reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Dziecko i finanse > Dwa dodatki do zasiłku rodzinnego na bliźnięta

Dwa dodatki do zasiłku rodzinnego na bliźnięta

Dwa dodatki do zasiłku rodzinnego na bliźnięta przysługują – zgodnie z uchwałą siedmiu sędziów NSA – rodzicom korzystającym z urlopu wychowawczego. NSA rozstrzygnął wątpliwości dotyczące dodatku z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego dla rodziców bliźniąt i wieloraczków.

Zasady wypłacania zasiłku rodzinnego a także przysługujących dodatków do niego określa ustawa z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz.U. z 2013 r. poz. 1456 ze zm.). Zgodnie z jej postanowieniami osobie sprawującej faktyczną opiekę nad dzieckiem (tj. matce, ojcu, opiekunowi faktycznemu dziecka, jeżeli wystąpiła z wnioskiem do sądu rodzinnego o przysposobienie dziecka, opiekunowi prawnemu dziecka, jeżeli dziecko pozostaje pod jego faktyczną opieką), uprawnionej do pobierania zasiłku rodzinnego przysługuje także prawo do dodatku z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego. Dodatek jest przyznawany w wysokości 400 zł miesięcznie, jednak nie dłużej niż przez okres:

  • 24 miesięcy kalendarzowych;
  • 36 miesięcy kalendarzowych - jeżeli sprawowana jest opieka nad więcej niż jednym dzieckiem urodzonym podczas jednego porodu;
  • 72 miesięcy kalendarzowych, jeżeli sprawowana jest opieka nad dzieckiem legitymującym się orzeczeniem o niepełnosprawności albo o znacznym stopniu niepełnosprawności.

Zadaj pytanie na FORUM

Warto podkreślić, że jeśli obydwoje rodzice korzystają jednocześnie z urlopu wychowawczego, to dodatek przysługuje tylko jednemu z nich.

Drugi dodatek z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego dla bliźniąt

Zgodnie ze stanowiskiem sądów, m.in. wyrok NSA z dnia 26 czerwca 2014 r., sygn. akt I OPS 15/13 dodatek z tytułu urodzenia dziecka przysługuje na każde dziecko. Oznacza to, że w przypadku dzieci urodzonych w trakcie jednego porodu (np. bliźniąt) dodatek przysługuje w wysokości 400 zł na każde z dzieci, czyli w sumie 800 zł miesięcznie.
NSA podjął powyższą uchwałę w składzie siedmiu sędziów, w odpowiedzi na wniosek prokuratora generalnego. Problem powstał na gruncie przepisów ww. ustawy. Zgodnie z art. 10 ust. 2 dodatek z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego przysługuje w wysokości 400 zł miesięcznie. Ustawodawca nie zdecydował się na wprowadzenie bardziej precyzyjnych regulacji, wyjaśniających, czy dodatek przyznaje się niezależnie od liczby potomków urodzonych w trakcie jednego porodu, czy na każde dziecko odrębnie.

Zobacz: Rodzice bliźniąt oraz wieloraczków

Dodatek do zasiłku rodzinnego a liczba dzieci

Taka redakcja prowadziła niejednokrotnie do sprzecznych interpretacji dokonywanych przez sądy administracyjne. Zdaniem WSA w Krakowie wysokość dodatku jest niezależna od liczby urodzonych dzieci. Liczba potomków wpływa jedynie na wydłużenie maksymalnego okresu jego wypłacania (z 24 miesięcy przy jednym dziecku do 36 miesięcy przy wieloraczkach) – wyrok WSA w Krakowie z dnia 18 października 2012 r., o sygnaturze akt III SA/Kr 1495/11.

Piecza zastępcza jako forma pomocy rodzinie

reklama

Czytaj także

Aktualizacja: 05.09.2014

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Dwa dodatki do zasiłku rodzinnego na bliźnięta/ fot. Fotolia
Dwa dodatki do zasiłku rodzinnego na bliźnięta/ fot. Fotolia

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Monika Kwiatek Kancelaria Radcy Prawnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama