reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Wiadomości > Nowe święto państwowe - Święto Chrztu Polski (14 kwietnia)

Nowe święto państwowe - Święto Chrztu Polski (14 kwietnia)

Mamy nowe święto państwowe. Święto Chrztu Polski obchodzić będziemy dnia 14 kwietnia. Ma na celu upamiętnienie chrztu państwa polskiego datowanego na dzień 14 kwietnia 966 r.

Święto Chrztu Polski - 14 kwietnia

Dnia 3 kwietnia 2019 r. Senat przyjął  bez poprawek projekt ustawy o ustanowieniu nowego święta państwowego - Święta Chrztu Polski. Dzień świąteczny ustalono na 14 kwietnia, gdyż najprawdopodobniej tego dnia 966 r. odbył się chrzest Polski uznawany za początek bytu Państwa Polskiego. Dnia 4 kwietnia 2019 r. doszło do podpisania nowej ustawy przez Prezydenta.

Ustanowienie nowego święta państwowego uzasadnia się koniecznością podkreślenia doniosłości decyzji Mieszka I, która miała fundamentalne znaczenie dla rozwoju naszej Ojczyzny. Jednocześnie projektodawcy mieli na celu zwrócić uwagę na znikomą obecność tego historycznego wydarzenia w społecznej świadomości. Dzień 14 kwietnia ma skłaniać Polaków do refleksji nad naszym dziedzictwem, odpowiedzialnością wszelkich władz państwowych, wszystkich obywateli i każdego z osobna za naszą Ojczyznę, za jej przyszłość i pomyślność. Ponadto Święto Chrztu Polski ma służyć inspiracji do podejmowania działań na rzecz dobra wspólnego.

Uzasadnienie

W uzasadnieniu do projektu zwrócono uwagę na fakt, że chrzest Polski miał znaczenie nie tylko religijne, ale i polityczne, strategiczne. Za sprawą tego doniosłego wydarzenia Polska dołączyła do kręgu narodów europejskich.

Polecamy: Urlopy wypoczynkowe. Pytania i odpowiedzi.

"Dlatego dzisiaj, w dobie kruszenia podstaw, na których zbudowany jest nasz byt narodowy i państwowy, w dobie niepewności i obawy o naszą przyszłość, o jutro naszych dzieci, powinniśmy pamiętać o rocznicy Chrztu Polski. Niech dzień 14 kwietnia stanie się okazją do zadumy i refleksji nad odpowiedzialności za naszą przyszłość. Niech odwaga i dalekowzroczność Mieszka I będzie inspiracją dla naszych polityków."

Ustanowienia Święta Chrztu Polski ma za zadanie skłonić obywateli polski do refleksji i wywieszenia w tym dniu flag białoczerwonych. Nie przewidziano, aby dzień 14 kwietnia był dniem wolnym od pracy.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 22 lutego 2019 r. o ustanowieniu Święta Chrztu Polski (Dziennik Ustaw rok 2019 poz. 656)

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Nowe święto państwowe - Święto Chrztu Polski (14 kwietnia).
Nowe święto państwowe - Święto Chrztu Polski (14 kwietnia).

Slim VAT 202139.90 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Instytut Strategii

Ekspert w zakresie warsztatów dla firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama