| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Małżeństwo > Prawa i obowiązki małżonków > W czasie choroby męża żona może odbierać jego wynagrodzenie

W czasie choroby męża żona może odbierać jego wynagrodzenie

Małżonek może pobierać wynagrodzenie za pracę i należności współmałżonka, który z powodu choroby, nieobecności lub przemijającej przeszkody nie jest w stanie czuwać nad swoimi interesami. Małżonkowie mogą się jednak wyręczać tylko pod warunkiem, że nie żyją w rozłące.

Warto wiedzieć, że w razie przemijającej przeszkody małżonek może działać za drugiego bez pełnomocnictwa. Do przemijających przeszkód zalicza się wyjazd, chorobę, która nie ma przewlekłego charakteru. 

To uprawnienie dotyczy tylko małżonków, którzy pozostają we wspólnym pożyciu.

Bez pełnomocnictwa

Takie uprawnienie obejmuje jednak tylko sprawy zwykłego zarządu . Prawo wprost stanowi, że małżonkowi wolno zwłaszcza pobierać przypadające mężowi czy żonie należności.

Do innych spraw zwykłego zarządu można zaliczyć: załatwianie formalności przed urzędami, dokonywanie wszelkich opłat, egzekwowanie obowiązków wynikających z już zawartych umów, załatwianie spraw przed sądami.

Małżonek nie będzie natomiast uprawniony do: zaciągania kredytu w imieniu współmałżonka, zawierania umów zakupu-sprzedaży przedmiotów o większej wartości.

Zobacz serwis: Prawa i obowiązki małżonków

Małżonek może się sprzeciwić

Małżonek może jednak sprzeciwić się czynnościom zwykłego zarządu dokonywanym w jego imieniu przez drugiego małżonka.

Osoby trzecie nie są związane takim sprzeciwem, jeśli o nim nie wiedzą. Prawo wymaga aby taki sprzeciw był zainteresowanemu wyraźnie zakomunikowany.

Najemca może wypłacić czynsz najmu za nieruchomość stanowiącą majątek odrębny męża jeżeli wynajmujący nie uprzedził go, że sprzeciwia się reprezentowaniu jego interesów przez małżonkę.

Zobacz: Forum

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Żona, która jest w rozłące ze swoim mężem nie może odbierać za niego wynagrodzenia
Żona, która jest w rozłące ze swoim mężem nie może odbierać za niego wynagrodzenia

PIT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska SA

Dom Maklerski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »