Kategorie

Milcząca zgoda inwestora na umowę o podwykonawstwo umowy o roboty budowlane

Łukasz Żabik
Milcząca zgoda inwestora na umowę o podwykonawstwo umowy o roboty budowlane. / Fot. Fotolia
Milcząca zgoda inwestora na umowę o podwykonawstwo umowy o roboty budowlane. / Fot. Fotolia
Na podstawie przepisów kodeksu cywilnego dotyczących odpowiedzialności solidarnej inwestora i wykonawcy, po wykonaniu robót budowlanych podwykonawca może żądać zapłaty wynagrodzenia nie tylko od wykonawcy, lecz również od inwestora.

Zgodnie z treścią art. 6471 § 1 kodeksu cywilnego do zawarcia umowy o roboty budowlane z podwykonawcą konieczna jest zgoda inwestora na danego podwykonawcę. Zgoda inwestora stanowi podstawę dla podwykonawcy do późniejszego dochodzenia roszczeń względem wykonawcy i inwestora.

Milcząca zgoda inwestora

Co ważne, zgoda inwestora może zostać wyrażona w każdy sposób w tym także formie milczącej. Milcząca zgoda inwestora powstaje wskutek niezgłoszenia zastrzeżeń do dokumentacji przedstawionej inwestorowi przez podwykonawcę. Na podstawie art. 647 § 2 k.c. zdanie drugie, jeżeli inwestor, w terminie 14 dni od przedstawienia mu przez wykonawcę umowy z podwykonawcą lub jej projektu, wraz z częścią dokumentacji dotyczącą wykonania robót określonych w umowie lub projekcie, nie zgłosi na piśmie sprzeciwu lub zastrzeżeń, uważa się, że wyraził zgodę na zawarcie umowy. Co więcej, aby podwykonawca mógł zawrzeć umowę z dalszym podwykonawcą również wymagana jest zgoda inwestora. Warto podkreślić, iż umowy wykonawcy z podwykonawcą, jak i podwykonawcy z dalszym wykonawcą, powinny być zawarte w formie pisemnej pod rygorem nieważności. Mówiąc wprost, umowa zawarta w innej formie niż pisemna będzie nieważna, tym samym nie wywołuje żadnych skutków prawnych.

Zobacz serwis: Sprawy urzędowe

Forma wyrażenia zgody

Szereg uwag dotyczących wyrażenia zgody inwestora na podwykonawcę w umowie o roboty budowlane, wyraził Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 29 kwietnia 2008 r. (III CZP/06). Zgodnie ze stanowiskiem Sądu Najwyższego inwestor nie musi udzielać zgody na podwykonawcę w umowie o roboty budowlane w formie pisemnej. Ponadto Sąd Najwyższy podkreślił, iż niezgłoszenie przez inwestora w terminie 14 dni sprzeciwu lub zastrzeżeń w stosunku do przedstawionej umowy lub projektu umowy z podwykonawcą należy traktować, jako udzielenie zgody inwestora na działania podwykonawcy.

Zgoda inwestora może zostać wyrażona przez każde zachowanie, wyrażające ją w sposób dostateczny (art. 60 kodeksu cywilnego). Nie mniej jednak, aby milczące wyrażenie zgody przez inwestora było ważne muszą zostać spełnione przesłanki z art. 647 § 2 k.c. czyli przedstawienie inwestorowi przez wykonawcę zawartej umowy z podwykonawcą lub jej projektu wraz z określoną dokumentacją. Dodatkowo, treść przedstawionej inwestorowi umowy lub jej projektu powinna zawierać wszystkie istotne postanowienia, ponieważ treść dostarczonej umowy (lub jej projektu) wyznacza granice solidarnej odpowiedzialności. Oznacza to, iż inwestor jest odpowiedzialny solidarnie z wykonawcą za zakres przedstawiony w umowie lub jej projekcie.

Jednakże, należy podkreślić, iż zgodnie z art. 63 kodeksu cywilnego - „ Jeżeli do ważności czynności prawnej wymagana jest forma szczególna, oświadczenie obejmujące zgodę osoby trzeciej powinno być złożone w tej samej formie”.  Jednakże, umowa między wykonawcą a podwykonawcą, pomimo, iż musi być zawarta w formie pisemnej pod rygorem nieważności, zgodnie ze stanowiskiem Sądu Najwyższego reguła zawarta w treści art. 63 k.c. nie znajduje zastosowania do formy udzielenia zgody przez inwestora.  Zgodnie ze zdaniem sądu zgoda może być wyrażona przez każde zachowanie.

Zobacz serwis: Nieruchomości

Podsumowując, jeżeli inwestorowi nie została przedstawiona umowa z podwykonawcą lub jej projekt wraz z odpowiednią dokumentacją,  milczenie inwestora nie może zostać uznane za udzielenie zgody na wykonanie robót przez podwykonawcę. Aby milcząca zgoda inwestora była ważna muszą zostać spełnione przesłanki z art. art. 647 § 2 kodeksu cywilnego. Powyższe regulacje prawne, znajdują także zastosowanie do umów zawartych między podwykonawcą a dalszym podwykonawcą.

Dowiedz się więcej z naszej publikacji
Przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Obowiązki biur rachunkowych z aktywnymi drukami online
Przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Obowiązki biur rachunkowych z aktywnymi drukami online
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  1 sty 2000
  28 wrz 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Brak maseczki i uniewinnienie. Utrwalona linia orzecznicza?

  Brak maseczki w miejscu publicznym skutkował dla obywatela grzywną. RPO podkreśla, iż SN uwzględnił kasację wobec utrwalonej linii orzeczniczej.

  Obostrzenia na październik 2021 r.

  Obostrzenia na październik 2021 r. zawarto w nowym rozporządzeniu Rady Ministrów. Aktualne obostrzenia mają zostać przedłużone do 31 października.

  Emerytury groszowe z ZUS wciąż problemem

  Emerytury groszowe z ZUS stanowią coraz częstszy problem. Czy planowane są zmiany dotyczące świadczeń niższych niż minimalne?

  Oszczędzamy mniej, ale regularnie [BADANIE]

  Z danych zebranych przez Intrum wynika, iż 80 procent konsumentów stara się oszczędzać każdego miesiąca. Czy to pozytywny skutek pandemii?

  Reklamacja po wakacjach - jak i kiedy?

  Reklamacja po wakacjach może dotyczyć np. usługi turystycznej, opóźnionego lotu czy noclegu. W jakim terminie należy ją wysłać?

  400 plus na dziecko w żłobku w 2022 r.

  400 plus na dziecko w żłobku w 2022 r.? Podpowiadamy dla kogo przewidziano nowy rodzaj wsparcia.

  Oszustwo "na 14. emeryturę" - co robić?

  Oszustwo "na 14. emeryturę? ZUS przestrzega przed osobami, które oferują pomoc przy wypełnieniu wniosku o świadczenie.

  Zasada niezmienności składu orzekającego - zmiany w k.p.k.

  Zasada niezmienności składu orzekającego sprawia, że zmiana sędziego oznacza przymus prowadzenia procesu od początku – co nikomu nie służy. Jest jednak szansa na poprawę sytuacji.

  Wjazd do Wielkiej Brytanii od 1 października 2021 r. - zmiany

  Wjazd do Wielkiej Brytanii od 1 października 2021 r. będzie możliwy tylko na podstawie ważnego paszportu. Są jednak wyjątki. Jakie?

  Ochrona konsumenta - przepisy uzupełniające weszły w życie

  Przepisy uzupełniające ochronę konsumentów weszły w życie. Zmiany dotyczą m.in. postępowania nakazowego z weksla czy wnoszenia pism do sądu.

  Noc spisowa - GUS wydłuża godziny pracy 25 września

  Noc spisowa zostanie zorganizowana przez GUS w sobotę 25 września. Jak i gdzie będzie można się spisać?

  Kalkulator zmiany oprocentowania kredytu mieszkaniowego

  Kalkulator zmiany oprocentowania kredytu mieszkaniowego. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przygotował kalkulator, dzięki któremu można sprawdzić o ile orientacyjnie wzrośnie rata kredytu, gdy zmieni się jego oprocentowanie. Jak skorzystać z kalkulatora?

  Ubezwłasnowolnienie - zasady, skutki, procedura

  Ubezwłasnowolnienie jest możliwe tylko w określonych przypadkach. Na czym polega? Jakie wywołuje skutki? Jak wygląda procedura?

  Duże zmiany w prawach konsumenta - dyrektywa Omnibus

  Prawa konsumenta. Szykują się rewolucyjne zmiany w ochronie praw konsumenta. Wdrożenie tzw. dyrektywy Omnibus ma wyeliminować nieprawidłowości podczas wyprzedaży. W przypadku obniżki cen towarów, sklepy - tradycyjne oraz internetowe - będą miały obowiązek podawania informacji o najniższej cenie tego produktu lub usługi w ciągu 30 dni przed wprowadzeniem obniżki. Wpłynie to istotnie na przebieg coraz popularniejszych w Polsce wyprzedaży. Co więcej, zabroniona będzie sprzedaż usług finansowych poza lokalem sprzedawcy, gdy ma to miejsce podczas tzw. pokazów lub wycieczek.

  DVB-T2/HEVC. Od kiedy w Polsce nowy standard telewizji?

  DVB-T2/HEVC to nowy standard telewizji Od kiedy pojawi się w Polsce? Na wiele pytań konsumentów ma odpowiedzieć nowa kampania społeczna.

  Sąd okręgowy – od jakiej kwoty? [ZMIANY]

  Sąd okręgowy rozpatruje m.in. sprawy od określonej kwoty wartości przedmiotu sporu. Zmianę tego progu przewiduje projekt przygotowany przez resort sprawiedliwości.

  Turnusy rehabilitacyjne dla emerytowanych rolników

  Możliwość kierowania emerytowanych rolników na turnusy rehabilitacyjne zakłada projekt, który znalazł się w pracach legislacyjnych rządu. Co jeszcze ma się zmienić?

  Renta rodzinna dla studenta pierwszego roku za wrzesień

  Renta rodzinna dla studenta pierwszego roku również za wrzesień? To możliwe, ale trzeba pamiętać o formalnościach. Termin upływa 30 września.

  Sprawy o stwierdzenie nieważności decyzji starszych niż 30 lat

  Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego weszła w życie 16 września 2021 r. Co z umorzeniem spraw o stwierdzenie nieważności decyzji starszych niż 30 lat?

  Świadczenie pielęgnacyjne a śmierć dziecka

  Świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje w przypadku śmierci dziecka z niepełnosprawnością. Czy przepisy ulegną zmianie?

  1000 plus – dla kogo?

  1000 plus. Dla kogo przewidziano wsparcie w ramach rodzinnego kapitału opiekuńczego? Prezentujemy najważniejsze założenia.

  Zadośćuczynienie za naruszenie więzi rodzinnej - nowe przepisy

  Przepisy dotyczące zadośćuczynienia za naruszenie więzi rodzinnej weszły w życie. Jakie sytuacje obejmują?

  Zmiany w "500 plus" - nowelizacja uchwalona

  Zmiany w "500 plus" mają dotyczyć przejęcia przez ZUS obsługi programu. Wniosek złożymy tylko elektronicznie. Nowelizacja została uchwalona przez Sejm.

  Punkty spisowe w placówkach ZUS

  Punkty spisowe w placówkach ZUS powstaną w całej Polsce. Jaką pomoc będzie można w nich uzyskać?

  Opieka nad seniorem w miejscu zamieszkania

  Opieka nad seniorami ma być świadczona w miejscu zamieszkania. Rząd planuje zmiany w funkcjonowaniu domów pomocy społecznej.