reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Małżeństwo > Majątek > Co to jest odpowiedzialność solidarna małżonków za zobowiązania

Co to jest odpowiedzialność solidarna małżonków za zobowiązania

Zaspakajanie potrzeb rodziny to jeden z głównych obowiązków małżonków, jaki nakłada na nich Kodeks rodzinny i opiekuńczy w momencie zawarcia małżeństwa. Co w sytuacji, kiedy ciężka sytuacja materialna zmusza np. do zaciągnięcia kredytu?

Potrzeby rodziny to wspólne potrzeby całej rodziny lub też potrzeby indywidualne poszczególnych jej członków. Rodzinę sensu stricto stanowią małżonkowie, ich wspólne dzieci oraz dzieci wspólnie przez nich przysposobione. Natomiast artykuł 30 Kodeksu stanowi, że oboje małżonkowie są odpowiedzialni solidarnie za zobowiązania zaciągnięte przez jednego z nich w sprawach wynikających z zaspokajania zwykłych potrzeb rodziny. Omawiana solidarna odpowiedzialność małżonków jest jednym z wypadków solidarności wynikającej z Kodeksu cywilnego. Podlega ogólnym regułom odpowiedzialności solidarnej, a jej konsekwencją jest to, że oboje małżonkowie odpowiadają za zaciągnięte zobowiązanie wszystkimi składnikami swoich majątków, tj. majątku wspólnego i majątków osobistych. Nie wygasa w razie ustania małżeństwa lub jego unieważnienia.

Zwykłe potrzeby rodziny to - ogólnie mówiąc - nie tylko potrzeby niezbędne (wymagające bezwzględnego zaspokojenia), ale takie bieżące, codzienne potrzeby, które są usprawiedliwione, normalne, stałe lub powtarzające się i dotyczą zapewnienia rodzinie wyżywienia, ubrania, mieszkania, ochrony zdrowia, rozwoju duchowego i kulturalnego oraz wychowania dzieci. Zaspokojeniu zwykłych potrzeb służą w szczególności: zakupy żywności, odzieży, drobnych przedmiotów urządzenia domowego, środków czystości, pomocy szkolnych, a także wydatki ponoszone w związku z zajmowaniem mieszkania, korzystaniem z energii elektrycznej, gazu i wody, bieżącą konserwacją mieszkania i naprawą urządzeń domowych, jak również wydatki na leczenie, zakup pomocy szkolnych itp.

Zobacz serwis: Małżeństwo

Wyłączenie odpowiedzialności solidarnej

Jeżeli małżonkowie nie radzą sobie z zaspokajaniem tak rozumianych potrzeb, może dojść do sytuacji, że konieczne będzie zaciągnięcie długu lub przyjęcie na siebie pewnych zobowiązań. Sytuacja jest prosta, kiedy decydują o tym oboje małżonkowie. Natomiast w sytuacji, kiedy jedno z nich podejmie taką decyzję i niegospodarnie wykorzysta otrzymane środki, drugi małżonek jest niestety narażony na konsekwencje takiego postępowania. Omawiany artykuł chroni niestety wierzycieli, jednak ustawodawca dał drugiemu małżonkowi możliwość obrony i w szczególnie uzasadnionych przypadkach, za zobowiązania odpowiedzialny będzie tylko ten małżonek, który je zaciągnął. O takie postanowienie sądu musi się postarać drugi małżonek.

 Małżonkowie nie mogą w drodze porozumienia między sobą ani wyłączyć, ani ograniczyć odpowiedzialności solidarnej. O tym postanowić może tylko sąd.

Zadaj pytanie: Forum

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Magdalena Golińska

aplikant radcowski

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Zaspokajanie potrzeb rodziny jest obowiązkiem każdego z małżonków.
Zaspokajanie potrzeb rodziny jest obowiązkiem każdego z małżonków.

Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją (PDF)39.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Bem & Wspólnicy

Kancelaria radców prawnych specjalizująca się w prawie medycznym, prawie pracy, prawie rodzinnym oraz prawie nieruchomości.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama