reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Komunikacja > Zmiana pojazdu i zmiana licencji taksówkarskiej

Zmiana pojazdu i zmiana licencji taksówkarskiej

Po złożeniu wniosku o zmianę licencji taksówkarskiej, taksówkarz może wykonywać przewóz innym samochodem, niż oznaczony w licencji. Nie oznacza to przewozu bez licencji.

W dniu 13 października 2011 r. Naczelny Sąd Administracyjny (dalej „NSA”) w składzie siedmiu sędziów wydał istotną uchwałę z punktu widzenia osób, które złożyły bądź zamierzają złożyć wniosek o zmianę posiadanej licencji taksówkarskiej z uwagi na zmianę pojazdu w niej wskazanego (sygn. akt II GPS 1/11, dalej „Uchwała”).

Wniosek o zmianę treści licencji a ważność licencji

NSA orzekł, że po złożeniu przez przedsiębiorcę wniosku o zmianę treści licencji taksówkarskiej, wykonywanie przez niego transportu drogowego taksówką przy użyciu innego pojazdu niż określony w posiadanej licencji, nie stanowi wykonywania transportu drogowego bez licencji w rozumieniu ustawy o transporcie drogowym (tekst jednolity: Dz. U. z 2007 r. Nr 125, poz. 874, z późn. zm.).

Powyższą Uchwałą NSA rozstrzygnął występujące przez ostatnie lata w orzecznictwie rozbieżności na ten temat. Pierwszy z dotychczasowych poglądów w tym zakresie zakładał, że wykonywanie transportu drogowego taksówką przy użyciu innego pojazdu, niż wpisany do licencji, jest wykonywaniem transportu drogowego taksówką bez wymaganej licencji. Natomiast według przeciwnego poglądu, wykonywanie transportu drogowego w ww. sytuacji stanowiło jedynie naruszenie warunków licencji, mogące być ewentualną podstawą do jej cofnięcia. Nie było ono jednak wykonywaniem transportu taksówką bez licencji.

Zobacz: Czy taksówkarz może przewozić samochodem innym niż wskazany w licencji?

Stan faktyczny

Sprawa, która trafiła przed NSA, dotyczyła taksówkarza, który po zmianie samochodu, w ustawowym terminie (14 dni) złożył wniosek o aktualizację danych posiadanej licencji. Aktualizacja dotyczyła oznaczenia pojazdu wpisanego w licencji. Należy przy tym wyjaśnić, że licencje taksówkarskie są udzielane przedsiębiorcy na określony pojazd oraz obszar, na którym będzie wykonywany transport drogowy. W przedmiotowej sprawie, taksówkarz rozpoczął świadczenie usług transportowych przy użyciu nowego samochodu (niewpisanego w licencji) pomimo nieotrzymania jeszcze zaktualizowanej licencji. W tym okresie, taksówkarz został poddany kontroli przeprowadzonej przez inspektora transportu drogowego. W efekcie kontroli na taksówkarza została nałożona kara pieniężna w wysokości 3000 zł z tytułu wykonywania transportu drogowego taksówką bez licencji.

Nieaktualna licencja a brak licencji

Uzasadniając Uchwałę NSA wskazał, że wpis danych konkretnego pojazdu do licencji nie jest tak ważnym elementem licencji, że jego brak (a ściślej nieaktualność) pozwala na przyjęcie, że licencji nie ma w ogóle. NSA podkreślił, że aktualizacja danych pojazdu wpisanych w licencji nie jest równoznaczna z wygaśnięciem lub utratą posiadanej licencji.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

M. Szulikowski i Partnerzy Kancelaria Prawna

tel./fax: +48 (22) 635 46 00

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

przewóz bez licencji, kara grzywny, transport drogowy/Fot. Fotolia
przewóz bez licencji, kara grzywny, transport drogowy/Fot. Fotolia

Pracodawca w kryzysie (PDF)49.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Aneta Frydrych

Aplikantka radcowska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama