| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Działalność gospodarcza > Wymogi sanitarne dla domu pogrzebowego

Wymogi sanitarne dla domu pogrzebowego

Prowadząc dom pogrzebowy, w którym zwłoki przebywają przed pochówkiem, należy spełnić określone warunki sanitarne. Jakie to warunki?

Warunki te określa Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 23 marca 2011 r. w sprawie sposobu przechowywania zwłok i szczątków.

Wymogi dla domu pogrzebowego

Dom pogrzebowy lub kostnica powinny posiadać pomieszczenia przeznaczone do wystawiania trumien ze zwłokami lub szczątkami oraz do odprawiania ceremonii pogrzebowych, na trumny ze zwłokami lub szczątkami oczekujące na wystawienie, do przechowywania sprzętu związanego z ceremonią pogrzebową, do przechowywania sprzętu porządkowego oraz środków do mycia i dezynfekcji pomieszczeń, wyposażone w instalację ciepłej i zimnej wody oraz instalację kanalizacyjną.

Ponadto dom pogrzebowy powinien posiadać pomieszczenia przeznaczone do przechowywania zwłok i szczątków, ze stołem ze stali nierdzewnej przeznaczone do przygotowywania zwłok do pochówku, przeznaczone do mycia i dezynfekcji mat wykorzystywanych przy ekshumacji oraz do przechowywania skrzyń, w których transportowane są zwłoki i szczątki, jak również do przechowywania sprzętu porządkowego oraz sprzętu do mycia i dezynfekcji pomieszczeń oraz pomieszczenia socjalne dla pracowników zatrudnionych przy przygotowywaniu zwłok i ich pochówku.

Zobacz: W jakich warunkach można dokonać ekshumacji?

Dom przedpogrzebowy i kostnica powinny zostać zabezpieczone przed dostępem zwierząt, w szczególności gryzoni i owadów.

Pomieszczenie przeznaczone do przygotowywania zwłok do pochówku powinno posiadać wentylację, a ściany, posadzki i urządzenia powinny być łatwozmywalne, nienasiąkliwe, gładkie i nieśliskie oraz odporne na działanie produktów dezynfekujących. Ponadto pomieszczanie to powinno posiadać chłodnię lub urządzenie chłodnicze, zapewniające stałą temperaturę przechowywania zwłok i szczątków, nie wyższą niż 40C.

Przechowywanie zwłok

Zwłoki lub szczątki złożone w domu przedpogrzebowym powinny być przechowywane w pomieszczeniu przeznaczonym do przechowywania zwłok i szczątków, w temperaturze nie wyższej niż 100C. Mogą być one przechowywane w kostnicy nie dłużej niż 24 godziny, a jeżeli temperatura, w której są przechowywane zwłoki lub szczątki, nie jest wyższa niż 100C, nie dłużej niż 72 godziny. Jeżeli stan zwłok wskazuje na to, że od chwili zgonu upłynęło więcej niż 72 godziny należy je umieścić bezpośrednio w chłodni lub urządzeniu chłodniczym.

Zobacz serwis: Działalność gospodarcza

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Krucka-Atak

Samodzielny specjalista ds. kadr z wieloletnim doświadczeniem, pasjonatka prawa pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »