostwa może żądać dziecko, jego matka oraz domniemany ojciec dziecka. Dziecko albo matka wytaczają powództwo przeciwko domniemanemu ojcu. Domniemany ojciec dziecka wytacza powództwo przeciwko dziecku i matce, a gdy matka nie żyje – przeciwko dziecku. Powództwo o ustalenie ojcostwa może wytoczyć także prokurator.

Zasadą ogólną jest, że za ojca dziecka uważa się mężczyznę, który obcował z matką dziecka nie dawniej niż w trzechsetnym, a nie później niż w sto osiemdziesiątym pierwszym dniu przed urodzeniem dziecka.

Przygotowanie pozwu o ustalenie ojcostwa

Krok 1 Określenie sądu i stron

W pozwie należy oznaczyć sąd, imię i nazwisko lub nazwę stron, miejsce zamieszkania lub siedziby stron, ich przedstawicieli ustawowych i pełnomocników. Pozew o ustalenie ojcostwa można wnieść do sądu rejonowego:

 • w którego okręgu pozwany ma miejsce zamieszkania,
 • według miejsca zamieszkania osoby uprawnionej (powoda).

Jeżeli pozwany nie ma miejsca zamieszkania ani pobytu w kraju, powództwo należy wytoczyć wyłącznie według miejsca zamieszkania powoda.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz: Jakie dowody w sprawie o ustalenie lub zaprzeczenie ojcostwa?

Krok 2 Określenie żądania

W pozwie należy sformułować wniosku, że pozwany jest ojcem dziecka. Warto wiedzieć, że jeśli wniosek taki nie będzie zawarty w treści pozwu, sąd nie rozpatrzy, wniosku.

Krok 3 Dodatkowe wnioski

W pozwie o ustalenie ojcostwa mogą znaleźć się również następujące wnioski:

 • o zasądzenie alimentów na rzecz dziecka,
 • o pokrycie wydatków poniesionych przez matkę dziecka w związku z ciążą i porodem oraz kosztów trzymiesięcznego utrzymania matki w okresie połogu,
 • o pokrycie innych wydatków matki dziecka lub szczególnych strat majątkowych,
 • o zabezpieczenie powództwa,
 • o nadanie wyrokowi w części zasądzającej alimenty rygoru natychmiastowej wykonalności,
 • nadanie dziecku nazwiska ojca,
 • o orzeczenie, że pozwanemu nie będzie przysługiwała władza rodzicielska nad dzieckiem,
 • zasądzenie od pozwanego na rzecz powodów kosztów procesu.

Ważne: W sytuacji, gdy dziecko ukończyło lat 13, do nadania nazwiska ojca potrzebne jest też wyrażenie zgody przez dziecko osobiście.

Krok 4 Uzasadnienie

W pozwie o ustalenie ojcostwa należy wskazać okoliczności uzasadniające oraz dowody na ich poparcie. Każde żądanie musi być poparte określonymi dowodami. Mogą to być dowody z dokumentów, jak i zeznania świadków oraz wyniku badań lekarskich.

Krok 5 Podpis

Pozew o ustalenie ojcostwa należy własnoręcznie podpisać. Podpis nie może zostać zastąpiony żadnym podpisem mechanicznym, np. faksymile, i musi zawierać co najmniej nazwisko.

Krok 6 Załączniki

W pozwie należy wymienić wszystkie załączniki, które składamy do sądu.

W spisie załączników koniecznie też musimy wskazać (i zarazem złożyć je wraz z wnioskiem) dodatkowe odpisy wniosku i odpisy załączników dla doręczenia ich uczestniczącym w sprawie osobom. Dołączone do wniosku pisma powinny zostać złożone w oryginałach.

Zobacz serwis: Ustalenie ojcostwa

Krok 7 Koszty

Matka dochodząca sądowego ustalenia ojcostwa swojego dziecka jest zwolniona od kosztów sądowych i może zgłosić wniosek o ustanowienie dla niej adwokata. Uprawnienie to przysługuje nawet wówczas, gdy równocześnie z ustaleniem ojcostwa dochodzi ona roszczeń z tym związanych, np. alimentów.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Renta wdowia od 1 lipca 2025 r. Skromna. Najpierw wypłata 15% drugiego świadczenia przez półtora roku. Są konkrety i stanowisko Rady Ministrów korygujące projekt obywatelski

Na posiedzeniu 23 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła kierunkowo stanowisko wobec obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw w celu wprowadzenia renty wdowiej (druk sejmowy nr 32), przedłożone przez Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Składka zdrowotna 2025 i kredyt naStart. D.Tusk: muszę teraz pilnować każdego projektu. Czy koalicja dojdzie do porozumienia?

Koalicja rządowa powinna przedstawić wspólne propozycje dotyczące preferencyjnego kredytu mieszkaniowego oraz składki zdrowotnej - wyraził nadzieję premier Donald Tusk na konferencji prasowej 23 lipca 2024 r. Zdaniem premiera uda się opracować dobre projekty, które zostaną przyjęte przez Sejm.

Zabezpieczenie dowodu to ważny środek w sądzie. Kto może z niego skorzystać i jak napisać wniosek?

Zabezpieczenie dowodu w postępowaniu cywilnym jest prewencyjnym środkiem prawnym, uregulowanym w art. 310 – 315 Kodeksu postępowania cywilnego, który ma na celu umożliwienie wykazania określonych faktów w przypadku zniszczenia lub utraty dowodu. Zasadniczo, zabezpieczenie dowodu pozwala na zachowanie materiału dowodowego na potrzeby przyszłego postępowania.

Zasiłek opiekuńczy 2024 i 2025 r. Dla kogo, jak wystąpić, wysokość

Zasiłek opiekuńczy 2024 i 2025 r. Wypłacany jest w przypadku konieczności osobistego sprawowania opieki nad członkiem rodziny. Sprawdź, kto może z niego skorzystać, jak wystąpić o zasiłek opiekuńczy, jaka jest jego wysokość, a także przez jaki czas można pobierać zasiłek opiekuńczy. 

REKLAMA

Laptopy dla nauczycieli nieczynnych zawodowo i na urlopach dla poratowania zdrowia? ZNP monitoruje sprawę. Co już wiadomo?

Laptopy dla nauczycieli nieczynnych zawodowo i na urlopach dla poratowania zdrowia? ZNP monitoruje sprawę. Na razie wiadomo, że ok. 172 mln zł zostaną przeznaczone w ramach KPO na zakup komputerów przenośnych dla nauczycieli klas I-III.

Renta wdowia wejdzie w życie. Jest zielone światło od rządu

Jest poparcie rządu dla renty wdowiej. Rząd zdecydował dzisiaj, że poprze obywatelski projekt ustawy w sprawie renty wdowiej. Tak poinformowała ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, wraz z premierem Donaldem Tuskiem.

Komunikat ZUS: Ograniczenie w dostępie do portalu PUE ZUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje o ograniczeniach w dostępie do Platformy Usług Elektronicznych ZUS.

Zmiany w wynagrodzeniach dotyczące wszystkich pracujących! Kary dla pracodawców. Planowany termin przyjęcia projektu przez rząd określono na III/IV kwartał 2024 r.

Nieterminowe wypłacenie pracownikowi wynagrodzenia będzie się wiązało z naliczaniem odsetek? Tak wynika z projektu przygotowanego przez resort pracy.

REKLAMA

Maksymalnie 500 zł miesięcznie, niezmiennie od 16 lat. Od 1 października 2024 r. możliwa podwyżka

Jeśli planowane zmiany weszłyby w życie, to od 1 października 2024 r. maksymalna kwota świadczeń z funduszu alimentacyjnego wzrosłaby do 1000 zł miesięcznie. Jak uzasadnia Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, proponowana zmiana jest zgodna z oczekiwaniami wyrażanymi przez rodziny z dziećmi, będące w trudnej sytuacji finansowej w związku z nieskuteczną egzekucją zasądzonych od rodzica alimentów. Komu przysługują świadczenia i jak można się o nie ubiegać?

Kredyt naStart zagrożony. MFiPR krytykuje, Polska 2050 odmawia poparcia

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej uważa, że kredyt mieszkaniowy naStart może doprowadzić w krótkim okresie do niewspółmiernego wzrostu cen na rynku mieszkaniowym. Ponadto wg MFiPR ten program nie zwiększy dostępności mieszkań. W dniu 23 lipca 2024 r. Szymon Hołownia poinformował, że klub parlamentarny Polska 2050 nie poprze kredytu mieszkaniowego naStart. Jego zdaniem program w obecnej formie zapewni "prosty przepływ pieniędzy państwowych do deweloperów". Hołownia dodał, że jego urgupowanie poparłby "bardziej sprawiedliwe formy wsparcia".

REKLAMA