REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Żądanie przez szkołę oświadczenia o nieuczęszczaniu na lekcje religii - czy zgodne z prawem?

Anna Mazurek
mediator, specjalizuje się w tematyce prawnej ochrony dziedzictwa kulturowego oraz w prawie cywilnym
Żądanie przez szkołę oświadczenia o nieuczęszczaniu na lekcje religii - czy zgodne z prawem?
Żądanie przez szkołę oświadczenia o nieuczęszczaniu na lekcje religii - czy zgodne z prawem?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Początek września dla rodziców dzieci w wieku szkolnym nieodzownie kojarzy się z zebraniami klasowymi oraz podpisywaniem wielu oświadczeń i deklaracji. Część szkół wymaga, aby rodzic zadeklarował, czy jego dziecko będzie bądź nie będzie uczęszczało na lekcje religii. Jednak warto zadać pytanie, czy żądanie ze strony szkoły wypełnienia takiego formularza jest zgodne z prawem?

Podstawa prawna

REKLAMA

Zgodnie z § 1 ust. 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 kwietnia 1992 r. w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach, wydanego na podstawie art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty:

REKLAMA

„W publicznych przedszkolach i oddziałach przedszkolnych w publicznych szkołach podstawowych, zwanych dalej „przedszkolami”, organizuje się naukę religii na życzenie rodziców. W publicznych szkołach podstawowych i szkołach ponadpodstawowych, zwanych dalej „szkołami”, organizuje się naukę religii i etyki: 1) w szkołach podstawowych – na życzenie rodziców; 2) w szkołach ponadpodstawowych – na życzenie bądź rodziców, bądź samych uczniów; po osiągnięciu pełnoletności o pobieraniu nauki religii i etyki decydują uczniowie”.

Z kolei zgodnie z brzmieniem § 1 ust. 2 tego rozporządzenia:

„Życzenie, o którym mowa w ust. 1, jest wyrażane w formie pisemnego oświadczenia. Oświadczenie nie musi być ponawiane w kolejnym roku szkolnym, może jednak zostać zmienione”.

Dodatkowo należy zauważyć, że działania szkoły w zakresie przygotowania formularzy zapisu na lekcje religii nie mogą naruszać art. 2 pkt 5 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. o gwarancjach wolności sumienia i wyznania, który stanowi, że:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

„korzystając z wolności sumienia i wyznania obywatele mogą w szczególności zachowywać milczenie w sprawach swojej religii lub przekonań”.

Stanowisko Ministra Edukacji Narodowej

W sprawie stosowanej przez wiele szkół praktyki, polegającej na wymaganiu od rodziców złożenia oświadczenia o uczęszczaniu bądź nie przez ich dzieci na lekcje religii, stanowisko zajął Minister Edukacji Narodowej, który w opublikowanym na portalu ministerstwa w dniu 20 września 2016 r. stwierdził, że szkoła nie może domagać się od rodziców lub pełnoletniego ucznia oświadczenia o nieuczęszczaniu na lekcje religii lub etyki.

Bezprawne żądania szkoły

Szkoła nie ma prawa żądać od rodziców lub pełnoletnich uczniów podpisania deklaracji czy oświadczenia, z treści którego wynika, że rodzic bądź pełnoletni uczeń „nie wyrażają zgody” na uczęszczanie na lekcje religii w bieżącym roku szkolnym. Wyłącznie chęć uczestnictwa w lekcjach religii wymaga złożenia oświadczenia o takiej treści.

Zmiana decyzji odnośnie uczestnictwa w lekcjach religii

W sytuacji, gdy rodzic lub pełnoletni uczeń w trakcie roku szkolnego zmienią zdanie odnośnie uczestnictwa ucznia w lekcjach religii, to w każdej chwili mogą złożyć pisemne oświadczenie o rezygnacji z uczęszczania na lekcje religii lub o chęci uczestniczenia w takich zajęciach.

Podsumowanie

Zajęcia z religii są nieobowiązkowe i aby w nich uczestniczyć, to – analogicznie, jak w przypadku wycieczki szkolnej – trzeba złożyć oświadczenie o chęci uczestnictwa. Stosowane przez niektóre szkoły procedury zmuszające rodziców lub pełnoletnich uczniów do „nie wyrażenia zgody” w formie oświadczenia o nieuczęszczaniu na lekcje religii są niezgodne z prawem. Jedynym oświadczeniem, jakie może zostać przez szkołę przedłożone do podpisu rodzicowi bądź pełnoletniemu uczniowi w związku z organizowanymi przez szkołę lekcjami religii jest takie, którego treść brzmi np.: „Wyrażam życzenie uczestniczenia mojego dziecka w lekcjach religii”, zaś rodzic lub pełnoletni uczeń decyduje, czy takie oświadczenie podpisać, czy nie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Od 2,5 do 4,5 mln złotych wsparcia dla innowacyjnych przedsiębiorców tworzących miejsca pracy. Ruszyła druga edycja programu. Potrwa do 2029 r.

Ruszyła druga edycja Programu Szwajcarskiego. Potrwa do 2029 r. Mogą brać w niej udział przedsiębiorcy, ze szczególnym uwzględnieniem MŚP, jako motorów innowacyjności i tworzenia miejsc pracy.

Opłata rejestracyjna od aut spalinowych już w IV kwartale. Zapłacimy też podatek od zanieczyszczania powietrza? Sprawdź, ile, i od kiedy.

Od marca trwają negocjacje z Komisją Europejską dotyczące opłaty i podatku od samochodów spalinowych, które Polska zobowiązała się wprowadzić w ramach realizacji kamieni milowych KPO.

Brawurowa akcja "Łowców Cieni". Poszukiwany listem gończym mężczyzna zatrzymany w Hiszpanii

Centralne Biuro Śledcze Policji poinformowało, że tzw. Łowcy Cieni zatrzymali Krzysztofa C., który jest podejrzany o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą i przestępstwa narkotykowe na dużą skalę. Policjanci namierzyli mężczyznę w Hiszpanii.

Projekt ustawy wiatrakowej wraca do Sejmu. "Mamy konsensus w sprawie odległości 500 m od farm wiatrowych do zabudowań. Nie przewidujemy wpisania norm hałasu"

Projektu ustawy wiatrakowej już wkrótce ma powrócić do Sejmu. "Termin do końca czerwca jest aktualny. Projekt zyskał już akceptację kierownictwa ministerstwa, niebawem trafi do konsultacji międzyresortowych - powiedział w wywiadzie dla dzisiejszego wydania "Dziennika Gazety Prawnej" wiceminister klimatu i środowiska Miłosz Motyka.

REKLAMA

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich 2024. W tym roku święto odbywa się pod hasłem "Czytaj po swojemu”

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, obchodzony 23 kwietnia, ustanowiony został przez UNESCO. W tym dniu w bibliotekach i księgarniach odbywają się spotkania z autorami, seanse głośnego czytania, wystawy i odczyty. W 2024 roku święto odbywa się pod hasłem "Czytaj po swojemu”.

Umowa ubezpieczenia na życie będzie mniej ryzykowna. Zmieni się stopień ochrony ubezpieczonych

Umowa ubezpieczenia na życie. Podniesienie stopnia ochrony ubezpieczonych na życie zakłada projekt rozporządzenia Ministra Finansów ws. szczególnych zasad związanych z lokowaniem przez zakład ubezpieczeń aktywów z umów ubezpieczenia na życie, w których ryzyko lokaty ponosi ubezpieczający.

Zatwierdzanie taryf za wodę i ścieki - zmiany 2024. Te kompetencje wrócą do gmin. Ale w pewnych granicach [założenia projektu nowelizacji]

Ministerstwo Infrastruktury pracuje nad nowelizacją ustawy o zmianie ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków oraz Prawa wodnego. Celem tej nowelizacji jest zmiana zasad zatwierdzania taryf za wodę i ścieki. Wyłączna kompetencja zatwierdzania tych taryf wróci z powrotem do rad gmin. Tak jak to było do grudnia 2017 roku. PGW Wody Polskie będzie mogło wtrącić się w gminną procedurę zatwierdzania taryf jeżeli będą one ustalane na poziomie znacznie wyższym od średniego w danym regionie wodnym. Nowelizacja ma zostać przyjęta przez Radę Ministrów w III kwartale 2024 r. Nie jest zatem wykluczone wejście w życie tych zmian jeszcze w bieżącym roku.

GIF wycofał niebezpieczny lek przeciwbólowy. Przekroczenie wartości określonej w dokumentacji rejestracyjnej

GIF poinformował o wstrzymaniu obrotu na terenie całej Polski produktu leczniczego Ibuprofen Dr. Max, 400 mg, kapsułki miękkie.

REKLAMA

Zielony Ład – rozpoczną się prace nad jego korektą. Polska powinna wykorzystać swoją prezydencję w UE

Polska powinna wykorzystać swoją prezydencję w UE do przeprowadzenia reform w unijnej polityce rolnej. Rolnicy zapowiadają wznowienie protestów 10 maja. Trzeba zbilansować kwestię bezpieczeństwa żywnościowego, mówi Ardanowski.

Aplikacja kontrolowana przez FBI pomogła rozpracować grupę narkotykową. Zapadł prawomocny wyrok

Sąd Apelacyjny w Krakowie uznał, że dane z aplikacji Anom, kontrolowanej przez FBI, mogły być wykorzystane przez polski wymiar sprawiedliwości jako dowód w postępowaniu przeciwko grupie handlującej narkotykami. Sąd utrzymał kary do 9 lat więzienia dla ośmiu osób, a jedną osobę uniewinnił.

REKLAMA