Kategorie

Uwaga na gesty w czasie rozmowy kwalifikacyjnej

Magdalena Maculak
inforCMS
Podczas rozmowy kwalifikacyjnej, często więcej niż nasze słowa mówią za nas nasze gesty. Warto poznać język gestów, może się okazać bardzo przydatny w czasie naszej rozmowy z przyszłym pracodawcą.

Myśląc komunikacja, najczęściej mamy na myśli tylko jedną z jej części – komunikowanie słowem, czyli komunikację werbalną.

Dzieje się tak pewnie dlatego, że wydaje nam się ona najbardziej oczywista, najlepiej widoczna najprościej mówiąc. Tak też nam się wydaje podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Myślimy, że to co powiemy o sobie o swoich umiejętnościach, jest dla pracodawcy najważniejsze. Tymczasem jak pokazują badania aż 55% informacji czerpiemy z języka ciała a 7% z tembru głosu. Okazuje się, że równie ważne jest to, co ukryte, czyli komunikacja niewerbalna. To jak się zachowujemy podczas rozmowy, nasz ubiór czy pierwsze wrażenie.

Pierwsze wrażenie

„Wkład” w zrobienie dobrego pierwszego wrażenia przygotowujemy sobie już w domu. Mam na myśli ubiór. Przecież, „jak Cię widzą tak się piszą”. Podczas przygotowania do rozmowy kwalifikacyjnej trzeba tą zasadę wziąć sobie bardzo do serca. Strój powinien być schludny, niewyzywający, estetyczny, a kolory stonowane. W taki sposób dobrany strój świadczy o dobrym zorganizowaniu potencjalnego pracownika oraz o szacunku dla pracodawcy.

Przychodzimy już jako klient np. do kancelarii adwokackiej spotykamy sekretarkę w kusej czerwonej spódniczce, bluzce o wyzywającym dekolcie i włosach w kolorze niebieskim. Co byśmy sobie pomyśleli o powadze takiej właśnie kancelarii adwokackiej? Pewnie zrezygnowalibyśmy szybko z jej usług.

Może to przesadny przykład ale dobrze obrazuje to o co mi chodziło. Jeżeli chodzi o makijaż i fryzurę obowiązują te same zasady. Makijaż powinien być delikatny i naturalny. Włosy starannie uczesane.

Postawa

Pozycja ciała jest równie ważnym składnikiem rozmowy kwalifikacyjnej. Nie przybieramy postawy zbyt wyluzowanej czy też zbyt sztywnej. W tym akurat przypadku dobra będzie zasada „złotego środka” . Nie krzyżujmy rąk ani nóg, ponieważ to sygnalizuje postawę obronną. Lepiej siedzieć z nogami złączonymi. Kobieta ubrana w spódnicę powinna te nogi lekko ułożyć w bok, ze zrozumiałych względów. Uniesione ramiona sygnalizują zwątpienie. Sylwetka pochylona do przodu ze skrzyżowanymi ramionami komunikować będzie zwątpienie i nieufność. Zaś sylwetka pochylona do tyłu ze skrzyżowanymi ramionami zbyt dużą pewność siebie.

Wymienianie spojrzeń

Ważne jest również utrzymywanie stałego kontaktu wzrokowego. Patrzenie prosto w oczy oznacza szczerość i prawdomówność. Już nie raz się o tym sama przekonałam. To naprawdę działa. Unikanie kontaktu wzrokowego, czy patrzenie w bok, oznaczać będzie nierzetelność czy zakłopotanie. Wzrok rozbiegany świadczy o lekceważeniu lub niechęci do pracodawcy. Ważna zasada – nie patrzmy pracodawcy w oczy cały czas, bo ta przesada może świadczyć o niechęci do niego samego i naszej arogancji.

Mimika twarzy

Uśmiech sprawdza się w każdej sytuacji. To otwiera drogę, burzy mury nie tylko podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Oczywiście uśmiech szczery i pogodny, nie drwiący uśmieszek. Symbolizuje on człowieka pogodnego, sympatycznego i kontaktowego. Czyż nie z kimś takim sami chcielibyśmy pracować? W żadnym wypadku nie ściągajmy brwi i nie zaciskajmy ust, ponieważ świadczyć to będzie o naszym niezadowoleniu (np. z jakiegoś pytania zadanego nam przez pracodawcę) czy złości. Nie wolno nam też podnosić brwi i otwierać szeroko ust, bo rekrutujący uzna, że jesteśmy czymś bardzo zdziwieni.

