reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Bezrobotny > Rozmowa kwalifikacyjna > Jak przygotować się do testów psychologicznych

Jak przygotować się do testów psychologicznych

Często spotykamy się z faktem, że podczas rozmowy kwalifikacyjnej lub jako jedna z jej części zostanie przeprowadzony test psychologiczny. Najczęściej wywołuje to bardzo duże obawy z punktu widzenia aplikującego. Ale czy słusznie? Jak przygotować się do testu, który będziemy musieli rozwiązać? Czego można się spodziewać? Jakich pytań, poleceń?

Testy psychologiczne, które są wykorzystywane podczas rekrutacji mogą przybierać różnego rodzaju formy. Może to być tradycyjny test „papier-ołówek”, gdzie zadaniem kandydata do pracy będzie uzupełnienie poleceń, odpowiedź na pytania itd. Może to być również wersja komputerowa testu, gdzie osoba będzie musiała zaznaczać odpowiedzi na ekranie za pomocą myszki. Mogą to być różne metody rekrutacyjne oparte na scenkach symulowanych, gdzie odpowiednie osoby obserwują zachowanie kandydatów, aby wyłowić w nim obecność cech, których poszukuje pracodawca.

Testy psychologiczne mogą badać wiele obszarów, między innymi: styl radzenia sobie ze stresem, sposób komunikacji, łatwość nawiązywanie kontaktów interpersonalnych, zdolności percepcyjne, kompetencje społeczne, inteligencję itd.

Wiele z tych obszarów jest niezbędnych do odpowiedzialnego i rzetelnego wywiązywania się ze swoich obowiązków pracowniczych, ale również wiele z cech może prognozować, jakim współpracownikiem będzie dana osoba, jakie nawiąże relacje z innymi.

Testy psychologiczne mogą mieć ograniczenia czasowe lub być bez żadnego ograniczenia. Może zdarzyć się również, że tylko niektóre zadania będą wymagały od kandydata, aby wykonał je w określonych ramach czasowych. Często można wówczas obserwować, jak kandydat radzi sobie z działaniem pod presją czasu, w niesprzyjających warunkach, pracując w szybkim tempie. Wszystkie te informacje mogą mieć znaczenie dla przyszłego pracodawcy. Może również w procesie rekrutacyjnym być miejsce na wywiad z psychologiem. Wówczas kandydat jest pytany o różne rzeczy i na ich podstawie określane są odpowiedzi spełniające wcześniej ustalone kryteria. To jest również moment, kiedy psycholog może zobaczyć, jak kandydat radzi sobie w stresującej sytuacji, w jaki sposób się wypowiada, czy jest swobodny czy spięty.

Jak zatem przygotować się do tego typu testów? Otóż jest to bardzo ograniczone. Nikt nie jest w stanie nauczyć się na pamięć odpowiedzi na pytania zawarte w testach psychologicznych. Powodem nie jest fakt, że testy nie są wcześniej udostępnione (a jest to ściśle przestrzegane), ale tak naprawdę tylko rekrutujący wiedzą jakich cech u kandydata szukają. Nie mamy pewności, że należy odpowiadać na pytania tak, aby wskazywało, że potrafimy pracować w szybkim tempie i mamy zdolności rozwiązywania wielu zadań jednocześnie, czy raczej że jesteśmy dokładni i skupiamy się jednorazowo tylko na jednej czynności. Czasem jedna cecha może być w naszym mniemaniu zaletą, a z punktu widzenia pracodawcy może to być cecha niepożądana na określonym stanowisku.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Wynagrodzenia 2020. Rozliczanie płac w praktyce69.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Glonek

Radca prawny / Mediator

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama