REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Urodzenie bliźniąt. Jakie uprawnienia i świadczenia?

Wioleta Matela-Marszałek
Autorka licznych publikacji o tematyce prawnej
Urodzenie bliźniąt. Jakie uprawnienia i świadczenia?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W przypadku urodzenia dziecka rodzicom przysługuje szereg świadczeń i uprawnień. A co, jeśli urodzą się bliźnięta?

Urlop macierzyński - bliźniaki

Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami wymiar urlopu macierzyńskiego wynosi 20 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie. Jeśli kobieta urodzi bliźnięta, to czas urlopu macierzyńskiego jest dłuższy i wynosi 31 tygodni.

REKLAMA

Dłuższy jest też urlop rodzicielski, który w przypadku porodów mnogich wynosi do 34 tygodni. Dla porównaniu urodzenie jednego dziecka uprawnia do urlopu rodzicielskiego w maksymalnym wymiarze 34 tygodni.

Opieka na dziecko zdrowe a bliźniaki

Pracownikowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy w wymiarze 16 godzin albo 2 dni, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Stanowi o tym art. 188 Kodeksu pracy. Co istotne, wymiar tego zwolnienia nie jest uzależniony od ilość dzieci.

Przykład

Pani Anna wychowuje dwoje dzieci. Są to sześcioletnie bliźnięta. W ciągu roku może wykorzystać 16 godzin albo 2 dni zwolnienia od pracy. Wymiar tzw. opieki nie zwiększa się bowiem ze względu na to, iż dzieci jest więcej niż jedno.

Zasiłek opiekuńczy z ZUS dla bliźniąt

Gdy opiekujemy się chorym dzieckiem w wieku do 14 lat, przysługuje nam zasiłek opiekuńczy. Podobnie jest w przypadku opieki nad zdrowym dzieckiem w wieku do 8 lat z powodu nieprzewidzianego zamknięcia żłobka czy przedszkola. W takich sytuacjach zasiłek opiekuńczy przysługuje maksymalnie za 60 dni w roku kalendarzowym. 

Tutaj również wymiar zasiłku nie zależy od ilości dzieci.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Urlop okolicznościowy a urodzenie bliźniąt

W przypadku urodzenia się dziecka urlop okolicznościowy wynosi 2 dni. Czas ten nie ulega wydłużeniu, jeżeli urodziły się bliźnięta.

Becikowe a bliźniaki

Becikowe jest jednym ze świadczeń rodzinnych, które przysługuje w przypadku urodzenia się żywego dziecka. Wsparcie w wysokości 1000 zł na dziecko może otrzymać rodzic, który spełnia kryterium dochodowe. Dochód rodziny w przeliczeniu na osobę nie może przekraczać kwoty 1922 zł. 

Becikowe przysługuje na każde dziecko. Łącznie na bliźnięta można zatem uzyskać 2000 zł. 

Kosiniakowe dla bliźniaków

Inaczej jest jednak w przypadku tzw. kosiniakowego. Świadczenie rodzicielskie skierowane jest głównie do osób bezrobotnych, studentów, rolników. W przypadku urodzenia bliźniaków świadczenie rodzicielskie przysługuje przez okres 65 tygodni. Urodzenie jednego dziecka uprawnia do otrzymywania kosiniakowego przez 52 tygodnie. 

Świadczenie rodzicielskie wypłacane jest w wysokości 1000 zł miesięcznie, niezależnie od ilości dzieci.

Zasiłek rodzinny i dodatki dla bliźniąt

Kolejnym świadczeniem rodzinnym, o które mogą ubiegać się rodzice spełniający warunek dochodu jest zasiłek rodzinny. W tym przypadku dochód rodziny na osobę nie może przekroczyć 674 zł. Gdy członkiem rodziny jest niepełnosprawne dziecko, próg dochodu wynosi 764 zł.  

Aktualnie na dziecko w wieku do 5. roku życia zasiłek rodzinny wynosi 95 zł miesięcznie.

Do zasiłku rodzinnego przysługują też dodatki takie jak m.in. dodatek z tytułu urodzenia dziecka (jednorazowo 1000 zł na dziecko), dodatek z tytułu samotnego wychowywania dziecka (193 zł miesięcznie na dziecko, nie więcej niż 386 zł na wszystkie dzieci), dodatek z tytułu wychowywania dziecka w rodzinie wielodzietnej (95 zł miesięcznie).

500 plus na bliźniaki

Świadczenie wychowawcze, czyli „500 plus” obecnie jest przyznawane na każde dziecko do ukończenia 18. roku życia; bez względu na dochód. Wniosek o świadczenie składa się na dany okres, tylko elektronicznie. Obsługą świadczeń zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy  (j. t. Dz. U. z 2022 r., poz. 1510; ost. zm. Dz. U. z 2023 r., poz. 240);

Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (j. t. Dz. U. z 2022 r., poz. 1732; ost. zm. Dz.U. z 2022 r., poz. 2476);

Ustawa z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (j. t. Dz. U. z 2022 r., poz. 615; ost. zm. Dz. U. z 2022 r., poz. 1265);

Ustawa z dnia 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (j. t. Dz. U. z 2022 r., poz. 1577);

Rozporządzenie Ministra Rodziny i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (j. t. Dz. U. z 2014 r., poz. 1632).

 
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Pierwszy w historii proces karny byłego prezydenta. Donald Trump na ławie oskarżonych

  W poniedziałek, w sądzie stanowym na Manhattanie w Nowym Jorku, rozpoczął się historyczny proces karny Donalda Trumpa. Proces dotyczy zarzutów związanych z ukrywaniem płatności za milczenie aktorki porno Stormy Daniels przed wyborami prezydenckimi w 2016 roku. Proces rozpoczął się od wyboru ławników i może potrwać kilka miesięcy.

  Nawet 41,5 tys. zł dla tej samej osoby za dany miesiąc. Dodatki covidowe pod lupą NIK

  Jak poinformowała Polska Agencja Prasowa Narodowy Fundusz Zdrowia przekazał Najwyższej Izbie Kontroli pierwsze informacje o wykonaniu wniosków z kontroli dotyczącej tzw. dodatków covidowych. NFZ ustalił, że nienależnie przekazano środki finansowe na dodatki do wynagrodzeń pracowników ochrony zdrowia z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 w łącznej kwocie 35 mln zł.

  MRPiPS: nowy wzór karty parkingowej dla osób niepełnosprawnych [Interpelacja]

  Ministerstwo Rodziny pracuje nad nowym wzorem karty parkingowej dla osób niepełnosprawnych. Informację o tym przekazano w odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie karty parkingowej dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów.

  Szkolenie wojskowe dla młodych po szkole średniej. Będzie uposażenie powyżej minimalnego wynagrodzenia za miesiąc w koszarach

  Razem ze Sztabem Generalnym przygotowywany jest program przeszkolenia wojskowego dla młodych, którzy ukończyli szkoły średnie. Zgodnie z zapowiedzią szkolenie trwałoby miesiąc i przygotowywałoby do aktywnej rezerwy - poinformował Wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz. Szkolenie byłoby bezpłatne, a za czas spędzony w koszarach uczestnicy szkolenia dostawaliby uposażenie.

  REKLAMA

  Na słoiku miodu obowiązkowo informacja o kraju pochodzenia. Nowe przepisy od 18 kwietnia 2024 r.

  Za trzy dni w życie wchodzą przepisy, które zobowiązują polskich producentów i sprzedawców miodu do podawania na opakowaniach kraju lub krajów, w których surowiec został zebrany. Z etykiet znikną dotychczasowe ogólne określenia o pochodzeniu z obszaru UE lub spoza niego. Polska Izba Miodu podkreśla, że nowe przepisy są korzystne dla konsumentów.

  Co każdy zdający powinien mieć na egzaminie ósmoklasisty w 2024 r.

  Centralna Komisja Egzaminacyjna poinformowała co można mieć ze sobą na egzaminie ósmoklasisty i egzaminie maturalnym w 2024 r.

  Wzór: Wniosek rodziców o zwolnienie ucznia z obowiązku przystąpienia do egzaminu ósmoklasisty w 2024 r.

  Publikujemy Wniosek rodziców o zwolnienie ucznia z obowiązku przystąpienia do egzaminu ósmoklasisty. Wzór wniosku aktualny na 2024 r. 

  Warunki techniczne budynków 2024 – nowe przepisy od 1 sierpnia. Przegrody między balkonami, place zabaw, tereny zielone, stanowiska postojowe, pomieszczenia dla rowerów, wózków i inne zmiany

  W dniu 1 sierpnia 2024 r. wejdzie w życie nowelizacja rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Co się zmieni w porównaniu do obecnego stanu prawnego?

  REKLAMA

  Podnoszenie kwalifikacji/przekwalifikowanie pracowników? Są na to środki! Wnioski będzie można składać od 6 maja 2024 r. do 5 czerwca 2024 r.

  Podnoszenie kwalifikacji/przekwalifikowanie pracowników? Są na to środki! Wnioski będzie można składać od 6 maja 2024 r. do 5 czerwca 2024 r. Pieniądze dla jednej z branż: hotelarstwo, gastronomia, turystyka, kultura.

  Zmiany w specustawie mieszkaniowej, miejsca parkingowe bez centralnego planowania. Jest projekt ustawy o społecznych formach rozwoju mieszkalnictwa

  Jak poinformowało Ministerstwo Rozwoju i Technologii projekt nowelizacji ustawy o społecznych formach rozwoju mieszkalnictwa trafił do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji publicznych. To pierwszy etap rewolucyjnych zmian w sektorze wsparcia społecznego i komunalnego budownictwa mieszkaniowego. Już w tym roku limit finansowania z budżetu zwiększy się z 1 do 5 mld zł.

  REKLAMA