Gesty

Została rzecz ostatnia – gesty, czyli ruchy rąk, głowy czy palców. Ważne jest żeby nie przesadzać, czyli nie powtarzać pewnych gestów zbyt długo, bo mogą one być źle poczytane.

Można oczywiście kiwać głową dla poparcia lub zaprzeczenia, ten gest wzmocni naszą odpowiedź. Nie stukajmy palcami o kolano czy biurko, bo pracodawca może pomyśleć, że jesteśmy czymś zdenerwowani. Nie zaciskajmy również pięści, to oznacza postawę waleczną. W żadnym wypadku nie trzymajmy rąk w kieszeni, ja uważam to za brak szacunku do rozmówcy, w każdej sytuacji, a co dopiero podczas rozmowy rekrutacyjnej.

Jedno zdanie o tonie głosu. Nie mówmy ani za cicho ani za głośno. Starajmy się mówić przede wszystkim wyraźnie. Wyrażajmy się jasno, prosto i zrozumiale. Jeżeli czegoś nie wiemy nie kręćmy, lepiej powiedzieć prawdę. Będzie to na pewno docenione przez pracodawcę.

Komunikacja gestami jest bardzo ważna ale nie zapominajmy, że musi ją wspierać komunikowaniem słowem. Nie może być sprzeczności między tym, w jaki sposób się zachowujemy, a tym co mówimy. Zachowajmy po prostu równowagę.

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Umowy o pracę – zawieranie i rozwiązywanie
Umowy o pracę – zawieranie i rozwiązywanie
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  1 sty 2000
  28 wrz 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Brak maseczki i uniewinnienie. Utrwalona linia orzecznicza?

  Brak maseczki w miejscu publicznym skutkował dla obywatela grzywną. RPO podkreśla, iż SN uwzględnił kasację wobec utrwalonej linii orzeczniczej.

  Obostrzenia na październik 2021 r.

  Obostrzenia na październik 2021 r. zawarto w nowym rozporządzeniu Rady Ministrów. Aktualne obostrzenia mają zostać przedłużone do 31 października.

  Emerytury groszowe z ZUS wciąż problemem

  Emerytury groszowe z ZUS stanowią coraz częstszy problem. Czy planowane są zmiany dotyczące świadczeń niższych niż minimalne?

  Oszczędzamy mniej, ale regularnie [BADANIE]

  Z danych zebranych przez Intrum wynika, iż 80 procent konsumentów stara się oszczędzać każdego miesiąca. Czy to pozytywny skutek pandemii?

  Reklamacja po wakacjach - jak i kiedy?

  Reklamacja po wakacjach może dotyczyć np. usługi turystycznej, opóźnionego lotu czy noclegu. W jakim terminie należy ją wysłać?

  400 plus na dziecko w żłobku w 2022 r.

  400 plus na dziecko w żłobku w 2022 r.? Podpowiadamy dla kogo przewidziano nowy rodzaj wsparcia.

  Oszustwo "na 14. emeryturę" - co robić?

  Oszustwo "na 14. emeryturę? ZUS przestrzega przed osobami, które oferują pomoc przy wypełnieniu wniosku o świadczenie.

  Zasada niezmienności składu orzekającego - zmiany w k.p.k.

  Zasada niezmienności składu orzekającego sprawia, że zmiana sędziego oznacza przymus prowadzenia procesu od początku – co nikomu nie służy. Jest jednak szansa na poprawę sytuacji.

  Wjazd do Wielkiej Brytanii od 1 października 2021 r. - zmiany

  Wjazd do Wielkiej Brytanii od 1 października 2021 r. będzie możliwy tylko na podstawie ważnego paszportu. Są jednak wyjątki. Jakie?

  Ochrona konsumenta - przepisy uzupełniające weszły w życie

  Przepisy uzupełniające ochronę konsumentów weszły w życie. Zmiany dotyczą m.in. postępowania nakazowego z weksla czy wnoszenia pism do sądu.

  Noc spisowa - GUS wydłuża godziny pracy 25 września

  Noc spisowa zostanie zorganizowana przez GUS w sobotę 25 września. Jak i gdzie będzie można się spisać?

  Kalkulator zmiany oprocentowania kredytu mieszkaniowego

  Kalkulator zmiany oprocentowania kredytu mieszkaniowego. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przygotował kalkulator, dzięki któremu można sprawdzić o ile orientacyjnie wzrośnie rata kredytu, gdy zmieni się jego oprocentowanie. Jak skorzystać z kalkulatora?

  Ubezwłasnowolnienie - zasady, skutki, procedura

  Ubezwłasnowolnienie jest możliwe tylko w określonych przypadkach. Na czym polega? Jakie wywołuje skutki? Jak wygląda procedura?

  Duże zmiany w prawach konsumenta - dyrektywa Omnibus

  Prawa konsumenta. Szykują się rewolucyjne zmiany w ochronie praw konsumenta. Wdrożenie tzw. dyrektywy Omnibus ma wyeliminować nieprawidłowości podczas wyprzedaży. W przypadku obniżki cen towarów, sklepy - tradycyjne oraz internetowe - będą miały obowiązek podawania informacji o najniższej cenie tego produktu lub usługi w ciągu 30 dni przed wprowadzeniem obniżki. Wpłynie to istotnie na przebieg coraz popularniejszych w Polsce wyprzedaży. Co więcej, zabroniona będzie sprzedaż usług finansowych poza lokalem sprzedawcy, gdy ma to miejsce podczas tzw. pokazów lub wycieczek.

  DVB-T2/HEVC. Od kiedy w Polsce nowy standard telewizji?

  DVB-T2/HEVC to nowy standard telewizji Od kiedy pojawi się w Polsce? Na wiele pytań konsumentów ma odpowiedzieć nowa kampania społeczna.

  Sąd okręgowy – od jakiej kwoty? [ZMIANY]

  Sąd okręgowy rozpatruje m.in. sprawy od określonej kwoty wartości przedmiotu sporu. Zmianę tego progu przewiduje projekt przygotowany przez resort sprawiedliwości.

  Turnusy rehabilitacyjne dla emerytowanych rolników

  Możliwość kierowania emerytowanych rolników na turnusy rehabilitacyjne zakłada projekt, który znalazł się w pracach legislacyjnych rządu. Co jeszcze ma się zmienić?

  Renta rodzinna dla studenta pierwszego roku za wrzesień

  Renta rodzinna dla studenta pierwszego roku również za wrzesień? To możliwe, ale trzeba pamiętać o formalnościach. Termin upływa 30 września.

  Sprawy o stwierdzenie nieważności decyzji starszych niż 30 lat

  Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego weszła w życie 16 września 2021 r. Co z umorzeniem spraw o stwierdzenie nieważności decyzji starszych niż 30 lat?

  Świadczenie pielęgnacyjne a śmierć dziecka

  Świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje w przypadku śmierci dziecka z niepełnosprawnością. Czy przepisy ulegną zmianie?

  1000 plus – dla kogo?

  1000 plus. Dla kogo przewidziano wsparcie w ramach rodzinnego kapitału opiekuńczego? Prezentujemy najważniejsze założenia.

  Zadośćuczynienie za naruszenie więzi rodzinnej - nowe przepisy

  Przepisy dotyczące zadośćuczynienia za naruszenie więzi rodzinnej weszły w życie. Jakie sytuacje obejmują?

  Zmiany w "500 plus" - nowelizacja uchwalona

  Zmiany w "500 plus" mają dotyczyć przejęcia przez ZUS obsługi programu. Wniosek złożymy tylko elektronicznie. Nowelizacja została uchwalona przez Sejm.

  Punkty spisowe w placówkach ZUS

  Punkty spisowe w placówkach ZUS powstaną w całej Polsce. Jaką pomoc będzie można w nich uzyskać?

  Opieka nad seniorem w miejscu zamieszkania

  Opieka nad seniorami ma być świadczona w miejscu zamieszkania. Rząd planuje zmiany w funkcjonowaniu domów pomocy społecznej.