reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Nieruchomości > O licytacji mieszkania dowiemy się z portalu?

O licytacji mieszkania dowiemy się z portalu?

Licytacja komornicza to okazja na kupienie mieszkania po zdecydowanie niższej cenie. O terminie takiej licytacji wkrótce dowiemy się ze specjalnie utworzonego do tego celu portalu. Przewidywane są również inne zmiany. Jakie?

Wartość nieruchomości, która będzie przedmiotem licytacji określana jest przez biegłego rzeczoznawcę. Przy pierwszej licytacji cena wywoławcza wynosi ¾ oszacowanej sumy. Jeżeli nikt nie zgłosi wniosku o przejęcie nieruchomości, wyznacza się drugą licytację, na której cena wywoławcza wynosi 2/3 sumy.

Oczywiście to, czy mieszkanie zakupimy po dużo niższej cenie zależy od tego, z jakim lokalem mamy do czynienia. Atrakcyjne mieszkanie może osiągnąć na licytacji dużo wyższą cenę (nawet przekroczyć poziom ceny rynkowej).

Zobacz również: Komornik może odmówić wszczęcia egzekucji poza jego rewirem

Po nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego, minimalna cena, za którą może być sprzedana nieruchomość wzrosnąć ma do 4/5 wartości oszacowania wraz z odsetkami. 

Komisja Kodyfikacyjna Prawa Cywilnego chce zwiększyć obowiązki komorników. Po pierwsze, komornicy mają zostać obowiązani do powiadamiania sądu o wszczęciu i zakończeniu egzekucji. Zmienią się również zasady obwieszczania licytacji. Krajowa Rada Komornicza będzie zobowiązana podawać na stronie internetowej informacje o licytacjach nieruchomości, które obywają się na ternie całego kraju.

Powstać ma ogólnopolski portal, na którym ogłaszane będą terminy licytacji nieruchomości. 

Informacja o licytacji powinna pojawić się na portalu co najmniej na dwa tygodnie przed jej terminem.

Usprawniony ma zostać tryb sprzedaży z wolnej ręki, który może być stosowany przy egzekucji ruchomości dłużnika. Dziś, aby zastosować ten tryb, wierzyciele muszą wyrazić na to zgodę. Po zmianach, wystarczy brak sprzeciwu wierzycieli. Będzie on równoznaczny z wyrażeniem przez nich zgody na zastosowanie tego trybu.

Zobacz również: Nieruchomości

Zmiany mają dotknąć również egzekucji świadczeń niepieniężnych (np. wydanie nieruchomości). Jeżeli dłużnik nie wywiąże się ze swojego obowiązku, sąd będzie mógł (na wniosek wierzyciel) zagrozić dłużnikowi nakazaniem zapłaty na rzecz wierzyciela określonej sumy pieniężnej za każdy dzień zwłoki. Niewywiązanie się z obowiązku będzie wiązało się z konieczności zapłaty określonej sumy. Jednorazowa grzywna może wynieść maksymalnie 10 tysięcy złotych.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Powstać ma ogólnopolski portal, na którym ogłaszane będą terminy licytacji nieruchomości.
Powstać ma ogólnopolski portal, na którym ogłaszane będą terminy licytacji nieruchomości.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria finansowo-rachunkowa Monika Zwolańska

Rachunkowość spółek i organizacji pozarządowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama