reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Komunikacja > Kiedy ubezpieczyciel odmawia wypłaty odszkodowania?

Kiedy ubezpieczyciel odmawia wypłaty odszkodowania?

Obowiązkowe ubezpieczenie OC gwarantuje, że w razie wypadku ubezpieczyciel wypłaci nam odszkodowanie. Jest jednak kilka przypadków, kiedy zakład ubezpieczeń może odmówić wypłaty odszkodowania bądź żądać jego zwrotu, gdy zostało już wypłacone.

Generalną zasadą jest, że odszkodowanie zostaje wypłacone przez ubezpieczyciela, kiedy spełni się zdarzenie określone w umowie ubezpieczenia (np. samochód zostanie skradziony, będzie miał miejsce wypadek). Wysokość odszkodowania uzależniona jest od rodzaju ubezpieczenia i wysokości sumy ubezpieczeniowej. Ta ostatnia natomiast ustala jest na podstawie wartości rynkowej pojazdu i innych elementów (np. wieku kierowcy, bezwypadkowej jazdy).

Przyczyny domowy wypłaty odszkodowania są wskazane w umowie ubezpieczenia. Warto więc, przed jej podpisanie, dokładnie zapoznać się z jej treścią. Na ogół, główną przyczyną odmowy wypłaty odszkodowania jest niedopełnienie przez ubezpieczonego zobowiązań wobec ubezpieczającego. Do takich sytuacji należy m.in. nieopłacenie składki, zwłoka z zapłatą składki czy podanie fałszywych informacji lub zatajenie innych.

Zobacz również: Ubezpieczenia komunikacyjne

Oczywiście, odszkodowanie nie zostanie wypłacone również wtedy, gdy:

1. szkoda w ogóle nie wystąpiła;

2. ubezpieczony nie wykazał szkody w sposób przewidziany w umowie;

3. szkoda wyrządzona została umyślnie przez ubezpieczonego (lub osobę mu najbliższą).

Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych przewiduje również możliwość dochodzenia przez zakład ubezpieczeń zwrotu już wypłaconego odszkodowania jeżeli kierujący:

1. wyrządził szkodę umyślnie lub w stanie po użyciu alkoholu albo pod wpływem środków odurzających, substancji psychotropowych lub środków zastępczych w rozumieniu przepisów o przeciwdziałaniu narkomanii;

Zobacz również: Komunikacja

2. wszedł w posiadanie pojazdu wskutek popełnienia przestępstwa;

3. nie posiadał wymaganych uprawnień do kierowania pojazdem mechanicznym, z wyjątkiem przypadków, gdy chodziło o ratowanie życia ludzkiego lub mienia albo o pościg za osobą podjęty bezpośrednio po popełnieniu przez nią przestępstwa;

4. zbiegł z miejsca zdarzenia.

To roszczenie zwrotne należy jednak odróżnić od tzw. typowego regresu ubezpieczeniowego przewidzianego w kodeksie cywilnym. Uprawnienie przewidziane w art. 828 k.c. może być kierowane wyłącznie do osób trzecich, które są odpowiedzialne za spowodowanie szkody.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Generalną zasadą jest, że odszkodowanie zostaje wypłacone przez ubezpieczyciela, kiedy spełni się zdarzenie określone w umowie ubezpieczenia.
Generalną zasadą jest, że odszkodowanie zostaje wypłacone przez ubezpieczyciela, kiedy spełni się zdarzenie określone w umowie ubezpieczenia.

Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

SI-Consulting Sp. z o.o.

Kompleksowe rozwiązania informatyczne dla przedsiębiorstw

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama