REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Porady pielęgniarek w przychodniach prawdopodobnie od połowy 2020 r.

Pielęgniarki będą mogły prawdopodobnie od połowy roku udzielać samodzielnie porad w POZ w zakresie chirurgii, diabetologii i kardiologii.
Pielęgniarki będą mogły prawdopodobnie od połowy roku udzielać samodzielnie porad w POZ w zakresie chirurgii, diabetologii i kardiologii.

REKLAMA

REKLAMA

Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Zdrowia pielęgniarki prawdopodobnie od połowy 2020 r. będą mogły samodzielnie udzielać porad w ramach podstawowej opieki zdrowotnej. Zakres takiej pomocy obejmie chirurgię, diabetologię oraz kardiologię. Pielęgniarki ocenią stan zdrowia pacjenta, przeprowadzą badania zaordynują leki.

MZ: Porady pielęgniarskie w przychodniach prawdopodobnie od połowy roku

Pielęgniarki będą mogły prawdopodobnie od połowy roku udzielać samodzielnie porad w POZ w zakresie chirurgii, diabetologii i kardiologii. Ocenią stan zdrowia pacjenta, przeprowadzą badania zaordynują leki – poinformowała we wtorek wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko.

REKLAMA

"W ramach tej porady pielęgniarki będą mogły ocenić stan zdrowia pacjenta, dokonać badania fizykalnego, skierować na badania specjalistyczne, zaordynować konkretne leki z katalogu. W przypadku położnych to nowy standard opieki okołoporodowej. Będą one mogły prowadzić samodzielnie ciążę" – wymieniła najważniejsze założenia zmian, które będą wprowadzone rozporządzeniem, po spotkaniu przedstawicieli pielęgniarek i położnych z przedstawicielami Ministerstwa Zdrowia wiceminister resortu.

Polecamy: Emerytury - zmiany 2019 (PDF)

Powiedziała, że projekt regulacji ma trafić do konsultacji publicznych, a w połowie roku powinna być już wprowadzona możliwość prawna, aby rozliczać w ramach POZ to świadczenie. Zasady finansowania ureguluje zarządzenie prezesa NFZ.

Wiceminister pokreśliła na spotkaniu z dziennikarzami, że pielęgniarki są dobrze przygotowane do wykonywania takich porad. Mają odpowiednie wykształcenie i umiejętności.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

"Wszystko to wpisane jest w standardy ich kształcenia" – zapewniła. Argumentem za takim rozwiązaniem jest również to, żeby odciążały lekarzy, jak również wpisanie się w trend, który dopuszcza zmianę kompetencji zawodowych. Sprawdziło się to w przypadku np. ratownictwa medycznego.

"Migracja kompetencji następuje bardzo szybko. Tak było z ratownictwem medycznym. Ratownicy przejęli część kompetencji lekarzy. Śmiertelność pacjentów się zmniejszyła. To nie jest wyłom w systemie, ale trend" – zauważyła wiceminister.

Przypomniała, że od 1 stycznia 2020 r. taką poradę wprowadzono w poradniach specjalistycznych (tzw. porada AOS) w chirurgii ogólnej, ginekologii i położnictwie, kardiologii i diabetologii. Pielęgniarki w ramach tych porad mogą m.in. założyć opatrunek na ranę, usunąć szwy czy oczyścić ranę. Wycena procedur waha się od 17 do 46 zł, zależnie od porady (cena za punkt to 1 zł). Prezes NFZ Adam Niedzielski, uczestniczący w spotkaniu, zaznaczał, że w wycenach świadczeń jest to na razie badanie gruntu.

"Zaczęliśmy od połowy podstawowej stawki wyceny dla specjalisty, która wynosi obecnie 34 zł. Tutaj mamy do czynienia z połową tej stawki. Na tej poradzie nauczymy się, jakie jest zainteresowanie rynkowe" – powiedział prezes.

REKLAMA

Dodał, że w tej chwili jest to początek drogi. "Przyglądamy się, jak to się sprawdza w AOS. Kontraktujemy to w ramach konkursu" – przypomniał prezes NFZ. W skali kraju zakontraktowano na takie porady 207 przychodni, roczny budżet na ten cel wynosi 50 mln zł.

Prezes NFZ podkreślał znaczenie porad pielęgniarskich w podstawowej opiece zdrowotnej również w kontekście profilaktyki. Nazwał je "ekonomiczną racjonalizacją sytemu". Stwierdził też, że takie rozwiązanie "uspokaja rynek".

"Uważam, że nie ma alternatywy dla tej porady pielęgniarskiej. Stawki są bardzo wysokie w przypadku lekarzy. Tutaj (w podstawowej opiece zdrowotnej – PAP) modelem rozliczenia będzie stawka kapitacyjna (stawka, jaką lekarz dostaje na pacjenta – PAP). W przypadku porady lekarskiej wynosi ona 170 zł. Będziemy się zastanawiali, czy nie wprowadzić systemu premiowania, czyli płacenia za wynik" – zauważył prezes NFZ.

Z kolei środowisko pielęgniarek i położnych zwróciło uwagę na ważny problem związany z postrzeganiem ich pracy. W ich opinii zaproponowane zmiany wpłyną na postrzeganie tych zawodów, ale na to potrzeba czasu, tym bardziej że nadal istnieje ogromna bariera mentalna wśród pacjentów.

"To duża przebudowa mentalna wszystkich. Na to potrzeba chwili. To dobry kierunek, szczególnie w stosunku do osób starszych. To więcej możliwości dla pielęgniarek pracujących w środowisku, np. w obszarach wiejskich. W tej chwili dostajemy możliwość wyjścia do pacjentów" – wskazała przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych Krystyna Ptok.

Prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych Zofia Małast tłumaczyła, że najtańszą forma opieki nad pacjentem jest ta w miejscu jego zamieszkania. "Szpital nie jest zdrowym miejscem dla pacjenta, przede wszystkim dla tych z chorobami przewlekłymi. W związku z tym lepiej wyprowadzić opiekę specjalistyczną w miejscu zamieszkania i zanieść mu poradę do domu" – powiedziała Małas.

Z kolei Ptok dodała, że pacjenci mogą mieć poczucie, że coś im się zabiera, ale w obliczu starzejącego się społeczeństwa takie zmiany w systemie tym bardziej są uzasadnione. "W ciągu dziesięciu najbliższych lat co trzecia osoba w kraju będzie miała powyżej 65 lat" – przytoczyła statystyki przewodnicząca OZZPiP.

Zwróciła ona też uwagę na to, że zatrudnianie pielęgniarek i wykonywanie przez nie porad będzie się opłacało. "Jest obawa o to, by nie nakładać obowiązków i nie wyciskać z (pielęgniarek – PAP) wszystkiego, ale myśleć o tym, że zatrudnia się w POZ pielęgniarkę i jej wynagrodzenie jest mniejsze niż lekarza, ale wciąż na poziomie specjalisty w kraju, powyżej średniej krajowej" – zauważyła przewodnicząca OZZPiP, odnosząc się do warunków finansowych. Podkreśliła, że przychodni zatrudnienie pielęgniarki i tak się będzie opłacało.

W trakcie spotkania pojawiła się też kwestia tego, że tak naprawdę te grupy zawodowe cały czas udzielały porad. W tej chwili to tylko prawne usankcjonowanie tego stanu rzeczy. Wpłynąć może ono na rozładowanie kolejek.

"Nie jest to żadna nowość. Pielęgniarki robiły to zgodnie z kompetencjami, ale każda czynność musiała być sankcjonowana przez lekarza, co powodowało kolejki. A teraz pielęgniarka jest w stanie dokonać triażu, czyli oceny stanu zdrowia pacjenta i tylko tych najbardziej potrzebujących pacjentów odsyła do lekarza" – wyjaśniła Małas.

Dodała, że żadna pielęgniarka ani położna nie narazi pacjenta na żadne ryzyko. To lekarz nadal będzie kierować pacjenta do pielęgniarki, a ona będzie się nim zajmować tylko w przypadku, gdy stan jego zdrowia będzie stabilny, mimo że w wielu krajach jest odwrotnie, np. prawidłowo przebiegająca ciąża prowadzona jest przez położną. Odbiera ona również poród.

"Lekarz w ogóle nie widzi kobiety w ciąży, jeśli ciąża jest fizjologiczna. Cały czas prowadzona jest ona przez położną" – wyjaśniła Małas. Dodała, że "cały świat przekonał się już, że lekarz pełni funkcję konsultacyjną", ale jest kosztownym specjalistą. Zaznaczyła też, że pielęgniarki i położne wcale nie chcą lekarzom odbierać pracy. (PAP)

Autorka: Klaudia Torchała

tor/ joz/

Polecamy serwis: Zdrowie seniora

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Renta wdowia od 1 lipca 2025 r. Skromna. Najpierw wypłata 15% drugiego świadczenia przez półtora roku. Są konkrety i stanowisko Rady Ministrów korygujące projekt obywatelski

Na posiedzeniu 23 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła kierunkowo stanowisko wobec obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw w celu wprowadzenia renty wdowiej (druk sejmowy nr 32), przedłożone przez Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Składka zdrowotna 2025 i kredyt naStart. D.Tusk: muszę teraz pilnować każdego projektu. Czy koalicja dojdzie do porozumienia?

Koalicja rządowa powinna przedstawić wspólne propozycje dotyczące preferencyjnego kredytu mieszkaniowego oraz składki zdrowotnej - wyraził nadzieję premier Donald Tusk na konferencji prasowej 23 lipca 2024 r. Zdaniem premiera uda się opracować dobre projekty, które zostaną przyjęte przez Sejm.

Zabezpieczenie dowodu to ważny środek w sądzie. Kto może z niego skorzystać i jak napisać wniosek?

Zabezpieczenie dowodu w postępowaniu cywilnym jest prewencyjnym środkiem prawnym, uregulowanym w art. 310 – 315 Kodeksu postępowania cywilnego, który ma na celu umożliwienie wykazania określonych faktów w przypadku zniszczenia lub utraty dowodu. Zasadniczo, zabezpieczenie dowodu pozwala na zachowanie materiału dowodowego na potrzeby przyszłego postępowania.

Zasiłek opiekuńczy 2024 i 2025 r. Dla kogo, jak wystąpić, wysokość

Zasiłek opiekuńczy 2024 i 2025 r. Wypłacany jest w przypadku konieczności osobistego sprawowania opieki nad członkiem rodziny. Sprawdź, kto może z niego skorzystać, jak wystąpić o zasiłek opiekuńczy, jaka jest jego wysokość, a także przez jaki czas można pobierać zasiłek opiekuńczy. 

REKLAMA

Laptopy dla nauczycieli nieczynnych zawodowo i na urlopach dla poratowania zdrowia? ZNP monitoruje sprawę. Co już wiadomo?

Laptopy dla nauczycieli nieczynnych zawodowo i na urlopach dla poratowania zdrowia? ZNP monitoruje sprawę. Na razie wiadomo, że ok. 172 mln zł zostaną przeznaczone w ramach KPO na zakup komputerów przenośnych dla nauczycieli klas I-III.

Renta wdowia wejdzie w życie. Jest zielone światło od rządu

Jest poparcie rządu dla renty wdowiej. Rząd zdecydował dzisiaj, że poprze obywatelski projekt ustawy w sprawie renty wdowiej. Tak poinformowała ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, wraz z premierem Donaldem Tuskiem.

Komunikat ZUS: Ograniczenie w dostępie do portalu PUE ZUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje o ograniczeniach w dostępie do Platformy Usług Elektronicznych ZUS.

Zmiany w wynagrodzeniach dotyczące wszystkich pracujących! Kary dla pracodawców. Planowany termin przyjęcia projektu przez rząd określono na III/IV kwartał 2024 r.

Nieterminowe wypłacenie pracownikowi wynagrodzenia będzie się wiązało z naliczaniem odsetek? Tak wynika z projektu przygotowanego przez resort pracy.

REKLAMA

Maksymalnie 500 zł miesięcznie, niezmiennie od 16 lat. Od 1 października 2024 r. możliwa podwyżka

Jeśli planowane zmiany weszłyby w życie, to od 1 października 2024 r. maksymalna kwota świadczeń z funduszu alimentacyjnego wzrosłaby do 1000 zł miesięcznie. Jak uzasadnia Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, proponowana zmiana jest zgodna z oczekiwaniami wyrażanymi przez rodziny z dziećmi, będące w trudnej sytuacji finansowej w związku z nieskuteczną egzekucją zasądzonych od rodzica alimentów. Komu przysługują świadczenia i jak można się o nie ubiegać?

Kredyt naStart zagrożony. MFiPR krytykuje, Polska 2050 odmawia poparcia

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej uważa, że kredyt mieszkaniowy naStart może doprowadzić w krótkim okresie do niewspółmiernego wzrostu cen na rynku mieszkaniowym. Ponadto wg MFiPR ten program nie zwiększy dostępności mieszkań. W dniu 23 lipca 2024 r. Szymon Hołownia poinformował, że klub parlamentarny Polska 2050 nie poprze kredytu mieszkaniowego naStart. Jego zdaniem program w obecnej formie zapewni "prosty przepływ pieniędzy państwowych do deweloperów". Hołownia dodał, że jego urgupowanie poparłby "bardziej sprawiedliwe formy wsparcia".

REKLAMA