reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Becikowe > Kosiniakowe (świadczenie rodzicielskie) w 2020 r. - komu przysługuje i jak je uzyskać?

Kosiniakowe (świadczenie rodzicielskie) w 2020 r. - komu przysługuje i jak je uzyskać?

Świadczenie rodzicielskie, potocznie nazywane kosiniakowym stanowi pomoc dla rodziców, którzy nie otrzymują zasiłku macierzyńskiego. W 2020 r. będą obowiązywały takie same jak w 2019 r. zasady, dotyczące uzyskania świadczenia.

W przypadku pobierania zasiłku dla bezrobotnych świadczenie rodzicielskie wypłacane jest w wysokości różnicy pomiędzy kwotą zasiłku a świadczenia.

Kwotę świadczenia rodzicielskiego przysługującą za niepełny miesiąc ustala się, dzieląc kwotę świadczenia przez liczbę wszystkich dni kalendarzowych w tym miesiącu, a otrzymany wynik mnoży się przez liczbę dni kalendarzowych, za które świadczenie przysługuje. Kwotę świadczenia przysługującą za niepełny miesiąc zaokrągla się następnie do 10 groszy w górę.

Okres pobierania świadczenia rodzicielskiego

Świadczenie rodzicielskie przysługuje przez okres:

1) 52 tygodni – w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie, przysposobienia jednego dziecka lub objęcia opieką jednego dziecka;

2) 65 tygodni – w przypadku urodzenia bliźniąt przy jednym porodzie, przysposobienia dwojga dzieci lub objęcia opieką dwojga dzieci;

3) 67 tygodni – w przypadku urodzenia trojaczków przy jednym porodzie, przysposobienia trojga dzieci lub objęcia opieką trojga dzieci;

4) 69 tygodni – w przypadku urodzenia czworaczków przy jednym porodzie, przysposobienia czworga dzieci lub objęcia opieką czworga dzieci;

5) 71 tygodni – w przypadku urodzenia pięcioraczków i więcej dzieci przy jednym porodzie, przysposobienia pięciorga i więcej dzieci lub objęcia opieką pięciorga i więcej dzieci.

W przypadku urodzenia dziecka świadczenie przysługuje od dnia porodu.

Warto pamiętać o tym, iż w tym samym czasie osobie uprawnionej przysługuje jedno świadczenie rodzicielskie bez względu na liczbę wychowywanych dzieci.

Kto nie może pobierać świadczenia rodzicielskiego?

Ze świadczenia rodzicielskiego nie mogą skorzystać osoby uprawnione do zasiłku macierzyńskiego, a także osoby, które mają prawo skorzystania z tego typu świadczeń z tytułu urodzenia dziecka w innych systemach niż powszechny system ubezpieczeniowy (m.in. funkcjonariusze tzw. służb mundurowych). Jeżeli jeden z rodziców jest uprawniony do zasiłku macierzyńskiego, drugiemu z rodziców nie przysługuje świadczenie rodzicielskie. Ponadto świadczenie nie przysługuje rodzicom bądź rodzicom adopcyjnym, jeżeli dziecko zostało umieszczone w pieczy zastępczej.

Kosiniakowe - jak złożyć wniosek?

Wniosek można złożyć:

  • w formie papierowej w urzędzie miasta lub gminy, właściwym ze względu na miejsce zamieszkania;
  • w formie elektronicznej za pośrednictwem portalu Emp@tia Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (niezbędne jest posiadanie profilu zaufanego lub podpisu kwalifikowanego).

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (j. t. Dz. U. z  2018 r., poz. 2220 z późn. zm.);

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 31 lipca 2018 r. w sprawie wysokości dochodu rodziny albo dochodu osoby uczącej się stanowiących podstawę ubiegania się o zasiłek rodzinny i specjalny zasiłek opiekuńczy, wysokości świadczeń rodzinnych oraz wysokości zasiłku dla opiekuna.

Polecamy serwis: Becikowe

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

O świadczenie rodzicielskie, potocznie nazywane kosiniakowym może ubiegać się zarówno matka, jak i ojciec dziecka. Tata jednak może to zrobić tylko w określonych ustawą przypadkach./Fot. Shutterstock
O świadczenie rodzicielskie, potocznie nazywane kosiniakowym może ubiegać się zarówno matka, jak i ojciec dziecka. Tata jednak może to zrobić tylko w określonych ustawą przypadkach./Fot. Shutterstock

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

AYMING POLSKA

Konsulting strategiczny i operacyjny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama