| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Podatki i opłaty > Kto jest zwolniony z opłaty uzdrowiskowej?

Kto jest zwolniony z opłaty uzdrowiskowej?

Opłata uzdrowiskowa pobierana jest od osób, które w celach wypoczynkowych lub zdrowotnych przebywają w miejscowościach uzdrowiskowych. Nie każdy jednak jest obowiązany uiścić tą opłatę. Ustawa o podatkach i opłatach lokalnych przewiduje zwolnienia.

Opłata uzdrowiskowa jest pobierana od osób fizycznych przebywających dłużej niż dobę w celach zdrowotnych, turystycznych, wypoczynkowych lub szkoleniowych w miejscowościach znajdujących się na obszarach, którym nadano status uzdrowiska, za każdy dzień pobytu w takich miejscowościach. 

Opłaty uzdrowiskowej nie należy mylić z opłatą miejscową (zwaną potocznie klimatyczną). Ta pierwsza pobierana jest za pobyt w miejscach o statusie uzdrowiska, druga zaś – w miejscowościach o korzystnych właściwościach klimatycznych czy walorach krajobrazowych.

Stawka opłaty uzdrowiskowej nie może przekroczyć 3,92 zł dziennie.

Zobacz również: Kiedy zapłacimy opłatę uzdrowiskową?

Zgodnie z treścią ustawy o lecznictwie uzdrowiskowym, uzdrowiskach i obszarach ochrony uzdrowiskowej oraz o gminach uzdrowiskowych, status uzdrowiska może zostać nadany obszarowi, który spełnia łącznie następujące warunki:

1) posiada złoża naturalnych surowców leczniczych o potwierdzonych właściwościach leczniczych; 

2) posiada klimat o właściwościach leczniczych;

3) na jego obszarze znajdują się zakłady lecznictwa uzdrowiskowego i urządzenia lecznictwa uzdrowiskowego, przygotowane do prowadzenia lecznictwa uzdrowiskowego;

4) spełnia wymagania w stosunku do środowiska;

5) posiada infrastrukturę techniczną w zakresie gospodarki wodno-ściekowej, energetycznej, w zakresie transportu zbiorowego, a także prowadzi gospodarkę odpadami.

W Polsce status uzdrowiska posiadają m.in. Duszniki-Zdrój, Lądek-Zdrój, Ciechocinek, Nałęczów, Krynica-Zdrój, Piwniczna-Zdrój, Szczawnica, Rabka Zdrój, Konstancin-Jeziorna, Horyniec-Zdrój, Sopot, Ustka, Busko Zdrój, Kamień Pomorski, Kołobrzeg, Świnoujście.

Zgodnie z treścią ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, opłaty uzdrowiskowej nie pobiera się:

1) pod warunkiem wzajemności - od członków personelu przedstawicielstw dyplomatycznych i urzędów konsularnych oraz innych osób zrównanych z nimi na podstawie ustaw, umów lub zwyczajów międzynarodowych, jeżeli nie są obywatelami polskimi i nie mają miejsca pobytu stałego na terytorium Polski; 

2) od osób przebywających w szpitalach; 

3) od osób niewidomych i ich przewodników; 

4) od podatników podatku od nieruchomości z tytułu posiadania domów letniskowych położonych w miejscowości, w której pobiera się opłatę miejscową albo uzdrowiskową; 

5) od zorganizowanych grup dzieci i młodzieży szkolnej.

Zobacz również serwis: Podatki i opłaty

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Opłata uzdrowiskowa jest pobierana od osób fizycznych przebywających dłużej niż dobę w celach zdrowotnych, turystycznych, wypoczynkowych lub szkoleniowych w miejscowościach znajdujących się na obszarach, którym nadano status uzdrowiska.
Opłata uzdrowiskowa jest pobierana od osób fizycznych przebywających dłużej niż dobę w celach zdrowotnych, turystycznych, wypoczynkowych lub szkoleniowych w miejscowościach znajdujących się na obszarach, którym nadano status uzdrowiska.

Biała lista podatników VAT59.00 zł

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Patrycja Kubiesa

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »