reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Adopcja > Urlop dla ojca adopcyjnego przez rok od przysposobienia

Urlop dla ojca adopcyjnego przez rok od przysposobienia

Nowelizacja kodeksu pracy ułatwiła mężczyznom przysposabiającym dziecko uzyskanie urlopu ojcowskiego. Ojcowie adopcyjni mogą już złożyć u pracodawcy wniosek o udzielenie takiego urlopu także w przypadku, gdy dziecko skończyło już rok.

Zmiana taka ma szansę wyeliminować nierówne traktowanie rodziców, którzy decydują się na adopcję. 

Adopcyjny ojciec w praktyce nie korzystał z urlopu ojcowskiego

Dotychczas mężczyźni przysposabiający dziecko mogli skorzystać z tygodnia urlopu ojcowskiego tylko do momentu ukończenia przez nie 12 miesięcy. Tymczasem uregulowanie sytuacji prawnej dziecka adoptowanego i procedura przysposobienia w praktyce mogą trwać dużo dłużej. Rzecznik Praw Obywatelskich otrzymywał w związku z tym sygnały od ojców, którzy nie mogli skorzystać z urlopu ojcowskiego. Zdaniem Biura RPO stare przepisy mogły naruszać konstytucyjną zasadę, zgodnie z którą państwo powinno podejmować szczególne działania na rzecz rodziny.

Zobacz: Adopcja dziecka przez drugiego współmałżonka

Obecnie urlop ojcowski w ciągu roku od adopcji

Zgodnie ze zmianami ojciec dziecka może skorzystać z urlopu ojcowskiego w ciągu roku od adopcji, ale nie później niż do momentu ukończenia przez dziecko 7 roku życia (lub 10 lat w przypadku adopcji dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego). W przypadku niewykorzystania urlopu ojcowskiego w powyższych terminach, ojciec adopcyjny takie prawo traci.

Zobacz: Adopcja międzynarodowa – nowa moda czy szansa?

Zmiany nie mają zastosowania do ojców, którzy wykorzystali już urlop ojcowski przed wejściem w życie ustawy.

W 2011 roku pracownikowi- ojcowi adopcyjnemu przysługiwał będzie urlop w wymiarze tygodnia, a od 1 stycznia 2012 roku wymiar urlopu zwiększy się do dwóch tygodni. Skorzystanie z części urlopu ojcowskiego będzie możliwe na wniosek pracownika składany w terminie nie krótszym niż 3 dni przed rozpoczęciem korzystania z takiej części urlopu.

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Roma Opoka

Aplikant adwokacki

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kamil Wolański

ekspert Grupy INELO

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama