| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Darowizny > Wykonanie i odwołanie darowizny > Odmowa wypełnienia polecenia przed obdarowanego

Odmowa wypełnienia polecenia przed obdarowanego

Obdarowany ma w zasadzie obowiązek wypełnienia polecenia, do czego może być zmuszony nawet w drodze sądowej. Od tej zasady ustawodawca przewidział jednak dwa wyjątki.

Obdarowany może odmówić wypełnienia polecenia w dwóch przypadkach:

  • jeżeli jest to usprawiedliwione istotną zmianą stosunków,
  • gdy wypełnienia domaga się darczyńca lub jego spadkobierca, może zwolnić się z ciążącego na nim obowiązku przez wydanie przedmiotu darowizny w naturze w takim stanie, w jakim przedmiot ten się znajduje.

Możliwość zwolnienia się z obowiązku wypełnienia polecenia nie odnosi się - co wynika z brzmienia przepisu - do sytuacji, gdy wypełnienia polecenia domaga się organ państwowy (w tym administracji rządowej lub samorządowej).

Zobacz: Bezpłatna porada prawna

Zmiana stosunków (okoliczności) mogąca uzasadniać odmowę wykonania polecenia musi być istotna. Istotność tę należy oceniać na tle konkretnych stosunków majątkowych i osobistych, odnoszących się przede wszystkim do obdarowanego, ale także do darczyńcy, a gdy polecenie zostało ustanowione z korzyścią dla osoby trzeciej, również do tej osoby. Zmiana w sferze osobistej obdarowanego, uzasadniająca odmowę wypełnienia polecenia, może występować przede wszystkim wówczas, gdy utraci on psychofizyczne zdolności do przedsięwzięcia działań wynikających z polecenia.

Jeżeli, na przykład, obdarowany zapadnie na ciężką chorobę psychiczną, to jest rzeczą zupełnie zrozumiałą, że będzie on miał prawo odmówić wykonania takiego polecenia, jak kontynuowanie studiów. Dla przyjęcia, że nastąpiła istotna zmiana w stosunkach majątkowych, konieczne jest wykazanie, iż po wykonaniu umowy darowizny stan majątkowy obdarowanego znacznie się pogorszył.

Zwrot przedmiotu darowizny, zarówno w naturze, jak i przy zachowaniu wymaganych przez prawo form, może mieć miejsce jedynie za zgodą darczyńcy lub jego spadkobierców.

Zobacz serwis: Umowa darowizny

Czytaj także

Ekspert:

Magdalena Golińska

aplikant radcowski

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Zmiana stosunków mogąca uzasadniać odmowę wykonania polecenia musi być istotna.
Zmiana stosunków mogąca uzasadniać odmowę wykonania polecenia musi być istotna.

PPK dla pracownika24.90 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Gekko Taxens

Jesteśmy zespołem konsultantów biznesowych, czołowych ekspertów w swoich dziedzinach. Specjalizujemy się w kompleksowym doradztwie podatkowym, prawnym oraz consultingu operacyjnym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »