reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Emerytury > Emerytury zagraniczne > Kiedy za pracę w Szwajcarii przysługuje emerytura

Kiedy za pracę w Szwajcarii przysługuje emerytura

Państwowy podstawowy system ubezpieczeń na starość i najbliższych krewnych na wypadek zgonu, fundusz emerytalny zawodowy oraz fundusz emerytalny indywidualny zapewniają świadczenia z tytułu ubezpieczenia na starość.

Pierwszy filar to państwowy podstawowy system ubezpieczeń na starość i dla najbliższych krewnych na wypadek zgonu. Mężczyźni, którzy ukończyli 65 lat oraz kobiety, które ukończyły 64 lata mogą starać się o przyznanie im emerytury z pierwszego filaru, jeżeli okresy opłacania przez nich składek zaliczone zostaną na co najmniej jeden pełny rok.

Emeryturę wylicza się w oparciu o właściwy średni dochód i liczbę lat, w których opłacana była składka.

Dochód składa się z całościowego dochodu z tytułu pracy i ze świadczeń uzyskiwanych z tytułu wychowywania dzieci i opieki. Dochód, jaki uzyskali małżonkowie jest dzielony na pół i po połowie zapisywany na konto każdego z małżonków.

Pełne emerytury płacone są w przypadku pełnego okresu opłacania składek, tzn. jeżeli dana osoba przez tyle samo lat opłacała składki, jak to robiły osoby ubezpieczone z jej rocznika.

Możliwe jest przejście na wcześniejszą emeryturę o jeden lub dwa lata wcześniej, co prowadzi do zmniejszenia kwoty emerytury o 6,8 proc. za każdy rok wcześniejszej emerytury. Ponadto przewidziane jest także odroczenie momentu przejścia na emeryturę o 1 do 5 lat pociągające za sobą dopłatę emerytalną w wysokości pomiędzy 5,2 i 31,5 proc.

Jeśli spełnione są określone warunki, emerytom mogą przysługiwać renty na dzieci i renty dodatkowe dla współmałżonka. Z pierwszego filaru przyznawane są osobom, które trwale na co dzień wymagają pomocy osób trzecich oraz osobistego nadzoru, odszkodowania z tytułu niemożności samodzielnego wykonywania czynności życia codziennego.

Zobacz także:Praca za granicą a emerytura w Polsce

W przypadku, gdy świadczenia wypłacane są niewystarczające do pokrycia potrzeb związanych z utrzymaniem, wówczas osoba zainteresowana może domagać się świadczeń uzupełniających. Świadczenia te są uzależnione od wysokości dochodu.

Fundusz emerytalny zawodowy to drugi filar emerytalny. Osobom ubezpieczonym w funduszu emerytalnym zawodowym przysługuje prawo do odpowiednich świadczeń emerytalnych.

Mężczyźni, którzy ukończyli 65 lat oraz kobiety, które ukończyły 62 lata mogą starać się o przyznanie im emerytury z drugiego filaru.

Emerytury z funduszu zawodowego obliczane są w procentach zgromadzonych środków osoby ubezpieczonej. Środki te składają się ze składek i odsetek. Prawo do otrzymywania pełnej emerytury posiada ten, kto od 25-go roku życia do momentu osiągnięcia wieku emerytalnego opłacał składki emerytalne.

Wcześniejsze przejście na emeryturę jest możliwe, jeżeli regulamin właściwej instytucji emerytalnej to przewiduje.

Trzeci filar emerytalny szwajcarskiego systemu emerytalnego to fundusz emerytalny indywidualny.

Zawierając umowy emerytalne z towarzystwami ubezpieczeniowymi lub funduszami bankowymi, względnie towarzystwami ubezpieczeń na życie, można indywidualnie zaoszczędzić środki na rzecz dodatkowej emerytury z trzeciego filaru.

Warunki świadczenia takiej emerytury, wysokość świadczeń, uzależnione są od wybranego produktu emerytalnego (bank, towarzystwo ubezpieczeniowe).

Zobacz dział: Emerytury zagraniczne

Źródło: eures.praca.gov.pl

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Emeryturę wylicza się w oparciu o właściwy średni dochód i liczbę lat, w których opłacana była składka.
Emeryturę wylicza się w oparciu o właściwy średni dochód i liczbę lat, w których opłacana była składka.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Verum Numerica

Usługi księgowe │Audyt księgowy i podatkowy│ Doradztwo

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama