| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Pomoc Społeczna > Przemoc w rodzinie > Odebranie dziecka w związku z przemocą w rodzinie

Odebranie dziecka w związku z przemocą w rodzinie

Dziecko może być odebrane rodzicom lub opiekunom, jeżeli w związku z przemocą w rodzinie zagrożone jest jego zdrowie lub życie.

Odebranie krzywdzonego dziecka rodzicom

To nowe rozwiązanie, które wprowadziła nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Decyzję o odebraniu dziecka wykonujący swoje obowiązki pracownik socjalny podejmuje razem z policjantem oraz lekarzem (lub pielęgniarką, ratownikiem medycznym). Policja jest obowiązana do udzielenia pomocy przy tej czynności. W szczególności policjant ma prawo usunięcia z miejsca wykonywania czynności osób, które przeszkadzają w wykonaniu orzeczenia.

Krzywdzone dziecko pracownik socjalny powinien umieścić u członka najbliższej rodziny. W braku takiej osoby dziecko lokuje się w rodzinie zastępczej lub w domu dziecka.

Zobacz również serwis: Sprawy karne

Na odebranie dziecka rodzicom służy zażalenie

Pracownik socjalny wręcza rodzicom lub opiekunom dziecka pouczenie na piśmie o prawie do złożenia zażalenia na decyzję o odebraniu dziecka. Zażalenie można złożyć za pośrednictwem pracownika socjalnego lub policjanta. Mają oni obowiązek niezwłocznego przekazania zażalenia sądowi. W środku odwoławczym rodzice mogą domagać się zbadania zasadności, legalności, a także prawidłowości dokonanej czynności. Sąd rozpatruje zażalenie w ciągu 24 godzin od chwili jego wniesienia. Jeżeli stwierdzi, że odebranie dziecka było bezzasadne lub nielegalne, zarządzi natychmiastowe przekazanie go rodzicom lub opiekunom, od których dziecko zostało odebrane. W takim przypadku sąd zawiadomi również przełożonych osób, które dokonały odebrania.

Jeżeli rodzice nie złożą zażalenia, pracownik socjalny i tak ma obowiązek poinformować sąd o dokonanym odebraniu dziecka i umieszczeniu go u rodziny lub w domu dziecka. W ciągu 24 godzin sąd wydaje orzeczenie o umieszczeniu dziecka w rodzinie zastępczej czy w placówce opiekuńczo-wychowawczej lub o powrocie dziecka do rodziny. 

Najważniejsze dobro dziecka

Pracownik socjalny powinien zachować szczególną ostrożność przy odbieraniu dziecka. Ma uczynić wszystko, aby dobro dziecka nie zostało naruszone, a w szczególności aby nie doznało ono krzywdy fizycznej lub moralnej.

Zobacz również serwis: Przemoc w rodzinie

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Ceret Grzywaczewska

Ceret Grzywaczewska Kancelaria Radców Prawnych Spółka Partnerska z siedzibą w Łodzi od ponad 25 lat świadczy usługi prawne na rzecz przedsiębiorców, organizacji pozarządowych oraz klientów indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »