REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Po roku większa liczba bezrobotnych – porównanie [TABELA]

Wioleta Matela-Marszałek
Autorka licznych publikacji o tematyce prawnej
Po roku większa liczba bezrobotnych/Fot. Shutterstock
Po roku większa liczba bezrobotnych/Fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Liczba bezrobotnych w Polsce w 2021 r. wzrosła w porównaniu do roku ubiegłego. Jak wygląda porównanie w poszczególnych województwach?

Liczba bezrobotnych w województwach

Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii podało ilości zarejestrowanych osób bezrobotnych w powiatowych urzędach pracy z podziałem na województwa.

REKLAMA

Zestawienie na dzień 31 marca 2020 r. oraz 31 marca 2021 r. zostało przygotowane w odpowiedzi na interpelację poselską nr 22460 udzieloną 28 kwietnia 2021 r.

Iwona Michałek, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii poinformowała, iż w końcu marca 2021 r. w urzędach pracy zarejestrowanych było 1.078,4 tys. bezrobotnych, a rok wcześniej 909,4 tys. Ministerstwo w tabeli podało szczegółowe dane na temat poziomu bezrobocia we wskazanych okresach w poszczególnych województwach:

Liczba bezrobotnych 2021 i 2020 r. województwa/Źródło: Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii

Liczba bezrobotnych w Polsce w 2021 r.

REKLAMA

Sytuacja osób bezrobotnych była również przedmiotem interpelacji poselskiej nr 22228 w sprawie pomocy kierowanej do osób tracących pracę w wyniku pandemii. W odpowiedzi udzielonej 30 kwietnia 2021 r. sekretarz stanu Iwona Michałek podkreślała, iż „najważniejszym czynnikiem mającym wpływ na kształtowanie się sytuacji na rynku pracy w Polsce jest obecnie ciągle trwający stan epidemii. Już wiosną ubiegłego roku analitycy przewidywali masowe zwolnienia, a prognozy bezrobocia rejestrowanego wskazywały na dwucyfrową wartość stopy bezrobocia”. Zdaniem Michałek te niekorzystne zapowiedzi nie znalazły potwierdzenia. „Wciąż zarówno liczba bezrobotnych, jak i stopa rejestrowanego bezrobocia pozostają znacząco niższe niż w czasie kryzysu widocznego na rynku pracy w latach 2009-2014. Co więcej Polska jest obecnie krajem o najniższym bezrobociu w Unii Europejskiej" - czytamy w udzielonej odpowiedzi”.

Ze względu na poprawę efektywności polskiego rynku pracy resort rozwoju pracuje nad ustawą o wspieraniu zatrudnienia. Jak pisze Michałek, celem zmian jest ukierunkowanie publicznych służb zatrudnienia na realizowanie aktywnej polityki rynku pracy nastawionej na osoby, które chcą pracować i w celu uzyskania realnej pomocy zarejestrują się w Centrach Wspierania Zatrudnienia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ministerstwo planuje również oddzielenie statusu osoby bezrobotnej od ubezpieczenia zdrowotnego. „Rozwiązanie to spowoduje, że jako osoby bezrobotne pracy będą rejestrowały się tylko osoby rzeczywiście poszukujące zatrudnienia lub innej formy wsparcia oferowanego przez urząd. Pracownicy urzędów pracy, którzy do tej pory zajmowali się sprawami związanymi z rejestracją osób bezrobotnych, czy też obsługą operacyjną spraw związanych z wyliczaniem i odprowadzeniem składki zdrowotnej za osoby rejestrujące się w urzędach pracy tylko w tym celu, będą mogli skoncentrować swoje działania na udzielaniu pomocy klientom” – przekonuje sekretarz stanu.

Ponadto rozwój usług elektronicznych realizowanych na rzecz klientów Centrów Wspierania Zatrudnienia ma umożliwiać m.in. dostęp do większej niż obecnie liczby ofert pracy zawartych w Centralnej Bazie Ofert Pracy czy udostępnienie CV w centralnej bazie CV.

Wyższy zasiłek dla bezrobotnych od 1 września 2020 r.

Z dostępnych obecnie form wsparcia dla osób bezrobotnych ministerstwo wymienia m.in. zasiłek dla bezrobotnych podwyższony od 1 września 2020 r. czy pomoc finansową w założeniu własnej firmy.

Z danych ministerstwa wynika, iż w 2020 r. z aktywnych form wsparcia skorzystało 213,5 tys. osób bezrobotnych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
870 zł – o tyle wzrośnie od 1 lipca 2024 r. maksymalna kwota tego świadczenia. W 2025 r. będzie kolejna podwyżka. Od kiedy?

870 zł – o tyle wzrośnie od 1 lipca 2024 r. ważne świadczenie. Jeszcze większy wzrost będzie od 1 stycznia 2025 r. Wszystko to za sprawą minimalnego wynagrodzenia. Różnica w wysokości świadczeń wypłacanych w czerwcu 2025 r. i czerwcu 2024 r. wyniesie aż 5760 zł.

MRPiPS: od 1 lipca dodatkowe 1000 zł miesięcznie dla pracowników socjalnych, pieczy zastępczej oraz opiekunów w żłobkach

Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej poinformowało w komunikacie z 19 czerwca 2024 r., że pracownicy pomocy społecznej, jednostek wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej, prowadzący rodzinne domy dziecka oraz zawodowi rodzice zastępczy, a także pracownicy publicznych żłobków i klubów dziecięcych już od 1 lipca 2024 r. będą mogli liczyć na 1000 zł dodatku do wynagrodzenia. Rada Ministrów przyjęła w środę uchwały w sprawie ustanowienia rządowych programów umożliwiających ich wypłatę od 1 lipca br. do końca 2027 roku.

Równowartość 225 euro na hektar, maksymalnie 1125 euro na gospodarstwo. Można już składać wnioski. Płatność dla małych gospodarstw rolnych 2024

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że 18 czerwca 2024 r. weszła w życie ustawa o zmianie ustawy o Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 (Dz. U. poz. 885). Przepisy ustawy wdrażają na lata 2024-2027, w ramach płatności bezpośrednich, dwie nowe płatności: Płatność dla małych gospodarstw oraz Płatność do ekoschematu Grunty wyłączone z produkcji. Zmiany w zakresie możliwości wnioskowania o przyznanie tych płatności zostały już wprowadzone do aplikacji eWniosekPlus. Wnioski można składać do 31 sierpnia 2024 r.

Renta wdowia z ograniczeniami. Próg maksymalny i model kroczący

Wysokość renty wdowiej będzie ograniczona progiem maksymalnym. Nie będzie mogła przekroczyć trzykrotności przeciętnej emerytury wypłacanej przez ZUS. Poza tym ograniczeniem, ustawodawca chce również wprowadzić tzw. model kroczący, dochodzenia do pełnego świadczenia.

REKLAMA

Zasiłek celowy w 2024 i 2025 roku

Kto może otrzymać zasiłek celowy i ile wynosi? Gdzie składa się wniosek? Czy w 2024 i 2025 roku planowane są zmiany w przyznawaniu tego świadczenia? Odpowiadamy na najważniejsze pytania.

Dofinansowanie bioasekuracji w rolnictwie 2024 (pomoc de minimis). MRiRW podało termin i zasady składania wniosków

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało w komunikacie z 19 czerwca 2024 r, że rolnicy (producenci rolni), którzy prowadzą gospodarstwo rolne z hodowlą świń, mogą – od 3 do 26 lipca 2024 r. – składać wnioski o udzielenie pomocy o charakterze pomocy de minimis w rolnictwie na refundację 100 proc. wydatków poniesionych w roku 2024 r. na działania związane z bioasekuracją.

Podwyżki dla pracowników: Od lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie zasadnicze od 4651,06 zł do 10375,45 zł

Pracownicy zatrudnieni w ochronie zdrowia od lipca 2024 r. doczekają się waloryzacji minimalnych wynagrodzeń zasadniczych. 

Sanatorium z KRUS dla emeryta. Jakie są aktualne zasady?

Czy z rehabilitacji w sanatorium KRUS mogą korzystać również emeryci? Jakie są aktualne przepisy? Co trzeba wiedzieć o turnusie?

REKLAMA

Strefa Czystego Transportu w Warszawie od 1 lipca. Już 2,2 tys. wniosków o wyłączenie spod obostrzeń

Strefa Czystego Transportu w Warszawie będzie obowiązywała już od 1 lipca 2024 r. "Na ten moment dostaliśmy 2,2 tys. wniosków o wyłączenie spod obostrzeń strefy" - tak poinformował dzisiaj nasz portal Jakub Dybalski, rzecznik prasowy ZDM. SCT to zakaz wjazdu dla aut benzynowych starszych niż 1997 r. oraz z silnikiem Diesla starszych niż 2005 r., ale jest też kilka rodzajów wyłączeń.

Krótszy tydzień pracy dla tych pracowników już do 1 lipca 2024 r. Czy od 2025 r. wszyscy będziemy mniej pracowali?

Krótszy tydzień pracy dla tych pracowników już do 1 lipca 2024 r. Czy od 2025 r. wszyscy będziemy mniej pracowali? W pewnym stopniu zależy to pewnie od wyników prowadzonych testów. Pracownicy powinni więc trzymać kciuki za ich efekty.

REKLAMA