reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Bezrobotny > Rozmowa kwalifikacyjna > Uwaga na gesty w czasie rozmowy kwalifikacyjnej

Uwaga na gesty w czasie rozmowy kwalifikacyjnej

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej, często więcej niż nasze słowa mówią za nas nasze gesty. Warto poznać język gestów, może się okazać bardzo przydatny w czasie naszej rozmowy z przyszłym pracodawcą.

Myśląc komunikacja, najczęściej mamy na myśli tylko jedną z jej części – komunikowanie słowem, czyli komunikację werbalną.

Dzieje się tak pewnie dlatego, że wydaje nam się ona najbardziej oczywista, najlepiej widoczna najprościej mówiąc. Tak też nam się wydaje podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Myślimy, że to co powiemy o sobie o swoich umiejętnościach, jest dla pracodawcy najważniejsze. Tymczasem jak pokazują badania aż 55% informacji czerpiemy z języka ciała a 7% z tembru głosu. Okazuje się, że równie ważne jest to, co ukryte, czyli komunikacja niewerbalna. To jak się zachowujemy podczas rozmowy, nasz ubiór czy pierwsze wrażenie.

„Wkład” w zrobienie dobrego pierwszego wrażenia przygotowujemy sobie już w domu. Mam na myśli ubiór. Przecież, „jak Cię widzą tak się piszą”. Podczas przygotowania do rozmowy kwalifikacyjnej trzeba tą zasadę wziąć sobie bardzo do serca. Strój powinien być schludny, niewyzywający, estetyczny, a kolory stonowane. W taki sposób dobrany strój świadczy o dobrym zorganizowaniu potencjalnego pracownika oraz o szacunku dla pracodawcy.

Przychodzimy już jako klient np. do kancelarii adwokackiej spotykamy sekretarkę w kusej czerwonej spódniczce, bluzce o wyzywającym dekolcie i włosach w kolorze niebieskim. Co byśmy sobie pomyśleli o powadze takiej właśnie kancelarii adwokackiej? Pewnie zrezygnowalibyśmy szybko z jej usług.

Może to przesadny przykład ale dobrze obrazuje to o co mi chodziło. Jeżeli chodzi o makijaż i fryzurę obowiązują te same zasady. Makijaż powinien być delikatny i naturalny. Włosy starannie uczesane.

Pozycja ciała jest równie ważnym składnikiem rozmowy kwalifikacyjnej. Nie przybieramy postawy zbyt wyluzowanej czy też zbyt sztywnej. W tym akurat przypadku dobra będzie zasada „złotego środka” . Nie krzyżujmy rąk ani nóg, ponieważ to sygnalizuje postawę obronną. Lepiej siedzieć z nogami złączonymi. Kobieta ubrana w spódnicę powinna te nogi lekko ułożyć w bok, ze zrozumiałych względów. Uniesione ramiona sygnalizują zwątpienie. Sylwetka pochylona do przodu ze skrzyżowanymi ramionami komunikować będzie zwątpienie i nieufność. Zaś sylwetka pochylona do tyłu ze skrzyżowanymi ramionami zbyt dużą pewność siebie.

Ważne jest również utrzymywanie stałego kontaktu wzrokowego. Patrzenie prosto w oczy oznacza szczerość i prawdomówność. Już nie raz się o tym sama przekonałam. To naprawdę działa. Unikanie kontaktu wzrokowego, czy patrzenie w bok, oznaczać będzie nierzetelność czy zakłopotanie. Wzrok rozbiegany świadczy o lekceważeniu lub niechęci do pracodawcy. Ważna zasada – nie patrzmy pracodawcy w oczy cały czas, bo ta przesada może świadczyć o niechęci do niego samego i naszej arogancji.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Wynagrodzenia 2020. Rozliczanie płac w praktyce69.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Accace Polska

Accace to zespół doświadczonych ekspertów oferujących kompleksową obsługę prawną, profesjonalne usługi doradztwa podatkowego, doradztwa transakcyjnego oraz nowoczesny outsourcing księgowości, kadr i płac.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama