reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Alimenty > Ustalenie ojcostwa > Jak ustalić ojcostwo przez badanie DNA?

Jak ustalić ojcostwo przez badanie DNA?

Decyzja o ustaleniu ojcostwa z pewnością nie jest prosta. Budzi wiele wąrpliwości. Nastręcza ona potencjalnym ojcom wielu problemów. Zastanawiasz od czego zacząć ustalenie ojcostwa? Przeczytaj...

Test DNA to potoczna nazwa analizy materiału genetycznego dwóch osobników (w tym wypadku dziecka i jego domniemanego ojca) pod kątem cech wspólnych. Pozwala ona na potwierdzenie lub wykluczenie z określonym prawdopodobieństwem ich pokrewieństwa w określonym stopniu.

Innymi słowy test DNA pozwala ustalić czy dany mężczyzna jest biologicznym ojcem dziecka, bądź też wykluczyć taką możliwość. Jest to najbardziej skuteczna i zarazem pewna metoda ustalenia ojcostwa, ponieważ wyklucza ojcostwo ze 100% pewnością a potwierdza z prawdopodobieństwem 99,99 % co w statystyce genetyki populacyjnej jest określane jako „praktycznie dowiedzione”.

Wyniki te są tak wysoce prawdopodobne, ponieważ podczas wykonywania testów genetycznych w kierunku ustalenia ojcostwa, wykorzystuje się dwie najważniejsze cechy cząsteczki DNA - dziedziczenie DNA oraz polimorfizm DNA.

Zobacz: Zaprzeczenie ojcostwa - jakie dowody mogę powołać

Przy wykonywaniu testu DNA dokonuje się porównania materiału genetycznego dziecka, matki oraz domniemanego ojca. Mężczyzna jest biologicznym ojcem dziecka tylko wówczas, gdy połowa jego kodu genetycznego zgadza się z odpowiednią połową kodu dziecka.

Pomimo tego, że część materiału genetycznego jest taka sama u wszystkich ludzi ( wynika to z faktu, że należymy do tego samego gatunku), to jednak istnieją fragmenty DNA, które są unikalne każdego charakterystyczne dla każdego z nas. Podczas testu DNA analizuje się te właśnie miejsca zwane układami niekodującymi lub markerami. Następnie ma miejsce analiza statystyczna badająca czy cechy tych unikalnych miejsc współgrają z ich odpowiednikami u ojca.

Jaki materiał potrzebny jest do testu?

Aby wykonać test DNA w kierunku ustalenia ojcostwa potrzebne jest pobranie materiału genetycznego od domniemanego ojca i dziecka. W przypadku testów prywatnych bada się tylko cechy dziedziczone po ojcu, dlatego materiał genetyczny matki jest wymagany tylko w określonych przypadkach.

Do takich przypadków należy wstąpienie mutacji u ojca lub dziecka, bądź też badanie dwóch domniemanych ojców blisko ze sobą spokrewnionych.

Zobacz serwis: Ustalenie ojcostwa

Źródłem materiału genetycznego jest zazwyczaj wymaz z jamy ustnej, najczęściej z policzka.

Gdy zajdzie taka potrzeba możliwe jest pobranie materiału genetycznego w niestandardowy sposób. W takim przypadku bada się na przykład szczoteczkę do mycia zębów lub włos wyrwany wraz z cebulką. Obecnie firmy oferujące testy genetyczne w kierunku ustalania ojcostwa coraz bardziej dostosowują się do potrzeb klienta.

www.pewnytato.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Aby wykonać test DNA w kierunku ustalenia ojcostwa potrzebne jest pobranie materiału genetycznego od domniemanego ojca i dziecka.
Aby wykonać test DNA w kierunku ustalenia ojcostwa potrzebne jest pobranie materiału genetycznego od domniemanego ojca i dziecka.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja44.25 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ogólnopolski Konwent Agencji Pracy

związek pracodawców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama