REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czym zajmuje się Minister do spraw Równości. Czy istnieje Ministerstwo Równości?

Piotr T. Szymański
Redaktor portalu Infor.pl
Na stanowisko Ministra do spraw Równości prezydent Andrzej Duda powołał Katarzynę Kotulę
Paweł Supernak
PAP

REKLAMA

REKLAMA

Minister do spraw Równości to nowość w składzie polskiego rządu. Stanowisko to utworzył premier Donald Tusk oraz określił zakres kompetencji tego organu państwa. Na stanowisko Ministra do spraw Równości prezydent Andrzej Duda powołał Katarzynę Kotulę. Czym zajmuje się ten członek rządu?

Rada Ministrów to – jak stanowi KonstytucjaPrezes Rady Ministrów (premier), wiceprezesi Rady Ministrów oraz ministrowie. Konstytucja przewiduje dwie kategorie ministrów. Są to:

REKLAMA

 • ministrowie kierujący działami administracji rządowej, 
 • ministrowie wypełniający zadania wyznaczone im przez Prezesa Rady Ministrów.

Minister do spraw Równości należy do tej drugiej kategorii. Na to stanowisko została powołana Katarzyna Kotula. Określa się ona jako „ministra do spraw równości”.

Jakie kompetencje ma Minister do spraw Równości

Premier Donald Tusk postanowił, że Minister do spraw Równości jest ministrem, który wykonuje zadania wyznaczone przez Prezesa Rady Ministrów. Rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra do spraw Równości stanowi, że do zakresu działania tego organu należy w szczególności: 

 • realizowanie polityki rządu w zakresie problematyki równości, w tym przeciwdziałania dyskryminacji, w szczególności ze względu na tożsamość płciową, rasę, pochodzenie etniczne, narodowość, religię, wyznanie, światopogląd, wiek, niepełnosprawność oraz orientację seksualną; 
 • podejmowanie, wspieranie lub koordynowanie zadań związanych z przeciwdziałaniem naruszeniom równości
 • analiza potrzeb i przygotowanie propozycji kierunków działań z zakresu przeciwdziałania naruszeniom równości
 • monitorowanie dobrych praktyk oraz rozwiązań dotyczących problematyki równości
 • inicjowanie i prowadzenie dialogu społecznego w sprawach z zakresu przeciwdziałania naruszeniom równości
 • promowanie, upowszechnianie i propagowanie zasady równości
 • realizacja zadań związanych z przeciwdziałaniem przemocy domowej.

W zakresie tak określonych zadań Minister do spraw Równości może z upoważnienia premiera żądać od organów administracji rządowej informacji, dokumentów i sprawozdań okresowych lub dotyczących poszczególnej sprawy albo rodzaju spraw. W zakresie niezbędnym do realizacji jego zadań Minister do spraw Równości może ponadto: 

 • powoływać zespoły do opracowania określonych zagadnień; 
 • zlecać sporządzanie ekspertyz oraz innych opracowań.

Czy Minister do spraw Równości może wydawać rozporządzenia

Konstytucja stanowi, że rozporządzenia może wydawać minister kierujący działem administracji rządowej. Minister do spraw Równości nie kieruje żadnym działem administracji rządowej, wobec czego nie ma prawa wydawać rozporządzeń. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przegląd prasy i portali na INFOR.PL Subskrybuj nas na YOUTUBE!

Na mocy rozporządzenia premiera Minister do spraw Równości może natomiast, w zakresie realizacji zadań określonych przez szefa rządu, opracowywać i opiniować projekty aktów prawnych i innych dokumentów rządowych.

Czy istnieje Ministerstwo Równości

REKLAMA

Obsługę ministra (czyli organu państwa) zapewnia zazwyczaj urząd noszący nazwę „ministerstwa”. W przypadku niemal wszystkich resortów nazwy ministra – organu oraz ministerstwa – urzędu są analogiczne. Stąd na przykład obsługę Ministra Spraw Zagranicznych zapewnia Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Ministra Zdrowia – Ministerstwo Zdrowia, a Ministra Obrony Narodowej – Ministerstwo Obrony Narodowej. Inaczej jest w przypadku Ministra Nauki: urząd obsługujący ten organ nosi nazwę Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Minister do spraw Równości natomiast nie posiada „własnego” ministerstwa. Premier Donald Tusk podjął decyzję, że obsługę tego organu będzie zapewniała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. Dlatego też Ministerstwo Równości nie powstało.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy będzie można ubiegać się o wcześniejsze wyniki matur? Minister edukacji odpowiada

  Minister edukacji Barbara Nowacka poinformowała Rzecznika Praw Obywatelskich, że nie ma możliwości wcześniejszego przekazania wyników matur. Jednakże, dla osób planujących studia wyższe za granicą, np. w Danii czy Szwecji, możliwe jest wystawienie zaświadczenia o przystąpieniu do matury w 2024 r. Wyniki egzaminu będą znane 9 lipca.

  TVP miała zapłacić 200 tys. zł zadośćuczynienia. Teraz kwestionuje wyrok sądu

  Telewizja Polska SA w likwidacji wydała oświadczenie, w którym kwestionuje decyzję Sądu Okręgowego w Warszawie dotyczącą Fundacji Otwarty Dialog. Spółka nie zgadza się z wysokością zasądzonego zadośćuczynienia oraz formą i skalą przeprosin.

  Niższe rachunki za energię. To już oficjalne. UE przyjęła dyrektywę

  Unia Europejska oficjalnie przyjęła w piątek nową, zmienioną dyrektywę dotyczącą poprawy efektywności energetycznej budynków. Nowe przepisy mają na celu pomóc mieszkańcom Europy w obniżeniu rachunków za energię, poprawić ich jakość życia i uruchomić falę renowacji na terenie całej UE.

  Kredyt mieszkaniowy #naStart – dowiedz się jakie warunki? [video]

  W ostatnim czasie wrze od dyskusji na temat nowego programu rządowego, tj. kredyt mieszkaniowy #naStart, który ma wesprzeć młodych ludzi w zakupie swojego pierwszego mieszkania. Ministerstwo zapewnia, że wszystko będzie łatwe i klarowne, ale czy tak rzeczywiście będzie?

  REKLAMA

  Nowe przepisy o KRS. Kto będzie wybierał członków Rady? Sejm podjął już decyzję, czas na Senat

  W piątek Sejm przyjął zmienioną wersję ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Kluczowe zmiany dotyczą sposobu wyboru sędziowskich członków Rady. Teraz to sędziowie, a nie Sejm, będą wybierać członków Rady, co jest zmianą w stosunku do przepisów obowiązujących od 2018 roku.

  Wakacje kredytowe w 2024 r. Sejm podjął ważną decyzję dla kredytobiorców

  W piątek Sejm uchwalił nowelę ustawy o wsparciu kredytobiorców. Nowelizacja zakłada przedłużenie tzw. wakacji kredytowych na 2024 rok. To oznacza, że raty kredytu mieszkaniowego będzie można zawiesić dwukrotnie w okresie od 1 czerwca do 31 sierpnia oraz dwukrotnie między 1 września a 31 grudnia.

  MS przygotowuje zmiany w postępowaniu spadkowym. Mają zapobiegać rozbieżnym decyzjom sądów

  Rozbieżne postanowienia spadkowe uniemożliwiają spadkobiercom podjęcie działań takich jak podział majątku czy sprzedaż. Jakie zmiany proponuje resort sprawiedliwości?

  Projekt ustawy o związkach partnerskich już za dwa tygodnie

  Prace nad projektem ustawy o związkach partnerskich są w toku. Ministra ds. równości Katarzyna Kotula poinformowała w Programie Trzecim Polskiego Radia że szczegóły będą znane za dwa tygodnie. 

  REKLAMA

  Nowy przedmiot w szkołach od 1 września 2025 r.

  Jak poinformowała ministra edukacji Barbara Nowacka od 1 września 2025 r. w szkołach ma się pojawić nowy przedmiot. Dotyczy to uczniów klas IV-VIII i I-II szkół ponadpodstawowych.

  Domański: dwie niedziele handlowe w miesiącu oznaczałyby większe wpływy z VAT; jestem również zwolennikiem przywrócenia możliwości handlu w niedzielę

  Wprowadzenie dwóch niedziel handlowych w miesiącu oznaczałoby nieznacznie, ale jednak wyższe wpływy budżetowe z tytułu podatku od towarów i usług (VAT), ocenił minister finansów Andrzej Domański

  REKLAMA