| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Darowizny > Wykonanie i odwołanie darowizny > Odmowa wypełnienia polecenia przed obdarowanego

Odmowa wypełnienia polecenia przed obdarowanego

Obdarowany ma w zasadzie obowiązek wypełnienia polecenia, do czego może być zmuszony nawet w drodze sądowej. Od tej zasady ustawodawca przewidział jednak dwa wyjątki.

Obdarowany może odmówić wypełnienia polecenia w dwóch przypadkach:

  • jeżeli jest to usprawiedliwione istotną zmianą stosunków,
  • gdy wypełnienia domaga się darczyńca lub jego spadkobierca, może zwolnić się z ciążącego na nim obowiązku przez wydanie przedmiotu darowizny w naturze w takim stanie, w jakim przedmiot ten się znajduje.

Możliwość zwolnienia się z obowiązku wypełnienia polecenia nie odnosi się - co wynika z brzmienia przepisu - do sytuacji, gdy wypełnienia polecenia domaga się organ państwowy (w tym administracji rządowej lub samorządowej).

Zobacz: Bezpłatna porada prawna

Zmiana stosunków (okoliczności) mogąca uzasadniać odmowę wykonania polecenia musi być istotna. Istotność tę należy oceniać na tle konkretnych stosunków majątkowych i osobistych, odnoszących się przede wszystkim do obdarowanego, ale także do darczyńcy, a gdy polecenie zostało ustanowione z korzyścią dla osoby trzeciej, również do tej osoby. Zmiana w sferze osobistej obdarowanego, uzasadniająca odmowę wypełnienia polecenia, może występować przede wszystkim wówczas, gdy utraci on psychofizyczne zdolności do przedsięwzięcia działań wynikających z polecenia.

Jeżeli, na przykład, obdarowany zapadnie na ciężką chorobę psychiczną, to jest rzeczą zupełnie zrozumiałą, że będzie on miał prawo odmówić wykonania takiego polecenia, jak kontynuowanie studiów. Dla przyjęcia, że nastąpiła istotna zmiana w stosunkach majątkowych, konieczne jest wykazanie, iż po wykonaniu umowy darowizny stan majątkowy obdarowanego znacznie się pogorszył.

Zwrot przedmiotu darowizny, zarówno w naturze, jak i przy zachowaniu wymaganych przez prawo form, może mieć miejsce jedynie za zgodą darczyńcy lub jego spadkobierców.

Zobacz serwis: Umowa darowizny

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Sponsorowany

Eksperci portalu infor.pl

Sandra Zawadzka

doradca podatkowy, specjalista z zakresu rozliczeń podatku od towarów i usług w jednostkach samorządu terytorialnego oraz procedur podatkowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »