reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Małżeństwo > Prawa i obowiązki małżonków > Reprezentowanie małżonka w zarządzaniu jego majątkiem

Reprezentowanie małżonka w zarządzaniu jego majątkiem

W czasie mojej kilkumiesięcznej choroby żona bez porozumienia ze mną zarządzała przedsiębiorstwem, które jest tylko moją własnością. Pobierała też dochody generowane z mojego majątku. Gdy wróciłem do zdrowia okazało się, że sytuacja finansowa przedsiębiorstwa znacznie się pogorszyła. Czy małżonka miała prawo objąć pieczę nad moim majątkiem, nie pytając mnie o zgodę na każde swoje działanie?

Wszystko zależy od tego, czy przeszkodę w postaci choroby uzna się za przeszkodę przemijającą czy przewlekłą.

W pierwszym przypadku prawo wyraźnie stanowi, że małżonek może podejmować działania dotyczące majątku odrębnego drugiego małżonka w sprawach zwykłego zarządu. W drugim, może się okazać, że do takiej reprezentacji jest konieczne pełnomocnictwo.

Potrzebne pełnomocnictwo

Jeśli choroba, mimo że przemijająca ma przewlekły, długotrwały charakter uniemożliwiający małżonkowi zarządzanie swoimi sprawami, drugi małżonek nie może swobodnie podejmować nawet drobnych czynności.

Czy czynności takiego małżonka są skuteczne?

Taka czynność będzie skuteczna tylko wtedy, gdy drugi małżonek potwierdzi ją w wyznaczonym przez kontrahenta terminie. Jeśli mąż nie zamierza potwierdzać działań małżonka, taka czynność nie wywoła dla niego żadnych skutków.
To żona poniesie negatywne konsekwencje zawarcia umowy. Sąd może na nią nałożyć obowiązek zwrotu tego co otrzymano w wykonaniu umowy i naprawienia szkody poniesionej przez kontrahenta.

Odszkodowanie dla małżonka

Małżonek może żądać od żony odszkodowania dowodząc, ze działała bez zlecenia i dokonała zmian w majątku bez wyraźnej potrzeby lub korzyści dla małżonka. Wówczas żona jest obowiązana przywrócić stan poprzedni, a gdyby to nie było możliwe, naprawić szkodę.

Przemijająca przeszkoda

Gdy chorobę można uznać za „przemijającą” ( krótkotrwały charakter), małżonek ma prawo działać za współmałżonka bez pełnomocnictwa, ale tylko w sprawach zwykłego zarządu.

Tym samym, żona może dokonywać czynności polegających na bieżącym, codziennym zarządzie.

W omawianym przypadku należy najpierw odpowiedzieć na pytanie, jakie czynności doprowadziły do pogorszenia sytuacji finansowej przedsiębiorstwa ?

Należy pamiętać, że żona nie była uprawniona do podejmowania decyzji wpływających na byt przedsiębiorstwa - takich jak wyprzedaż części majątku lub nabycie przedmiotów o znacznej wartości. W razie przekroczenia przez nią swych uprawnień, czynności te będę oceniane według reguł działania bez pełnomocnictwa. 

Zobacz serwis: Prawa i obowiązki małżonków

Można pobierać należności małżonka

Pobieranie dochodów z działalności przedsiębiorstwa mieści się w granicach zwykłego zarządu majątkiem. Ta czynność jak i pozostałe czynności zwykłego zarządu są skuteczne.

Aby powstrzymać małżonka przed podejmowaniem nawet najdrobniejszych decyzji dotyczących majątku należy złożyć sprzeciw.

W wypadku czynności dwustronnych taki sprzeciw jest skuteczny pod warunkiem, ze dojdzie także do drugiej strony.

Zobacz: Forum

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Małżonek może podejmować działania dotyczące majątku współmałżonka tylko w zakresie zwykłego zarządu
Małżonek może podejmować działania dotyczące majątku współmałżonka tylko w zakresie zwykłego zarządu

Slim VAT 202139.90 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mikołaj Lech

prawnik, aplikant rzecznikowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama