REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy pełnoletni uczeń może sam usprawiedliwiać nieobecności w szkole?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Bartłomiej Ceglarski
Bartłomiej Ceglarski
Czy pełnoletni uczeń może sam usprawiedliwiać nieobecności w szkole?/ fot. Fotolia
Czy pełnoletni uczeń może sam usprawiedliwiać nieobecności w szkole?/ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Czy pełnoletni uczeń może sam usprawiedliwiać nieobecności w szkole? Z wyjaśnieniami przychodzi Adam Bodnar Rzecznik Praw Obywatelskich, który mówi: tak, uczeń może sam usprawiedliwić swoją nieobecność w szkole. RPO odniósł się także do zakazu opuszczania budynku szkoły w trakcie przerwy przez pełnoletnich uczniów, uznając że taki zakaz jest niezgodny z Konstytucją.

Kwestia samodzielnego usprawiedliwiania nieobecności w szkole przez ucznia stanowi ,,kość niezgody’’ pomiędzy uczniami szkół średnich a kadrą nauczycielską. Wielu uczniów twierdzi, że po 18-stce mogą samodzielnie usprawiedliwiać swoje nieobecności, natomiast nauczyciele twierdzą, że uczniowie nie mogą tego robić i z tego powodu nie przyjmują samodzielnie sporządzonych i podpisanych usprawiedliwień, zwolnień itd. Kto ma rację i dlaczego?

REKLAMA

Problem w braku odpowiednich uregulowań

Należy zaznaczyć, że ustawa Prawo oświatowe (określająca organizację i działalność systemu oświaty) niestety nie reguluje szczegółowo materii zasad usprawiedliwiania nieobecności uczniów pełnoletnich w szkole, zwalniania się ich z zajęć lekcyjnych, czy też wyrażania zgody na wycieczki szkolne – tą kwestię pozostawiono do uregulowania w statucie szkoły.

Zakaz samodzielnego usprawiedliwiana swoich nieobecności przez pełnoletnich uczniów bywa jednym z elementów statutu szkoły. Statuty zakazują także samodzielnego zwalniania się przez uczniów z zajęć lekcyjnych, a także wyrażania zgody na wycieczki szkolne przez pełnoletnich uczniów. Z uwagi na to jedynym rozwiązaniem dopuszczanym przez szkołę jest usprawiedliwienie czy też zgoda rodziców (przedstawicieli ustawowych) pełnoletniego ucznia.

RPO: osoba pełnoletnia może decydować o sobie

REKLAMA

Z uwagi na brak uregulowań w problemowej kwestii RPO przychodzi z wyjaśnieniami. W komunikacie RPO czytamy, że z chwilą uzyskania pełnoletności uczeń może samodzielnie kształtować swoją sytuację prawną, którą do tej pory kształtowali przedstawiciele ustawowi. Co to oznacza? Oznacza to, że rodzice nie mogą już reprezentować swojego dziecka przed organami administracji publicznej (np. przed urzędem gminy, szkołą).  

Z uwagi na powyższe wszelkie oświadczenia woli (np. usprawiedliwienia, zgody itd.) składane przez rodziców w imieniu dziecka nie mają mocy prawnej, chyba że dziecko przyzna upoważnienie swoim rodzicom. Zasadą jest, że osoba pełnoletnia powinna mieć możliwość samodzielnego decydowania o osobie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Statut nie może być niezgodny z ustawą

O sytuacji prawnej każdego ucznia niezależnie od jego wieku stanowią nie tylko akty prawa powszechnie obowiązującego (np. Konstytucja , ustawy – Kodeks cywilny, karny itd.) ale również  i statut szkoły. Należy zaznaczyć, że statut szkoły to akt prawa wewnętrznego i jako taki nie może regulować kwestii zdolności do czynności prawnej inaczej niż czyni to akt wyższego rzędu, jakim jest Kodeks cywilny.

W art. 11 Kodeks cywilny stanowi, że pełną zdolność do czynności prawnych nabywa się z chwilą uzyskania pełnoletności.

W opisywanym przypadku przez pełną zdolność do czynności prawnych należy rozumieć m.in. możliwość samodzielnego usprawiedliwiania swoich nieobecności, możliwość samodzielnego zwalniania się z zajęć itd. Jeżeli więc statut szkoły stanowi, że pełnoletni uczeń nie może samodzielnie usprawiedliwiać swoich nieobecności to oznacza to, że statut jest niezgodny z Kodeksem cywilnym.

Zakaz opuszczania szkoły w przerwach uderza w Konstytucję

REKLAMA

Rzecznik Praw Obywatelskich nie poprzestał na wyrażeniu swojego poglądu i postanowił zwrócić się do Minister Edukacji Narodowej z zapytaniem, w jaki sposób MEN zamierza rozwiązać problematykę samodzielnego dokonywania czynności prawnych w szkole przez pełnoletnich uczniów.

Pan Adam Bodnar w swoim wystąpieniu do MEN wskazał również na potrzebę rozwiązania problemu zakazu opuszczania szkół w trakcie przerw, przez pełnoletnich uczniów. RPO wskazuje, że pomimo faktu, że zakaz ten jest motywowany względami bezpieczeństwa to z prawnego punktu widzenia, nie istnieją wyraźne przepisy dotyczące wychodzenia uczniów na przerwach poza budynek czy teren szkoły.

RPO uznaje więc, że zawarte w statucie postanowienie o zakazie opuszczania szkoły w trakcie przerw przez pełnoletnich uczniów nadmiernie ingeruje w konstytucyjną wolność pełnoletnich uczniów.

Opracowano na podstawie:

Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (j.t. Dz.U. z 2017 r. poz. 459 z późn. zm.)

Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz.U. z 2017 r. poz. 59 z późn. zm.)

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Inauguracja pontyfikatu Leona XIV [Transmisja na żywo]

W niedzielę 18 maja nastąpi uroczysta inauguracja pontyfikatu Leona XIV. O godz. 10:00 w Bazylice Świętego Piotra i na Placu przed nią Papież Leon XIV oficjalnie rozpocznie swoją posługę jako następca Świętego Piotra, i pasterz Kościoła katolickiego. Na Papieża zostaną nałożone m.in. paliusz i Pierścień Rybaka.

Od 1 września 2025 r. nowy zakaz w usługach. Szczególnie ucierpią kobiety i pracownicy pracujący w tej branży

Od 1 września 2025 r. będzie nowy zakaz dla przedsiębiorców, co wpłynie znacznie na branże usług i sytuacje pracowników. Zmiany będą też wpływały na klientów salonów, szczególnie kobiety! Chodzi o konieczność wdrożenia do polskiego porządku prawnego przepisów rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1223/2009 z dnia 30 listopada 2009 r. dotyczące produktów kosmetycznych (Dz.U.UE.L.2009.342.59) i jego załączników. Sanepid już alarmuje, że przedsiębiorcy powinni się przygotować na zmianę.

Wybory na Prezydenta RP [RELACJA NA ŻYWO]

Dziś w godzinach 7:00-20:00 odbędzie się głosowanie na Prezydenta RP.

Wyborcze ABC w wyborach prezydenckich w 2025 r. Jak znaleźć swoją komisję wyborczą i oddać ważny głos? Co każdy wyborca wiedzieć powinien

Na konferencji prasowej w dniu 16 maja 2025 r. przedstawiciele Państwowej Komisji Wyborczej przedstawili najważniejsze dane i zasady dot. najbliższych wyborów prezydenckich, które odbędą się w niedzielę 18 maja (I tura) i ew. 1 czerwca (II tura).

REKLAMA

Wieczór wyborczy na żywo – już 18 maja!

Zapraszamy na wyjątkową transmisję wieczoru wyborczego, przygotowaną wspólnie przez redakcje infor.pl, dziennik.pl, forsal.pl oraz Dziennik Gazeta Prawna.

5 mniej znanych świadczeń z MOPS. Kto je otrzymuje?

Wsparcie udzielane przez ośrodki pomocy społecznej obejmuje nie tylko zasiłki stałe, okresowe, pielęgnacyjne czy dodatki mieszkaniowe. Jakie jeszcze świadczenia można uzyskać z MOPS? Prezentujemy aktualne kryteria i kwoty obowiązujące w 2025 r.

Osoby niepełnosprawne: Jesteśmy schorowani, zmęczeni, bezradni i zdeterminowani. Zróżnicowanie z uwagi na wiek [Drugi dodatek do renty]

Opublikowaliśmy artykuł o bieżącym stanie prac rządu nad ustawą wprowadzającą drugi dodatek do rent - tym razem nie chodzi o rentę socjalną, a chorobową. Po artykule otrzymaliśmy listy od czytelników. Jeden publikujemy.

Wybory 2025. W tych miastach w niedzielę darmowa komunikacja

18 maja odbędą się wybory na Prezydenta RP. Mieszkańcy wielu miast będą mogli w ten dzień jeździć komunikacją za darmo.

REKLAMA

Darowizna od najbliższych a podatek – czy trzeba coś zapłacić?

Darowizna pieniężna od rodzica dla dziecka może być całkowicie zwolniona z podatku – ale tylko wtedy, gdy spełnione zostaną konkretne warunki. Nawet niewielki błąd formalny, np. niewłaściwy sposób przekazania środków, może kosztować podatnika sporo. Jak więc prawidłowo przeprowadzić darowiznę i uniknąć podatkowych pułapek?

Wieczór wyborczy na infor.pl, dziennik.pl i forsal.pl oraz YouTube [Transmisja na żywo]

W niedzielę 18 maja o 20:50, redakcje infor.pl, dziennik.pl, forsal.pl oraz Dziennik Gazeta Prawna zapraszają na wyjątkową transmisję z wieczoru wyborczego. Wspólnie podsumujemy wyniki głosowania, przeanalizujemy pierwsze sondaże oraz porozmawiamy o politycznych scenariuszach na najbliższe miesiące.

REKLAMA