reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Działalność gospodarcza > Zawieszenie działalności gospodarczej

Zawieszenie działalności gospodarczej

Prowadzący działalność może zawiesić swoją działalność na określony czas. Jakie są warunki zawieszenia działalności gospodarczej?

Zawieszenie działalności gospodarcze to wygodny instrument zwłaszcza dla tych przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność sezonową. Przykładowo z takiej możliwości może skorzystać osoba, która prowadzi działalność usługową dla turystów nad morzem w okresie wakacji.

Jak zawiesić działalność?

Warunki jakie musi spełnić przedsiębiorca chcący zawiesić działalność gospodarczą są określone w przepisach ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, a konkretnie w art. 14a. Zgodnie z tym przepisem zawieszenie działalności gospodarczej jest możliwe jedynie w odniesieniu do przedsiębiorcy, który nie zatrudnia pracowników. Chodzi więc tutaj o tych najmniejszych przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność własnym nakładem sił.

Zawieszenie działalności następuje na wniosek przedsiębiorcy, który należy złożyć we właściwym organie rejestrującym działalność przedsiębiorcy.

Wniosek o zawieszenie działalności gospodarczej jest ujawniany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Należy go złożyć we właściwym urzędzie gminy, albo w formie elektronicznej przesłać do CEIDG.

Termin zawieszenia określa przy tym sam zainteresowany, przy czym nie może on być krótszy niż 30 dni, ani dłuższy niż 24 miesiące. Jedyny wyjątek dotyczy zawieszenia działalności na jeden miesiąc, którym jest luty.

Możliwość zawieszenia działalności jest przewidziana jedynie dla przedsiębiorców, którzy nie zatrudniają pracowników. Wniosek o zawieszenie może złożyć zarówno osoba fizyczna, jak i spółka osobowa oraz spółka kapitałowa. Wszystkie nie mogą jednak zatrudniać pracowników.

Zobacz też: Wznowienie działalności gospodarczej

W czasie zawieszenia

W czasie zawieszenia przedsiębiorca nie może wykonywać działalności gospodarcze, jak również osiągać przychodów z działalności pozarolniczej. Zgodnie jednak z przepisami ustawy w okresie zawieszenia przedsiębiorca ma prawo wykonywać czynności niezbędne do zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów. Może również przyjmować należności powstałe przed datą zawieszenia, jak również ma obowiązek regulowania zobowiązań powstałych przed tą datą.

W trakcie zawieszenia przedsiębiorca ma prawo pobrać wynagrodzenie za umowę wykonaną w trakcie prowadzenia działalności gospodarczej. W trakcie zawieszenia przedsiębiorca będzie także musiał spłacać długi zaciągnięte w czasie działalności (np. spłacać raty kredytu).

Czy można sprzedać wyposażenie lokalu?

Kwestią, która wymaga odpowiedzi jest pytanie o możliwość zbycia wyposażenia. Okres zawieszenia to czas, w którym aktywność gospodarcza jest w stanie uśpienia. Czy jednak możliwe jest zbycie wyposażenia przedsiębiorstwa?

Przedsiębiorca sezonowy zawiesił działalność. W prowadzonym przez niego lokalu pozostało jednak wyposażenie, które przez nieużywanie ulegnie szybkiej degradacji. W takiej sytuacji wyposażenie można zbyć bez obaw. Przepisy ustawy o swobodzie działalności gospodarczej gwarantują w przypadku zawieszenia możliwość zbycia środków trwały i wyposażenia.

Zobacz serwis: Działalność gospodarcza

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Strict Minds Communication

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama