REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowy zasiłek dla każdego 2024 – teraz wróci idea bezwarunkowego dochodu podstawowego i wszyscy co miesiąc dostaną przelew z ZUS?

Co miesiąc z ZUS stały zasiłek dla każdego Polaka - bez żadnych dodatkowych warunków. Czy to możliwe?
Co miesiąc z ZUS stały zasiłek dla każdego Polaka - bez żadnych dodatkowych warunków. Czy to możliwe?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Gdyby nie pandemia, to stały zasiłek w określonej wielkości – w Polsce analizy wskazywały na 1 300 zł co miesiąc – prawdopodobnie trafiałby na konta wszystkich obywateli w kilku przynajmniej krajach Europy i świata. Być może także w Polsce, choć zapewne nie w całym kraju, ale tytułem eksperymentu w kilku najbiedniejszych regionach.

Gdyby nie pandemia, to stały zasiłek w określonej wielkości – w Polsce analizy wskazywały na 1 300 zł co miesiąc – prawdopodobnie trafiałby na konta wszystkich obywateli w kilku przynajmniej krajach Europy i świata. Być może także w Polsce, choć zapewne nie w całym kraju, ale tytułem eksperymentu w kilku najbiedniejszych regionach.

REKLAMA

REKLAMA

Teraz gdy sytuacja się stabilizuje i wychodzimy z kryzysu, temat bezwarunkowego dochodu podstawowego (BDP) z pewnością wróci. Czy jednak w ogóle jest możliwe żeby każdy bez wyjątku obywatel dostawał co miesiąc kwotę stałego zasiłku, nie spełniając dodatkowo żadnych warunków, w tym poziomu własnych dochodów?

To już pewne. W najbliższym czasie kraje Unii Europejskiej poświęcą co najmniej tyle samo uwagi co polityce klimatycznej, kwestii wsparcia dla obywateli, którzy przez ostatnie lata najwięcej stracili i znajdują się w trudnej sytuacji materialnej. To daje szanse na wdrożenie w życie idei bezwarunkowego dochodu podstawowego czyli stałego comiesięcznego zasiłku dla każdego obywatela, niezależnie od tego czy ma on inne stałe dochody, czy nie.

Teraz stały zasiłek co miesiąc dla każdego dorosłego

REKLAMA

Wiele osób myśli, a niektórzy nawet mówią o tym głośno: tu 500 plus, tam Bezpieczny kredyt 2 proc., gdzie indziej jeszcze inne transfery publicznych pieniędzy,  a mnie nigdy jeszcze rząd  niczego nie dał, choć płacę podatki i utrzymuję państwo na równi z tymi, którzy korzystają z rozdawnictwa publicznych pieniędzy. Kiedy w końcu ja coś dostanę?

Założenia dotyczące bezwarunkowego dochodu podstawowego są następujące. Jest to świadczenie bezwarunkowe, co oznacza, że powinno przysługiwać bez warunków związanych np. ze składkami, podejmowaną pracą. Jest to ponadto świadczenie powszechne, czyli ma przysługiwać wszystkim obywatelom albo mieszkańcom danego terytorium, a nie wybranej grupie.
Dodatkowo, jest to świadczenie indywidualne, skierowane do jednostek, a nie do rodzin czy gospodarstw domowych i powinno być niezależne o tego, w jaki sposób gospodarstwo domowe jest zbudowane. Nie powinno różnić się wysokością kierowaną do różnych grup beneficjentów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Co ważne, ma to być świadczenie pieniężne, a nie przekazywane w formie dóbr, usług czy ograniczonych bonów do wykorzystania na konkretne usługi i towary. Powinno to być świadczenie regularne, najczęściej mówi się o wypłacaniu go co miesiąc.

Bezwarunkowy dochód podstawowy: na czym polega

Bezwarunkowy Dochód Podstawowy (BDP) ma nie tylko zastąpić wszelkie zasiłki, drogie w administrowaniu i niepotrzebne zajmujące pracowników, tak bardzo potrzebnych w produktywnych dziedzinach rynku pracy, ale także być forma gratyfikacji dla takich właśnie obywateli. Budują oni swoją pracą dobrobyt całego kraju, współfinansują transfery socjalne a w zamian nie mają nic ekstra.

Bezwarunkowy dochód podstawowy to nowe rozwiązanie w polityce socjalnej państwa. Ma ograniczyć biurokrację konieczną przy mnogości zasiłków k obywatelom dać większą pewność posiadania stałego dochodu, a tym samym środków na utrzymanie
 Najpierw pandemia, a teraz inflacja i groźba recesji w gospodarce zahamowały prace nad programem, w tym dofinansowanie ze środków europejskich. Kiedy każdy Polak będzie dostawał co miesiąc, bez żadnych warunków i ograniczeń taki nowy zasiłek? W jakiej wysokości – przed inflacją byłą mowa o 1 300 złotych dla każdego co miesiąc. Teraz, uwzględniając utratę wartości pieniądza pewnie trzeba by wskazywać na 1 800 zł miesięcznie, tytułem bezwarunkowego dochodu podstawowego dla każdego Polaka.

Bezwarunkowy dochód podstawowy: każdy dorosły Polak dostanie co miesiąc taki zasiłek

Bezwarunkowy dochód podstawowy to idea, która na razie w kilku krajach europejskich wdrożona została eksperymentalnie, a prasce nad dalszym jej rozwojem przerwał COVID.

Światowa organizacja zrobiła już testy w Finlandii, Francji, we Włoszech oraz w Wielkiej Brytanii. Pokazały one, że trzy pierwsze mają wszelkie warunki, by Bezwarunkowy Dochód Podstawowy wdrożyć już teraz.

Teraz jednak gdy po pandemii przyszła inflacja, która przez wzrost kosztów utrzymania: żywności, leków nośników energii i opłat czynszowych, zdecydowania pogorszyła sytuację życiową nie tylko Polaków, wraca pomysł bezwarunkowego dochodu podstawowego.

Na razie Rada Europy i Parlament Europejski zezwalają rządom krajowym na odstępstwa od wspólnej polityki w zakresie podatku od towarów i usług czy zasad rynkowych odnośnie energii – dzięki temu możliwy jest od ponad roku zerowy VAT na żywność czy zamrożenie cen energii elektrycznej i gazu przez dwa lata z rzędu – ale to są jedynie działania doraźne.

W ślad za nimi powinny pójść rozwiązania systemowe oraz – niewykluczone – finansowanie ze środków unijnych takich programów jak zasiłki dla wszystkich obywateli. Mówi się o rekompensacie za inflację. Bezwarunkowy dochód podstawowy doskonale się nadaje na dodatek rekompensujący koszty inflacji.

Choć na razie nie ma jeszcze decyzji co do tego kiedy takie rozwiązanie wejdzie w życie, to także w Polsce tytułem eksperymentu jest to możliwe. Na przykład w części województwa warmińsko-mazurskiego; tam wszystko jest już przygotowane i pozostało jedynie oczekiwanie na środki, by doszło do uruchomienia programu.

Zespół ekspertów przygotował program pilotażowy, który został wpisany do strategii regionalnej Stowarzyszenia Warmińsko-Mazurskich Gmin Pogranicza. Jest to 10 gmin położonych przy północnej granicy Polski. Strategia została zaakceptowana przez marszałka województwa.

Jeśli zaś eksperyment potwierdzi wszystkie założenia twórców BDP, być może następnym krokiem będzie wprowadzanie programu najpierw w najbiedniejszych regionach, a na końcu - w całym kraju.

Nowy zasiłek z ZUS: plusy i minusy

Bezwarunkowy dochód podstawowy ma wielu przeciwników. Uważają oni, że państwa nie stać na to by wypłacać każdemu obywatelowi co miesiąc zasiłek.

Zwolennicy BDP z kolei odpowiadają im, że ci nie potrafią o państwie i gospodarce myśleć nowocześnie.
Po pierwsze likwidacja chociażby zasiłków z pomocy społecznej uwolni ogromny potencjał – jeśli nie oszczędności w wydatkach i na administracji to skierowanie pracowników pomocy społecznej z administracji do do prawdziwej pomocy społecznej.

Ubożsi obywatele bezwarunkowy dochód podstawowy spożytkują w całości na zakupy, a taki dodatkowy popyt dodatkowo nakręci gospodarkę zwiększając wpływy do budżetu państwa z podatków.
Zamożniejsi odłożą pieniądze, by mieć rezerwę na nieprzewidziane wydatki lub zainwestują – efekt taki sam bo zarówno odłożone pieniądze jak i zainwestowane to dodatkowe środki, któ®e mogą być wykorzystane na inwestycje – trzeci poza popytem wewnętrznym i eksportem filar wzrostu gospodarczego.

Do tego w skali makro – Unii Europejskiej – takie transfery dla obywateli to kolejny sposób wyrównywania różnić między tak zwanym bogatym południem i biedną północą
 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(34)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Oraczglupichartykulow
  2023-12-02 19:12:51
  Już od 4 lat o tym piszecie i nic się nie zmieniło nadal czekają na środki. To sobie poczekają jeszcze conajmniej 10 lat.
  5
 • Bbbkk
  2023-12-03 10:01:37
  Czyli każdy żul i miejski obszczymur, który kładzie lachę na wszystko ma z moich podatków dostawać za nic 1300 premii na pryte? No to pięknie. Kraj już nie z tektury tylko z ******
  12
  pokażodpowiedzi (2)
 • Bzzyk
  2023-12-03 08:54:58
  Najgorszy z możliwych pomysłów - jeśli dochód bezwarunkowy dostanie wybrana grupa, albo "najbiedniejsi" to zostaną najbiedniejszymi do końca świata bo po co pracować jak jest za darmo. Jeśli dochód ten dostanie każdy, to oczywiście inflacja znów ruszy z kopyta. Dobrobyt bierze się z pracy, a nie z rozdawnictwa. Poza tym takie rozdawnictwo kojarzy się z kupowaniem głosów wyborców, mieliśmy to przez ostatnie osiem lat.
  16
  pokażodpowiedzi (4)
 • Jiu
  2023-12-03 17:29:11
  Jestem za niech dają ale Wszystkim
  4
 • Chory
  2023-12-02 21:21:09
  A mnie rente zus kielce zabral mialem 16 lat rente chore serce i kregoslup to co ci orzecznicy w kielcach wyprawiaja z chorymi to szok w wieku 56lat stalem sie zdrowy czlowiek teraz na lekarstwa nie ma niech ci orzecznicy na komisji wystawiaja akt zgonu zskoda na te komisje chodzic bo maja przykaz zabierac renty maja dla swojch i jak koperte sie da
  1
  pokażodpowiedzi (4)
 • Ja
  2023-12-03 10:55:33
  Nie wierzę, że ten podstawowy dochód zastąpi inne zasiłki. Zawsze zostaną a to bony, a to 500-plusy... A jak ktoś będzie miał naprawdę większe potrzeby, np. specyficzne leki, to ten dochód i tak nie wystarczy. Ale jeśli go wprowadzać, to wyłącznie w całym kraju, bo inaczej zaczną się oszustwa z przemeldowywaniem. A jak ktoś będzie miał podwójne obywatelstwo, to dostanie podwójną kwotę?
  4
 • Leokwas
  2023-12-03 16:08:31
  Dawno nie słyszałem tak populistycznego bełkotu.
  3
 • JohnnyB
  2023-12-03 16:44:40
  To się nigdy nie wydarzy. Macie pracować za miskę ryżu i oto cała prawda.
  3
 • Jan
  2023-12-02 22:33:38
  Czy emeryci też by się załapali na te pieniądze czy tylko nie będący emerytem.
  7
  pokażodpowiedzi (3)
 • Anonim
  2023-12-04 13:17:30
  Artykuł z d_py dla odwrócenia uwagi od syfu serwowanego w sejmie i wywołania kłótni między Polakami, nie dajcie się tej papce, oczekujcie artykułów o poważnych sprawach
  3
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak wyliczyć, kiedy skończy się okres wypowiedzenia? W prawie pracy obowiązują szczególne reguły. Sprawdź jakie [WYLICZENIA]

Rozumienie niektórych słów na gruncie prawnym bywa inne, niż potoczne. To bywa mylące dla osób, które muszą stosować przepisy w praktyce. Tak jest np. w przypadku wyliczania okresów wypowiedzenia, gdy miesiąc nie zawsze jest równy miesiącowi kalendarzowemu.

W marcu 2024 r. przypada 168 godzin pracy i 21 dni roboczych. Niektórzy będą mieli szansę na dłuższy wypoczynek. Sprawdź, czy ty też.

W marcu 2024 r. pracownicy będą musieli przepracować 168 godzin. Jednak na przełomie marca i kwietnia będą mieli szansę na przedłużenie wypoczynku.

Jak przetrwać rozwód z narcyzem – 8 praktycznych wskazówek

Rozwód z narcyzem to nie tylko prawne, ale i emocjonalne wyzwanie. Zerwanie więzów z osobą z narcystycznym zaburzeniem osobowości prowadzi do wzmożenia konfliktu. Oto 8 praktycznych wskazówek od psychologa, które pomagają przetrwać rozwód z narcyzem, a może nawet pomagają go wygrać.

Podwyżka o 375 zł dodatku za stopień dla policjantów. Służbowy i funkcyjny w górę o 90 zł. Nowe mnożniki [projekt rozporządzenia]

To są podwyżki średnie. Trzeba przeliczyć indywidualnie, ile otrzyma dany policjant.

REKLAMA

Rząd o 20% podwyższa rozporządzeniami dodatki dla mundurowych. Pierwszym etapem były podwyżki 20% kwoty bazowej na 2024 r.

Przykładem takich zmian jest Służba Graniczna i opracowany przez rząd projekt zmian w rozporządzeniu w sprawie uposażenia zasadniczego oraz dodatków do uposażenia funkcjonariuszy Straży Granicznej (Dz. U. z 2022 r. poz. 2424). Najdalej za kilkanaście dni stanie się obowiązującym prawem. Drugim przykładem w artykule są podwyżki dodatków u policjantów.

Orzekanie o zdolności do służby wojskowej. Nowe rozporządzenie ma zmniejszyć ilość osób uznanych za niezdolne do służby wojskowej

Zmienią się zasady orzekania o zdolności do służby wojskowej. Rząd pracuje nad projektem rozporządzenia, które ma m.in. zmniejszyć odsetek osób uznawanych za niezdolne do służby wojskowej.

Komunikat PFRON: od 1 marca dopłaty przez 5 lat do czynszu. 2732 zł w Katowicach, 2600 zł w Bydgoszczy i 3344 zł w Warszawie [miesięcznie]

PFRON poinformował, że od 1 marca obowiązuje bardzo korzystna nowość dla osób niepełnosprawnych. Wsparcie finansowe na wynajem mieszkania lub domu jednorodzinnego może być udzielane nawet przez 5 lat (60 miesięcy). Poprzednio to było 36 miesięcy.

Podatek wyrównawczy - to będzie nowy podatek w Polsce, zapłacą go przedsiębiorstwa

Do polskiego systemu prawnego ma zostać wprowadzony podatek wyrównawczy. Rząd pracuje nad projektem ustawy wdrażającej dyrektywę UE zapewniającą minimalny poziom opodatkowania międzynarodowych grup przedsiębiorstw oraz dużych grup krajowych.

REKLAMA

Kolejne podwyżki 30% dla nauczycieli dopiero za dwa lata? Dyplomowany nie będzie miał w 2025 r. 7500 zł brutto zasadniczej?

„Barbara Nowacka nie zamierza składać nauczycielom wielkich deklaracji finansowych, ponieważ – jak podkreśliła – finansowo jest znacznie gorzej niż się wydaje.” Taką PAP podał informację dodając "Zdaniem szefowej resortu reforma możliwa będzie najwcześniej w 2026 r.". 

14 marca 2024 r. o godz. 16 upływa termin na zgłaszanie kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast

Już 14 marca 2024 r. o godz. 16 upływa termin na zgłaszanie kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Kandydat musi mieszkać na terenie województwa, powiatu, gminy, miasta czy dzielnicy, w których chce zdobyć mandat.

REKLAMA