REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy szkoła łamie prawa pełnoletniego ucznia?

Anna Mazurek
mediator, specjalizuje się w tematyce prawnej ochrony dziedzictwa kulturowego oraz w prawie cywilnym
Kiedy szkoła łamie prawa pełnoletniego ucznia?
Kiedy szkoła łamie prawa pełnoletniego ucznia?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Poza szkołą już dorośli, ale dla wielu szkół w dalszym ciągu pozostają dziećmi. Temat ten jest w ostatnich latach szeroko nagłaśniany przez Rzecznika Praw Obywatelskich, a świadomość społeczna na ten temat jest coraz większa. Wiele szkół jednak w dalszym ciągu ma problem z traktowaniem pełnoletniego ucznia jak dorosłej osoby. Kiedy szkoła musi zacząć traktować ucznia, który osiągnął pełnoletność, w sposób odmienny niż dotychczas?

Osiągnięcie pełnoletności w świetle prawa

REKLAMA

Zgodnie z art. 11 Kodeksu cywilnego pełną zdolność do czynności prawnych nabywa się z chwilą uzyskania pełnoletności. Z kolei art. 10 § 1 Kodeksu cywilnego stanowi, że pełnoletnim jest ten, kto ukończył lat osiemnaście. Z chwilą osiągnięcia pełnoletności nabywa się więc zdolność do samodzielnego kształtowania swojej sytuacji prawnej, którą dotąd kształtowali przedstawiciele ustawowi.

REKLAMA

Uzyskanie pełnoletności zwykle ma miejsce jeszcze w czasie nauki w szkole ponadpodstawowej. Z dnia na dzień małoletni uczeń staje się pełnoletnim uczniem i nabywa prawa przysługujące każdemu dorosłemu człowiekowi. Często jednak pełnoletnim jest poza szkołą, zaś w szkole traktowany jest w sposób dotychczasowy. To ewidentne łamanie prawa przez szkołę, wymagające reakcji.

Jak przejawia się w praktyce łamanie przez szkołę praw pełnoletniego ucznia?

Szkoły przykładowo często żądają, aby to rodzic pełnoletniego ucznia nadal usprawiedliwiał jego nieobecności w szkole oraz podpisał zwolnienie z lekcji. W dalszym ciągu to rodzicowi szkoła przedkłada do podpisania zgodę na udział dorosłego ucznia w szkolnej wycieczce czy szkolnym konkursie. Pełnoletni uczeń nie może opuścić budynku szkoły w trakcie przerwy.

Co w tym zakresie stanowią przepisy prawa?

REKLAMA

Pełnoletni uczeń ma prawo samodzielnie decydować o sobie i szkoła nie może mu tego prawa ograniczać. Wszelkie wymagane przez szkołę oświadczenia, zgody, zwolnienia, usprawiedliwienia itp. podpisane przez rodzica pełnoletniego ucznia nie mają mocy prawnej, jeśli uczeń nie upoważni rodzica do podpisywania takich pism.

Statuty szkół, zakazujące dorosłemu uczniowi korzystania z przysługujących mu praw związanych z osiągnięciem pełnoletności są niezgodne z prawem. Statut szkoły jest bowiem aktem prawa wewnętrznego, a więc niższy rangą niż ustawa – Kodeks cywilny i wszelkie jego postanowienia niezgodne z ustawą nie mają mocy prawnej. Zakazywanie pełnoletnim uczniom opuszczania terenu szkoły w trakcie przerwy narusza z kolei gwarantowaną w Konstytucji RP wolność osoby dorosłej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Co należy zrobić, gdy szkoła łamie prawa pełnoletniego ucznia?

W przypadku łamania przez szkołę praw dorosłego ucznia konieczne jest zawiadomienie kuratorium oświaty. Jeśli takie zakazy szkoła zawarła w statucie, to także należy powiadomić o tym kuratorium, gdyż takie zapisy są sprzeczne z obowiązującym prawem powszechnym. Krokiem ostatecznym, ale niekiedy nieuniknionym, może być złożenie przez ucznia pozwu o ochronę dóbr osobistych do właściwego miejscowo Sądu Okręgowego.

Podsumowanie

Szkoła nie może ignorować faktu osiągnięcia pełnoletności przez ucznia oraz nabycia przez niego pełnej zdolności do czynności prawnych. Żądanie przez szkołę, aby to rodzic w dalszym ciągu podpisywał usprawiedliwienia nieobecności, zwolnienia z lekcji, oraz wyrażał zgodę na udział dorosłego dziecka w wycieczkach szkolnych jest sprzeczny z prawem. Przypadki takiego łamania prawa przez szkołę warto zgłaszać od razu w kuratorium oświaty. W żadnym razie rodzic pełnoletniego ucznia nie powinien dla tzw. „świętego spokoju” ulegać szkole i podpisywać takich usprawiedliwień czy zgód, gdyż nie mają żadnej mocy prawnej, a wyłącznie pozwalają szkole w dalszym ciągu stosować ten sprzeczny z prawem proceder.

Podstawa prawna:

Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r. (Dz.U. z 1997 r. Nr 78, poz. 483, ze zm.)

Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 1360)

Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe (t.j. Dz.U. z 2021 r. poz. 1082, ze zm.)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • annabeck
    2022-12-02 12:00:06
    dzięki za ciekawy wpis
    0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
UWAGA! Rząd zmienił algorytm ustalania punktów dla świadczenia wspierającego. Waga o wartości 4 punktów. 25 najwyższych iloczynów. Wzór formularza. Jak to liczyć? [Dz.U poz. 2581]

Wstępny algorytm przyznawania punktów przez zespół ds orzekania o niepełnosprawności został kilka tygodni temu przedstawiony w projekcie rozporządzenia. Był od przedmiotem szeregu krytycznych uwag ze strony osób niepełnosprawnych i ich opiekunów.

Zespół ds. orzekania przyznaje świadczenie wspierające w 2024 r. Algorytm przyznawania punktów. Formularz. Test 32 czynności [rozporządzenie Dz.U. poz. 2581]

Co bierze pod uwagę zespół ds orzekania przyznając punkty wymagane przy świadczeniu wspierającym? 

Od 2024 r. ważne zmiany dla opiekunów podlegających ubezpieczeniu w KRUS

Zmiany od 1 stycznia 2024 r. dotyczą osób, za które wójt, burmistrz lub prezydent miasta opłaca składki na ubezpieczenie emerytalno-rentowe. Co trzeba wiedzieć?

Projekt ustawy o finansowaniu in vitro do dalszych prac w Komisji Zdrowia

Sejm nie zgodził się na odrzucenie w pierwszym czytaniu obywatelskiego projektu ustawy, który wprowadza finansowanie procedury in vitro. 

REKLAMA

Nowość. Jednorazowa roczna odprawa. Wyniesie średnio 150 000 zł. Realnie mniej. Chyba, że w obliczeniach pojawią się dodatki do pensji

Jednorazowa odprawa pieniężna przysługuje w wysokości 12-krotności miesięcznego wynagrodzenia pracownika obliczanego jak wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy należne według stanu na dzień rozwiązania umowy o pracę. 

Czy to jest pensja minimalna: 3150 zł pensji + dodatek 450 zł brutto na posiłki [e-poradnia INFORLEX]

Czy wartość dopłat do posiłków pracowniczych w kwocie 450 zł miesięcznie wlicza się do kwoty brutto minimalnego wynagrodzenia?

Monika Horna-Cieślak wybrana przez Sejm na stanowisko Rzecznika Praw Dziecka

Adwokatka Monika Horna-Cieślak została wybrana przez Sejm na stanowisko Rzecznika Praw Dziecka. Zgodę na powołanie rzecznika musi jeszcze wyrazić Senat.

Rodzinny kapitał opiekuńczy. Kiedy najlepiej złożyć wniosek?

Od kiedy można złożyć wniosek o rodzinny kapitał opiekuńczy? Co w przypadku przekroczenia terminu? Jakie są warunki do otrzymania świadczenia? Odpowiadamy.

REKLAMA

ZUS może wycofać dokument A1, jeśli został błędnie wydany – wyrok TSUE

W wyroku z 16 listopada 2023 r. Trybunał Sprawiedliwości UE (TSUE) uznał, że w razie stwierdzenia, że zaświadczenie A1 zostało błędnie wydane, instytucja, która wydała ten dokument (ZUS) może go wycofać  z urzędu, bez konieczności informowania o tym instytucji właściwej drugiego państwa.

Czy pandemia i inflacja spowodowały większą falę rozwodów w Polsce?

Czy Polacy rozwodzą się częściej niż w poprzednich latach? Do sądów okręgowych trafiło od początku roku tylko 1,4% więcej pozwów rozwodowych niż rok wcześniej. Eksperci zauważają, że wciąż jeszcze do sądów trafiają sprawy zapoczątkowane w okresie pandemii. A gospodarka wpływa na nastroje. 

REKLAMA