reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Wiadomości > Zamówienia publiczne na usługi urbanistyczne - nowe przepisy

Zamówienia publiczne na usługi urbanistyczne - nowe przepisy

Zamówienia publiczne na usługi urbanistyczne uregulowane są w ustawie o ułatwieniu dostępu do wykonywania niektórych zawodów regulowanych. Nowe przepisy w zakresie zamówień publicznych na usługi urbanistyczne zaczną obowiązywać 11 sierpnia 2014 roku.

Ustawa z 9 maja 2014 r. o ułatwieniu dostępu do wykonywania niektórych zawodów regulowanych, która w art. 13 zmienia ustawę – Prawo zamówień publicznych, zacznie obowiązywać od 11 sierpnia 2014 roku.

W związku z likwidacją samorządu urbanistów, art. 154a ust. 1 pkt 5 upzp został zmodyfikowany, w ten sposób, że nie będzie uwzględniał w swoim brzmieniu samorządu urbanistów. Dotychczasowe brzmienie tego przepisu jest następujące: Art. 154a. 1. O wpis na listę, o której mowa w art. 154 pkt 5, mogą ubiegać się podmioty działające na podstawie przepisów o: (…) 5)  samorządach zawodowych architektów, inżynierów budownictwa oraz urbanistów.”. Od 11 sierpnia 2014 r. omawiany przepis otrzyma następujące brzmienie: „5) samorządach zawodowych architektów oraz inżynierów budownictwa.”.

Zadaj pytanie na Forum

Likwidacja samorządu zawodowego urbanistów

Likwidacja samorządu zawodowego urbanistów w praktyce zamówień oznacza także, że zamawiający, określając na podstawie art. 22 ust. 1 pkt 1 upzp warunki udziału w postępowaniu, nie będą mogli  określać warunku dot. przynależności do samorządu zawodowego urbanistów, oraz żądać dokumentów na tę okoliczność – w szczególności tak jak dotychczas wpisu na określoną listę osób, w przypadku udzielania przez zamawiających zamówień publicznych w przedmiocie prac z zakresu planowania przestrzennego. Zgodnie z art. 22 ust. 1 pkt 1 upzp, zamawiający może żądać posiadania uprawnień do wykonywania danej działalności lub czynności tylko w przypadku, gdy ustawy nakładają taki obowiązek. Dotychczas zamawiający na podstawie przywołanego przepisu wymagali przynależności wykonawców czy też osób uczestniczących w wykonywaniu zamówienia, którego przedmiotem jest świadczenie usług urbanistycznych, do izby samorządu zawodowego.

Zobacz również: Akta stanu cywilnego 2015

Określenie warunków dot. wiedzy i doświadczenia

Po wejściu w życie zmian w zakresie zniesienia samorządu zawodowego urbanistów, zamawiający, w celu wyboru odpowiedniego wykonawcy, będą obowiązani określić warunki dotyczące wiedzy i doświadczenia wykonawców tego rodzaju zamówień publicznych bez możliwości określenia wymogu przynależności do tego samorządu.

Ustawa – Prawo zamówień publicznych przyznaje zamawiającemu narzędzia gwarantujące wybór wykonawcy dającego rękojmię rzetelnego i należytego wykonania zamówienia. Zamawiający, w świetle art. 22 ust. 4 upzp, ma obowiązek opisać sposób dokonywania oceny spełniania warunków udziału w postępowaniu w sposób związany z przedmiotem udzielanego zamówienia oraz proporcjonalny do przedmiotu tego zamówienia – w tym wypadku usługi urbanistycznej. Zasada powyższa ma zastosowanie także przy określaniu warunków dotyczących wiedzy i doświadczenia wykonawców tego rodzaju zamówień publicznych. Zamawiający każdorazowo, przygotowując postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego, powinien wziąć pod uwagę wszystkie wymagania i okoliczności związane z należytym wykonaniem zamówienia publicznego, a następnie wskazać minimalne wymagania, po spełnieniu których uzna, iż wykonawca spełnia warunek udziału w postępowaniu.

Powyżej wskazane zmiany wprowadza ustawa z dnia 9 maja 2014 r. o ułatwieniu dostępu do wykonywania niektórych zawodów regulowanych (Dz. U. z 2014 r. poz. 768).

Polecamy serwis: Sprawy urzędowe

Źródło: Urząd Zamówień Publicznych

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Zamówienia publiczne na usługi urbanistyczne - nowe przepisy
Zamówienia publiczne na usługi urbanistyczne - nowe przepisy

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Olimpia Bronowicka

Rzecznik prasowy Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama