REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zawieszenie działalności gospodarczej

Adrian Prusik
Adrian Prusik
Zawieszenie działalności gospodarczej następuje na wniosek.
Zawieszenie działalności gospodarczej następuje na wniosek.

REKLAMA

REKLAMA

Prowadzący działalność może zawiesić swoją działalność na określony czas. Jakie są warunki zawieszenia działalności gospodarczej?

Zawieszenie działalności gospodarcze to wygodny instrument zwłaszcza dla tych przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność sezonową. Przykładowo z takiej możliwości może skorzystać osoba, która prowadzi działalność usługową dla turystów nad morzem w okresie wakacji.

REKLAMA

Jak zawiesić działalność?

Warunki jakie musi spełnić przedsiębiorca chcący zawiesić działalność gospodarczą są określone w przepisach ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, a konkretnie w art. 14a. Zgodnie z tym przepisem zawieszenie działalności gospodarczej jest możliwe jedynie w odniesieniu do przedsiębiorcy, który nie zatrudnia pracowników. Chodzi więc tutaj o tych najmniejszych przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność własnym nakładem sił.

Zawieszenie działalności następuje na wniosek przedsiębiorcy, który należy złożyć we właściwym organie rejestrującym działalność przedsiębiorcy.

Wniosek o zawieszenie działalności gospodarczej jest ujawniany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Należy go złożyć we właściwym urzędzie gminy, albo w formie elektronicznej przesłać do CEIDG.

Termin zawieszenia określa przy tym sam zainteresowany, przy czym nie może on być krótszy niż 30 dni, ani dłuższy niż 24 miesiące. Jedyny wyjątek dotyczy zawieszenia działalności na jeden miesiąc, którym jest luty.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Możliwość zawieszenia działalności jest przewidziana jedynie dla przedsiębiorców, którzy nie zatrudniają pracowników. Wniosek o zawieszenie może złożyć zarówno osoba fizyczna, jak i spółka osobowa oraz spółka kapitałowa. Wszystkie nie mogą jednak zatrudniać pracowników.

Zobacz też: Wznowienie działalności gospodarczej

W czasie zawieszenia

REKLAMA

W czasie zawieszenia przedsiębiorca nie może wykonywać działalności gospodarcze, jak również osiągać przychodów z działalności pozarolniczej. Zgodnie jednak z przepisami ustawy w okresie zawieszenia przedsiębiorca ma prawo wykonywać czynności niezbędne do zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów. Może również przyjmować należności powstałe przed datą zawieszenia, jak również ma obowiązek regulowania zobowiązań powstałych przed tą datą.

W trakcie zawieszenia przedsiębiorca ma prawo pobrać wynagrodzenie za umowę wykonaną w trakcie prowadzenia działalności gospodarczej. W trakcie zawieszenia przedsiębiorca będzie także musiał spłacać długi zaciągnięte w czasie działalności (np. spłacać raty kredytu).

Czy można sprzedać wyposażenie lokalu?

Kwestią, która wymaga odpowiedzi jest pytanie o możliwość zbycia wyposażenia. Okres zawieszenia to czas, w którym aktywność gospodarcza jest w stanie uśpienia. Czy jednak możliwe jest zbycie wyposażenia przedsiębiorstwa?

Przedsiębiorca sezonowy zawiesił działalność. W prowadzonym przez niego lokalu pozostało jednak wyposażenie, które przez nieużywanie ulegnie szybkiej degradacji. W takiej sytuacji wyposażenie można zbyć bez obaw. Przepisy ustawy o swobodzie działalności gospodarczej gwarantują w przypadku zawieszenia możliwość zbycia środków trwały i wyposażenia.

Zobacz serwis: Działalność gospodarcza

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Zasiłek i dodatek dla samotnej matki 2024

  Samotna matka w 2024 roku może wnioskować o zasiłek rodzinny i dodatek z tytułu samotnego wychowywania dziecka. Jakie jest kryterium dochodowe? Jak złożyć wniosek o jakie dokumenty załączyć? Czy alimenty mają wpływ na przyznanie dodatku?

  Komunikat Policji: Od 25 lutego rolnicy na miesiąc zablokują autostradę. W obu kierunkach. Tym razem od strony Niemiec

  Komunikat Policji Od 25 lutego 2024 roku do 20 marca 2024 roku zarówno na autostradzie A2 w obydwu kierunkach oraz na terenie Słubic będą utrudnienia w ruchu drogowym. Zgodnie z otrzymaną informacją autostrada A2, a tym samym wyjazd i wjazd do Niemiec na wszystkich pasach będzie całkowicie zablokowany. Korzystajcie z tras alternatywnych.

  Zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn w Polsce. MRPiPS: nie ma przyzwolenia społecznego, nie są prowadzone prace

  Brak jest przyzwolenia społecznego w zakresie realizacji postulatu zrównania wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn w Polsce. Dlatego Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nie prowadzi żadnych prac w tym zakresie. Obecnie rząd nie prowadzi prac dotyczących wyliczenia, jak zmieniłaby się średnia wysokość emerytur dla kobiet w przypadku zrównania wieku emerytalnego dla obu płci. Jednocześnie zróżnicowanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn jest zgodne z Konstytucją RP, regulacjami Międzynarodowej Organizacji Pracy i dyrektywami UE. Takie informacje zostały przekazane w odpowiedzi na interpelację poselską z 22 lutego 2024 r., której udzieliła Aleksandra Gajewska, sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

  W Warszawie sędzia zakwestionowała działania A. Bodnara. Czy prokuratorzy będą mogli skutecznie ścigać przestępców?

  Do sądów karnych wkroczył chaos. Dowodem na to jest zwrócenie prokuraturze przez Sąd Apelacyjny w Warszawie wniosku o przedłużenie aresztu tymczasowego. Decyzja sądu nie dotyczy polityki, ale ma źródło w polityce.

  REKLAMA

  Czy syn byłego prezesa Orlenu postąpił rozsądnie, czyli fundacja rodzinna okiem potencjalnego beneficjenta

  W ostatnim czasie głośno było o założeniu fundacji rodzinnej przez byłego prezesa Orlenu – w szczególności w kontekście przekazania do fundacji majątku przez jego syna. Zostawiając z boku politykę, jest to na pewno ciekawy przyczynek do rozważań o tym, czy takie działanie jest dopuszczalne i w jakikolwiek sposób opłacalne – a szerzej do dyskusji o roli beneficjenta.

  PFRON (Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych)

  Polska, podobnie jak wiele innych krajów, podejmuje działania mające na celu wsparcie i integrację osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Jedną z kluczowych instytucji w tym obszarze jest Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, powszechnie znany jako PFRON.

  Do końca sierpnia na konta nauczycieli trafi o ok. 700 zł więcej. Wysokość świadczenia mocno w górę.

  W okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2024 r. do ustalania odpisu na ZFŚS dla nauczycieli stosuje się kwotę bazową w wysokości 5176,02 zł. Natomiast podstawą do obliczenia wysokości odpisu dla pozostałych pracowników jest kwota 6445,71 zł.

  137 mld euro, (600 mld zł) na polskie KPO będzie odblokowane w przyszłym tygodniu. D. Tusk: góra pieniędzy. Pierwsze szybkie płatności (ok. 1,5 mld euro) dla rolników

  W oparciu o uruchomione reformy, w następnym tygodniu kolegium komisarzy wyjdzie z dwoma decyzjami ws. funduszy europejskich, które teraz są zablokowane dla Polski. Te decyzje uwolnią do 137 mld euro dla Polski z Funduszu Odbudowy i funduszy spójności - poinformowała 23 lutego 2023 r. podczas konferencji w Warszawie przewodnicząca KE Ursula von der Leyen.

  REKLAMA

  Jak w 2024 r. odbywa się kwalifikacja wojskowa dla rocznika 2005 [na przykładzie Rzeszowa]? Kto? Jakie dokumenty? Jakie kategorie?

  Kwalifikacja wojskowa realizowana jest każdego roku i służy ocenie stanu zdrowia potencjalnych rekrutów oraz założeniu im ewidencji wojskowej.

  Wybory 2024 (samorządowe). Jak głosować na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów miast? Które głosy są ważne, a które nie?

  Państwowa Komisja Wyborcza w uchwale nr 60/2024 z 12 lutego 2024 r. wskazała wzorcowe informacje o sposobie głosowania oraz warunkach ważności głosu w wyborach do rad gmin, rad powiatów, sejmików województw i rad dzielnic m.st. Warszawy oraz w wyborach wójtów, burmistrzów i prezydentów miast w 2024 roku. Przypomnijmy, że tegoroczne wybory samorządowe odbędą się 7 kwietnia, a 21 kwietnia odbędzie się II. tura wyborów (ponowne głosowanie) na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast w tych gminach i miastach, gdzie w I. turze żaden kandydat nie osiągnął większości głosów. Warto się uważnie zapoznać z poniższymi informacjami, bo w wyborach samorządowych mamy aż 9 wariantów głosowania.

  REKLAMA