Kategorie

Bon ofertowy - nowa ustawa o rynku pracy 2019

Bartłomiej Ceglarski
Bon ofertowy - nowa ustawa rynku pracy/ fot. Shutterstock
Bon ofertowy - nowa ustawa rynku pracy/ fot. Shutterstock
W przestrzeni publicznej pojawił się projekt nowej ustawy o rynku pracy, która zastąpić ma obecnie obowiązującą ustawę o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Do nowości proponowanych przez MRPiPS zaliczamy nie tylko większy zasiłek dla bezrobotnych, czy zmiany w profilowaniu ale także i wprowadzenie wsparcia w postaci tzw. bonu ofertowego. Komu przysługiwać będzie bon ofertowy i na co będzie mógł zostać wykorzystany?

Aktualnie: Projekt nowej ustawy o rynku pracy - zmiany w 2019 roku?

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało projekt nowej ustawy o rynku pracy. Nowe przepisy wprowadzą istotne zmiany m.in. w zakresie instytucji aktywizacji osób bezrobotnych. Oprócz istotnych zmian w zakresie już istniejących form tego rodzaju wsparcia, Ministerstwo proponuje wprowadzenie nowych narzędzi wsparcia osób poszukujących pracy. Jedną z propozycji projektodawcy jest wprowadzenie tzw. bonu ofertowego.

Bon ofertowy czyli pieniądze na poszukiwanie pracowników

Bon ofertowy to nic innego jak środki przyznawane pracodawcy przez powiatowy urząd pracy (PUP) na rekrutację pracownika za pośrednictwem profesjonalnej agencji zatrudnienia. Wsparcie w postaci bonu ofertowego będzie przyznawane w sytuacji, gdy pracodawca nie znajdzie kandydata do pracy wśród osób zarejestrowanych jako bezrobotni w powiatowym urzędzie pracy. Bon ofertowy stanowić ma więc gwarancję refundacji z Funduszu Pracy kosztów związanych ze znalezieniem osoby spełniającej wymagania określone w tej ofercie pracy, za pośrednictwem agencji zatrudnienia wybranej przez tego pracodawcę.

Tylko dla małych firm

W tym miejscu znajduje się pewien haczyk. Otóż projektodawca zaproponował by wsparcie w postaci bonu ofertowego skierowane było wyłącznie do pracodawców tj. zatrudniających do 50 pracowników, jeżeli urząd pracy nie zrealizuje oferty pracy w terminie określonym przez tego pracodawcę, nie krótszym jednak niż 14 dni od daty jej zgłoszenia do powiatowego urzędu pracy. Jak czytamy z uzasadnienia rozwiązaniem nie objęto firm średnich i dużych ponieważ zakłada się, że posiadają one wystarczające własne zasoby ludzkie i finansowe do prowadzenia własnych procesów rekrutacji lub zlecania ich podmiotom komercyjnym.

Polecamy: Kodeks pracy 2019. Praktyczny komentarz z przykładami + PDF.

Ile można otrzymać?

Bon ofertowy będzie rekompensował pracodawcy koszty związane ze znalezieniem pracownika do wysokości podstawowego zasiłku dla bezrobotnych (847,80 zł w 2018 r.), na podstawie przedstawionej przez niego faktury, jeżeli:

 1. zatrudniona osoba będzie osiągała wynagrodzenie w wysokości co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę miesięcznie, stanowiące podstawę podlegania obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym;
 2. upłynie okres co najmniej 90 dni od dnia zatrudnienia przez pracodawcę osoby skierowanej przez agencję zatrudnienia.

Urząd pracy będzie każdorazowo określał termin ważności bonu ofertowego.

Za rodzinę, byłego pracownika i pracownika tymczasowego, zwrotu nie otrzymasz

Projektodawca zdecydował się na pewne ograniczenia w przyznawaniu bonu ofertowego. Otóż pracodawca nie ma możliwości skorzystania z refundacji kosztów rekrutacji, jeżeli w takim trybie zdecyduje się na zatrudnienie osoby, która jest:

 • jego małżonkiem, rodzicem, rodzeństwem lub dzieckiem własnym lub przysposobionym;
 • osobą, która była zatrudniona u niego w okresie 12 miesięcy bezpośrednio poprzedzających otrzymanie przez pracodawcę bonu ofertowego;
 • pracownikiem tymczasowym.

Pracodawca, który odmówi przyjęcia osoby skierowanej przez powiatowy urząd pracy, która spełnia wymagania określone w ofercie pracy, nie będzie mógł się ubiegać o bon ofertowy przez okres 12 miesięcy od dnia odmowy.

Nowe przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2019 r.

Opracowano na podstawie:

Projekt z dnia 29 czerwca 2018 r. ustawy o rynku pracy

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
VAT w e-commerce od 1 lipca 2021 r.
VAT w e-commerce od 1 lipca 2021 r.
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  1 sty 2000
  21 wrz 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Renta rodzinna dla studenta pierwszego roku za wrzesień

  Renta rodzinna dla studenta pierwszego roku również za wrzesień? To możliwe, ale trzeba pamiętać o formalnościach. Termin upływa 30 września.

  Sprawy o stwierdzenie nieważności decyzji starszych niż 30 lat

  Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego weszła w życie 16 września 2021 r. Co z umorzeniem spraw o stwierdzenie nieważności decyzji starszych niż 30 lat?

  Świadczenie pielęgnacyjne a śmierć dziecka

  Świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje w przypadku śmierci dziecka z niepełnosprawnością. Czy przepisy ulegną zmianie?

  1000 plus – dla kogo?

  1000 plus. Dla kogo przewidziano wsparcie w ramach rodzinnego kapitału opiekuńczego? Prezentujemy najważniejsze założenia.

  Zadośćuczynienie za naruszenie więzi rodzinnej - nowe przepisy

  Przepisy dotyczące zadośćuczynienia za naruszenie więzi rodzinnej weszły w życie. Jakie sytuacje obejmują?

  Zmiany w "500 plus" - nowelizacja uchwalona

  Zmiany w "500 plus" mają dotyczyć przejęcia przez ZUS obsługi programu. Wniosek złożymy tylko elektronicznie. Nowelizacja została uchwalona przez Sejm.

  Punkty spisowe w placówkach ZUS

  Punkty spisowe w placówkach ZUS powstaną w całej Polsce. Jaką pomoc będzie można w nich uzyskać?

  Opieka nad seniorem w miejscu zamieszkania

  Opieka nad seniorami ma być świadczona w miejscu zamieszkania. Rząd planuje zmiany w funkcjonowaniu domów pomocy społecznej.

  Przepisy antylichwiarskie na stałe?

  Przepisy antylichwiarskie zostały uwzględnione w tzw. ustawach covidowych. Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad nową stałą regulacją.

  ZUS przejmie obsługę 500 plus [WYWIAD]

  ZUS ma przejąć obsługę programu "500 plus"? Czy jest na to gotowy? O szczegółach mówił PAP wiceprezes ZUS Włodzimierz Owczarczyk.

  PE o wolności mediów i praworządności w Polsce

  Parlament Europejski przyjął w rezolucję zatytułowaną "Wolność mediów i dalsze pogarszanie się praworządności w Polsce".

  Nowelizacja KPA a odszkodowania

  Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego weszła w życie. Czy właściciele nieruchomości będą dochodzić odszkodowań przed ETPC?

  Czas pracy - od kiedy?

  Czas pracy budzi szereg wątpliwości. Od kiedy się liczy? Co z tzw. czynnościami przygotowawczymi?

  Brak alimentów a dodatkowe zajęcia pozalekcyjne [BADANIE]

  W wielu przypadkach rodziców opiekujących się dziećmi, które nie otrzymują alimentów, nie stać na sfinansowanie jakichkolwiek zajęć pozalekcyjnych.

  Wynagrodzenia rodzin zastępczych i inne zmiany

  Wynagrodzenia rodzin zastępczych powiązane z płacą minimalną zakłada projekt nowelizacji ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.

  Cmentarze i chowanie zmarłych – planowane zmiany

  Nowa ustawa o cmentarzach i chowaniu zmarłych ma w sposób kompleksowy regulować problematykę tzw. prawa pośmiertnego. Oto założenia projektu.

  Świadczenie usług cyfrowych - duże zmiany od 2022 roku

  Usługi cyfrowe. 1 stycznia 2022 r. mija termin implementacji przez państwa członkowskie UE dyrektywy 2019/770 z 20 maja 2019 r. w sprawie niektórych aspektów umów o dostarczanie treści i usług cyfrowych. Co się zmieni po wejściu w życie tych przepisów? Jakie nowe zasady wprowadza ta dyrektywa? Co powinni wiedzieć konsumenci?

  "Małżeństwa" jednopłciowe i związki partnerskie - rezolucja PE

  Parlament Europejski przyjął rezolucję, w której postuluje, by "małżeństwa" jednopłciowe i związki partnerskie były uznawane w całej Unii .

  Straż Graniczna przypomina grzybiarzom o stanie wyjątkowym

  Straż Graniczna zaleca, by grzybiarze, zanim wybiorą się do lasów, sprawdzili jak przebiega strefa stanu wyjątkowego.

  Wnioski o "Dobry start" złożone przez większość uprawnionych

  Wnioski o "Dobry start" złożyła już wnioski o "Dobry start". Z danych ZUS wynika, iż rodzice najczęściej wybierali bankowość elektroniczną.

  Święta Wielkanocne w 2022 r.

  Święta Wielkanocne w 2022 r. to data oczekiwana przez wielu pracowników. Kiedy jest Wielkanoc? Czy jest to dzień wolny od pracy?

  Spis powszechny do 30 września 2021 r.

  Spis powszechny potrwa do 30 września. Jak można wziąć udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań w 2021 r.?

  Zakup akcji lub obligacji - UOKiK radzi

  Na co zwracać uwagę przy najbardziej popularnych instrumentach finansowych, czyli akcjach i obligacjach?

  Wydziedziczenie – na czym polega?

  Wydziedziczenie jest możliwe tylko po spełnieniu określonych warunków. Na czym w rzeczywistości polega?

  Alienacja rodzicielska - co robić?

  Alienacja rodzicielska, czyli utrudnianie kontaktów z dzieckiem przez rodzica to ważny problem. Co można zrobić w takiej sytuacji?