| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Małżeństwo > Domowy budżet > Indywidualne konta emerytane (IKE) - dla kogo?

Indywidualne konta emerytane (IKE) - dla kogo?

IKE daje możliwość wyboru sposobu oszczędzania, który należy dopasować do swoich oczekiwań oraz wiedzy z zakresu finansów. Limit wpłat na IKE w 2011 r. to 10 077 zł.

1. Prawo do wpłat na IKE przysługuje osobie, która ukończyła 16 lat. Posiadaczem IKE może być również osoba młodsza, jednak ma ona prawo do dokonywania wpłat na IKE tylko w roku kalendarzowym, w którym uzyskuje dochody z pracy wykonywanej na podstawie umowy o pracę i w wysokości nie przekraczającej tych dochodów.

W przypadku osób, które osiągnęły wiek 55 lat i decydują się na założenie indywidualnego konta emerytalnego, konieczne jest złożenie dodatkowego oświadczenia o niedokonaniu w przeszłości wypłaty środków zgromadzonych na IKE.

2. Indywidualne konto emerytalne jest prowadzone na podstawie pisemnej umowy zawartej przez oszczędzającego z:

  • funduszem inwestycyjnym,
  • podmiotem prowadzącym działalność maklerską,
  • zakładem ubezpieczeń (umowa ubezpieczenia na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym),
  • bankiem.

3. Zachętą do oszczędzania na IKE jest zwolnienie z podatku od zysków kapitałowych. Zwolnienie podatkowe przysługujące osobie oszczędzającej na IKE ograniczone jest limitem kwotowym. Aby skorzystać z odliczenia podatkowego, oszczędzający może posiadać tylko jedno IKE.

4. Limit dopuszczalnych wpłat na IKE, który obecnie stanowi równowartość trzykrotności prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej na dany rok, określonego w ustawie budżetowej lub ustawie o prowizorium budżetowym.

5. IKE daje możliwość wyboru sposobu oszczędzania, który należy dopasować do swoich oczekiwań oraz wiedzy z zakresu finansów.

Zobacz również: Jakie zmiany w systemie OFE?

6. Umowa o prowadzenie IKE zawierana jest pomiędzy oszczędzającym a bankiem, funduszem inwestycyjnym, zakładem ubezpieczeń (ubezpieczenie na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym) lub podmiotem prowadzącym działalność maklerską.

7. Wartość rynku IKE pod względem zgromadzonych na dzień 30 czerwca 2010 r. aktywów wyniosła 2,4 mld zł i wzrosła o 29,4 % w odniesieniu do analogicznego okresu poprzedniego roku, a IKE posiadało 796,9 tys. osób, co stanowiło (według dostępnych danych) 5,0% ogółu liczby osób aktywnych zawodowo.

8. Niczego nie ryzykujesz: po roku bez opłat możesz zmienić formę lub instytucję prowadzącą IKE, a w przypadku kłopotów finansowych wypłacasz pieniądze lub zawieszasz wpłaty na dowolny czas!

9. Pieniądze jakie zgromadzisz na IKE nie należą do finansów publicznych - są objęte taką samą ochroną jak np. prywatny rachunek bankowy.

10. Gwarancja ochrony prawnej instytucji: Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny oraz Bankowy Fundusz Gwarancyjny.

11. Na IKE możesz odkładać również pracując za granicą (ale mając miejsce zamieszkania w Polsce).

12. Jeśli wskażesz osoby uposażone - środki z IKE nie wchodzą w skład spadku; spadkobranie z IKE jest zwolnione od podatku od spadków i darowizn.

Już oficjalnie wiemy- limit wpłat na IKE w 2011 r. to 10 077 zł.

Zobacz również serwis: Emerytury

Czytaj także

Eksperci:

Maciej Kafliński

Radca prawny. Ekspert w zakresie prawa kapitałowego, funduszy inwestycyjnych oraz prawa korporacyjnego i cywilnego.

Kancelaria Radcy Prawnego Macieja Kaflińskiego

specjalizuje się w prawie cywilnym, handlowym gospodarczym i finansowym

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Po roku bez opłat można zmienić formę lub instytucję prowadzącą IKE, a w przypadku kłopotów finansowych wypłacić pieniądze lub zawiesić wpłaty na dowolny czas.
Po roku bez opłat można zmienić formę lub instytucję prowadzącą IKE, a w przypadku kłopotów finansowych wypłacić pieniądze lub zawiesić wpłaty na dowolny czas.

VAT 2019. Komentarz do zmian od 1 września 2019 r.89.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Bem & Wspólnicy

Kancelaria radców prawnych specjalizująca się w prawie medycznym, prawie pracy, prawie rodzinnym oraz prawie nieruchomości.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »