reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Małżeństwo > Majątek > Co to jest rozdzielność majątkowa z wyrównaniem dorobków?

Co to jest rozdzielność majątkowa z wyrównaniem dorobków?

Ustrój rozdzielności majątkowej z wyrównaniem dorobków polega na tym, że w trakcie trwania małżeństwa istnieją tylko majątki osobiste i nie ma majątku wspólnego, natomiast w chwili ustania tego ustroju następuje wyrównanie dorobków. Ustanie następuje, np. poprzez rozwiązanie umowy, rozwód. Małżeńskie umowy majątkowe muszą być zawarte w formie aktu notarialnego. Od chwili zawarcia umowy pomiędzy małżonkami powstaje rozdzielność majątkowa.

Co to jest dorobek?

Dorobkiem każdego z małżonków jest wzrost wartości jego majątku po zawarciu umowy majątkowej, np. kupno mieszkania czy też samochodu. Dorobek oblicza się według stanu majątku z chwili ustania rozdzielności majątkowej i według cen z chwili rozliczenia.

System ten jest korzystny dla osób, które w trakcie małżeństwa nie posiadają majątku wspólnego i są w pewnym sensie niezależne, ale po ustaniu wspólności chcą równo podzielić się majątkiem.

Jeżeli umowa majątkowa nie stanowi inaczej, do dorobku nie wlicza się przedmiotów odziedziczonych przez małżonka, przekazanych mu darowizną lub zapisanych mu, praw niezbywalnych, które mogą przysługiwać tylko jednej osobie, przedmiotów uzyskanych z tytułu odszkodowania za uszkodzenie ciała lub wywołanie rozstroju zdrowia albo z tytułu zadośćuczynienia za doznaną krzywdę, wierzytelności z tytułu wynagrodzenia za pracę lub z tytułu innej działalności zarobkowej jednego z małżonków, praw autorskich oraz praw pokrewnych, przedmiotów nabytych w zamian za przedmioty majątkowe.

Jeżeli w umowie małżonkowie nie określili sposobu obliczania dorobków zastosowanie znajdą przepisu Kodeku rodzinnego i opiekuńczego.

Zobacz: Jakie są prawa i obowiązki małżonków?

Do dorobku dolicza się darowizny dokonane przez jednego z małżonków, z wyłączeniem darowizn na rzecz wspólnych zstępnych małżonków oraz drobnych zwyczajowo przyjętych darowizn na rzecz innych osób, usług świadczonych osobiście przez jednego z małżonków na rzecz majątku drugiego małżonka, (np. naprawa samochodu jednego z małżonków w serwisie prowadzonym przez drugiego z nich), nakładów i wydatków na majątek jednego małżonka z majątku drugiego małżonka.

Usunięcie dysproporcji

Po ustaniu rozdzielności majątkowej małżonek, którego dorobek jest mniejszy niż dorobek drugiego małżonka, może żądać wyrównania dorobków przez zapłatę lub przeniesienie prawa. Ma to na celu usunięcie dysproporcji między majątkami małżonków. Sytuacja taka może mieć miejsce, np. kiedy mąż pracował a żona zajmowała się domem i dziećmi.

Małżonkowie muszą obliczyć o jaką wartość wzrósł ich majątek po zawarciu umowy.

Z ważnych powodów każdy z małżonków może żądać zmniejszenia obowiązku wyrównania dorobków. W razie braku porozumienia między stronami co do sposobu lub wysokości wyrównania, rozstrzyga sąd.

W razie śmierci jednego z małżonków, wyrównanie dorobków następuje między jego spadkobiercami a małżonkiem pozostałym przy życiu. Spadkobiercy małżonka mogą wystąpić z żądaniem zmniejszenia obowiązku wyrównania dorobków tylko wtedy, gdy spadkodawca wytoczył powództwo o unieważnienie małżeństwa albo o rozwód lub wystąpił o orzeczenie separacji.

Zobacz serwis: Małżeństwo

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

KPMG Sp. z o.o.

Polska spółka z ograniczoną odpowiedzialnością i członek sieci KPMG składającej się z niezależnych spółek członkowskich stowarzyszonych z KPMG International Cooperative (“KPMG International”), podmiotem prawa szwajcarskiego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama