reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Nieruchomości > W jak sposób zmienić przeznaczenie lokalu lub budynku?

W jak sposób zmienić przeznaczenie lokalu lub budynku?

Często obiekt budowlany zaprojektowany i wybudowany niegdyś w określonym celu, zmienia swoje przeznaczenie w trakcie eksploatacji. Poniżej postaram się przedstawić wymogi formalnoprawne jakie należałoby spełnić, aby zmiana sposobu korzystania odbyła się zgodnie z prawem.

Trzeba także wyjaśnić, iż jeżeli zmiana sposobu użytkowania obiektu budowlanego wiązałaby się z koniecznością prowadzenia robót budowlanych nie wymagający pozwolenia na budowę, ale potrzebujących w świetle art. 30 Prawa budowlanego dokonania zgłoszenia, wówczas zgłoszenie zmiany sposobu korzystania powinno odpowiadać także wymogom określonym w tym przepisie, a w szczególności powinno określać rodzaj, zakres i sposób wykonania planowanych robót budowlanych oraz termin ich rozpoczęcia.

Zobacz serwis: Prawo budowlane

Wiążące terminy

Po wniesieniu zgłoszenia zmiany sposobu korzystania organ ma 30 dni na jego analizę i wyrażenie ewentualnego sprzeciwu w drodze decyzji administracyjnej. Nie zajęcie stanowiska w powyższym terminie przez organ oznacza wyrażenie milczącej zgody i inwestor może przystąpić do zmiany sposobu korzystania z obiektu budowlanego.

Należy podkreślić, iż zmiana sposobu korzystania z nieruchomości bez dopełnienia powyższych wymogów naraża użytkownika takiego obiektu na karę administracyjną.

Zobacz serwis: Nieruchomości

Podstawa prawna:

art. 29, 30, 61, 71i 71a ustawy z dnia 7 lipca 1994 roku Prawo budowlane;

art. 59 ustawy z dnia 27 marca 2003 roku o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym;

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawnicza Polz & Polz

Kancelaria Prawnicza Polz & Polz działa na rynku od 2004 roku. Świadczymy kompleksowe usługi doradztwa prawnego dla podmiotów gospodarczych oraz osób fizycznych, zarówno polskich jak i zagranicznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama