REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiana pojazdu i zmiana licencji taksówkarskiej

przewóz bez licencji, kara grzywny, transport drogowy/Fot. Fotolia
przewóz bez licencji, kara grzywny, transport drogowy/Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Po złożeniu wniosku o zmianę licencji taksówkarskiej, taksówkarz może wykonywać przewóz innym samochodem, niż oznaczony w licencji. Nie oznacza to przewozu bez licencji.

W dniu 13 października 2011 r. Naczelny Sąd Administracyjny (dalej „NSA”) w składzie siedmiu sędziów wydał istotną uchwałę z punktu widzenia osób, które złożyły bądź zamierzają złożyć wniosek o zmianę posiadanej licencji taksówkarskiej z uwagi na zmianę pojazdu w niej wskazanego (sygn. akt II GPS 1/11, dalej „Uchwała”).

REKLAMA

Wniosek o zmianę treści licencji a ważność licencji

REKLAMA

NSA orzekł, że po złożeniu przez przedsiębiorcę wniosku o zmianę treści licencji taksówkarskiej, wykonywanie przez niego transportu drogowego taksówką przy użyciu innego pojazdu niż określony w posiadanej licencji, nie stanowi wykonywania transportu drogowego bez licencji w rozumieniu ustawy o transporcie drogowym (tekst jednolity: Dz. U. z 2007 r. Nr 125, poz. 874, z późn. zm.).

Powyższą Uchwałą NSA rozstrzygnął występujące przez ostatnie lata w orzecznictwie rozbieżności na ten temat. Pierwszy z dotychczasowych poglądów w tym zakresie zakładał, że wykonywanie transportu drogowego taksówką przy użyciu innego pojazdu, niż wpisany do licencji, jest wykonywaniem transportu drogowego taksówką bez wymaganej licencji. Natomiast według przeciwnego poglądu, wykonywanie transportu drogowego w ww. sytuacji stanowiło jedynie naruszenie warunków licencji, mogące być ewentualną podstawą do jej cofnięcia. Nie było ono jednak wykonywaniem transportu taksówką bez licencji.

Zobacz: Czy taksówkarz może przewozić samochodem innym niż wskazany w licencji?

Stan faktyczny

Sprawa, która trafiła przed NSA, dotyczyła taksówkarza, który po zmianie samochodu, w ustawowym terminie (14 dni) złożył wniosek o aktualizację danych posiadanej licencji. Aktualizacja dotyczyła oznaczenia pojazdu wpisanego w licencji. Należy przy tym wyjaśnić, że licencje taksówkarskie są udzielane przedsiębiorcy na określony pojazd oraz obszar, na którym będzie wykonywany transport drogowy. W przedmiotowej sprawie, taksówkarz rozpoczął świadczenie usług transportowych przy użyciu nowego samochodu (niewpisanego w licencji) pomimo nieotrzymania jeszcze zaktualizowanej licencji. W tym okresie, taksówkarz został poddany kontroli przeprowadzonej przez inspektora transportu drogowego. W efekcie kontroli na taksówkarza została nałożona kara pieniężna w wysokości 3000 zł z tytułu wykonywania transportu drogowego taksówką bez licencji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nieaktualna licencja a brak licencji

REKLAMA

Uzasadniając Uchwałę NSA wskazał, że wpis danych konkretnego pojazdu do licencji nie jest tak ważnym elementem licencji, że jego brak (a ściślej nieaktualność) pozwala na przyjęcie, że licencji nie ma w ogóle. NSA podkreślił, że aktualizacja danych pojazdu wpisanych w licencji nie jest równoznaczna z wygaśnięciem lub utratą posiadanej licencji.

Zgodnie z Uchwałą, przewoźnika, który posiada licencję na wykonywanie transportu drogowego taksówką, lecz po zmianie pojazdu i złożeniu wniosku nie otrzymał zaktualizowanej licencji, nie można traktować jak przedsiębiorcę wykonującego transport drogowy w ogóle bez licencji.

Aktualizacja licencji

Zdaniem NSA, jeżeli przedsiębiorca, zachowując 14-dniowy termin, dokona zgłoszenia zmiany pojazdu, złoży stosowne dokumenty i wniosek o dokonanie zmian danych w licencji, to należy uznać, że wypełnił on swój obowiązek i nadal może wykonywać transport drogowy taksówką na podstawie posiadanej licencji. Przedsiębiorca ten od chwili złożenia wniosku, aż do czasu otrzymania nowego egzemplarza licencji może wykonywać transport drogowy na podstawie posiadanej licencji.

Dodatkowo, NSA uznał za całkowicie nieuzasadniony pogląd, zgodnie z którym przedsiębiorca po aktualizacji otrzymuje nową licencję. NSA podkreślił, że w takiej sytuacji zostaje dokonana jedynie zmiana licencji dotychczasowej, która cały czas pozostaje w mocy, bo nie wygasła, ani nie została cofnięta.

Kara za brak licencji

NSA wskazał także, że karze za wykonywanie transportu drogowego taksówką bez wymaganej licencji podlega przedsiębiorca, który nie ma w ogóle żadnej licencji na transport drogowy taksówką (np. posługuje się cudzą licencją albo licencją, która wygasła lub została cofnięta).

Zobacz: Przewóz taksówką inną niż w licencji bez grzywny

Podsumowanie

Podsumowując, Uchwała NSA jest korzystna dla przedsiębiorców posiadających licencje na wykonywanie transportu drogowego taksówką. Zgodnie z Uchwałą, przedsiębiorca, który zachowując 14-dniowy termin złożył wniosek o aktualizację danych pojazdu wpisanego w licencji, nie podlega karze za wykonywanie transportu drogowego taksówką bez licencji.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Trzy wzory dla świadczenia wspierającego: wniosek (PPW), kwestionariusz (PPW-K) i formularz dla zespołu ds. orzekania. Ściągnij [Word, PDF]
  Donald Tusk wybrany prezesem Rady Ministrów. Większość rządowa liczy 248 posłów

  Sejm w poniedziałek 11 grudnia 2023 r. wybrał Donalda Tuska na prezesa Rady Ministrów. Za głosowało 248 posłów, przeciw – 201. 

  Czy pracodawca może odmówić udzielenia urlopu na żądanie? Sprawdź czy masz szansę na wolne na ostatnią chwilę.

  Pracownicy, który nie zadbali o to, by zapewnić sobie wolne na święta, mogą być zaskoczeni tym, że urlop na żądnie nie rozwiąże ich problemu. Wbrew jego nazwie, aby z niego skorzystać, trzeba uzyskać zgodę pracodawcy.

  Ministrowie w rządzie Tuska

  Donald Tusk przedstawi skład Rady Ministrów na posiedzeniu Sejmu we wtorek 12 grudnia; kandydaci na ministrów są przygotowani do rozpoczęcia pracy kwadrans po otrzymaniu powołania - powiedział rzecznik PO Jan Grabiec.

  REKLAMA

  Rząd Morawieckiego nie otrzymał wotum zaufania. Za byli posłowie PiS i Kukiz15; przeciw – KO, PSL–TD, Polski2050–TD, Lewicy i Konfederacji

  Sejm w poniedziałek 11 grudnia 2023 r. nie udzielił wotum zaufania rządowi premiera Mateusza Morawieckiego. Gabinet poparło w głosowaniu 187 posłów PiS i trzech posłów Kukiz’15; przeciw byli wszyscy posłowie KO, PSL–TD, Polski 2050 –TD, Lewicy i Konfederacji.

  Wadliwe lub nietrafione prezenty świąteczne. Co można z tym zrobić zgodnie z prawem? Reklamacje, gwarancja, zwrot

  Grudzień to czas wzmożonego ruchu w galeriach handlowych i większej aktywności klientów na stronach sklepów internetowych. Święta Bożego Narodzenia są doskonałą okazją do obdarowywania najbliższych upominkami. Jednak co zrobić z prezentem uszkodzonym lub nietrafionym? W tym kontekście warto przypomnieć nowe zasady reklamacji konsumenckiej po blisko roku od ich wejścia w życie.

  Po ponad pół roku znowu rośnie liczba ukraińskich uchodźców w Polsce

  Po raz pierwszy od marca 2023 roku odnotowano wzrost liczby ukraińskich uchodźców objętych ochroną tymczasową w Polsce. Na koniec października tego roku liczba ta osiągnęła ponad 957 tys. osób, co sygnalizuje zmianę dotychczasowej tendencji spadkowej – informuje 11 grudnia 2023 r. Platforma Migracyjna EWL, powołując się na najnowsze dane Eurostat.

  Ochrona danych osobowych pacjentów. Prezes UODO zatwierdził Kodeks postępowania dla sektora ochrony zdrowia

  Dokument ma być narzędziem dla administratorów i podmiotów przetwarzających dane osobowe z branży ochrony zdrowia. To pierwszy w Europie kodeks obejmujący podmioty publiczne i prywatne z sektora medycznego.

  REKLAMA

  28 grudnia 2023 r. mija termin wykonania zaległych szkoleń bhp i badań lekarskich pracowników. Należy też sprawdzić ważność orzeczeń lekarskich!

  28 grudnia 2023 r. kończy się okres przejściowy po odwołaniu stanu zagrożenia epidemicznego spowodowanego pandemią COVID-19. Pracodawcy muszą zadbać o wykonanie zaległych badań profilaktycznych pracowników i szkoleń bhp. Jeżeli pracodawca nie spełni tego obowiązku, grozi mu kara grzywny do 30000 zł.

  Dodatek osłonowy 2024: nie pomniejszy go ani urząd skarbowy, ani komornik. Można zyskać od 228,80 zł do 822,25 zł

  Od 1 stycznia 2024 r. Polacy po raz kolejny otrzymają wsparcie w postaci dodatku osłonowego. Wnioski będą składać pomiędzy 1 a 30 kwietnia, a wypłaty będą zrealizowanego do 30 czerwca 2024 r. Jednak niektórzy już dziś się martwią, czy otrzymają deklarowane kwoty w całości. Czy trzeba będzie od nich zapłacić podatek oraz czy będą podlegały egzekucji komorniczej.

  REKLAMA