Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zawezwanie do próby ugodowej a przedawnienie – zmiany od 30 czerwca 2022 r.

Zawezwanie do próby ugodowej a przedawnienie – zmiany od 30 czerwca 2022 r.
Zawezwanie do próby ugodowej a przedawnienie – zmiany od 30 czerwca 2022 r.

REKLAMA

REKLAMA

W dniu 27 grudnia 2021 r. została ostatecznie podpisana przez Prezydenta RP ustawa o zmianie ustawy Kodeks cywilny oraz Kodeks postępowania cywilnego modyfikująca w sposób istotny przepisy kodeksu cywilnego dotyczące przerywania biegu przedawnienia poprzez zawezwanie do próby ugodowej oraz wszczęcie mediacji. Nowe przepisy wejdą w życie 30 czerwca 2022 r. Co trzeba o nich wiedzieć?

Zawezwanie do próby ugodowej a przedawnienie – jak jest teraz

Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami bieg terminu przedawnienia przerywa się m.in. przez każdą czynność przed sądem przedsięwziętą bezpośrednio w celu dochodzenia roszczenia w tym w szczególności złożenie wniosku o zawezwanie do próby ugodowej oraz przez wszczęcie mediacji. Skutek przerwy biegu przedawnienia następuje niezależnie od tego, czy ugoda została zawarta, czy też do jej zawarcia nie doszło.

W związku z faktem, iż co do zasady nie ma zakazu wielokrotnego korzystania z instytucji zawezwania do próby ugodowej w praktyce prowadzi to bardzo często do podejmowania tego typu działań wyłącznie w celu przerwania biegu przedawnienia a nie osiągnięcia porozumienia pomiędzy stronami. Pomimo, iż w judykaturze można spotkać się z orzeczeniami, wskazującymi, iż gdy celem zawezwania do próby ugodowej jest tylko wydłużenie okresu zaskarżalności wierzytelności to nie stanowi to czynności bezpośrednio zmierzającej do dochodzenia roszczenia a sąd ma zawsze zbadać, czy jest to czynność, która potencjalnie może doprowadzić do realizacji roszczenia i jaki jest jej rzeczywisty cel co może skutkować uznaniem, że wniosek o zawezwanie do próby ugodowej stanowi nadużycie prawa podmiotowego czy też jest sprzeczne z dobrymi obyczajami to w praktyce analiza tego typu przesłanek jest utrudniona.

REKLAMA

Zawezwanie do próby ugodowej – co zmieni się od 30 czerwca 2022 r.?

REKLAMA

Zgodnie z nowymi przepisami zawezwanie do próby ugodowej oraz wszczęcie mediacji nie będzie skutkowało przerwaniem biegu przedawnienia lecz jego zawieszeniem odpowiednio przez czas trwania postępowania pojednawczego lub mediacji. Bieg terminu przedawnienia nie będzie zatem biegł na nowo po zakończeniu postępowania sądowego.

Powyższe zmiany zostały uzasadnione faktem, iż działania, których wyłącznym celem jest przerwanie terminu przedawnienia, a nie rzeczywiste zawarcie ugody są sprzeczne z instytucją przedawnienia, która służy pewności obrotu gospodarczego oraz motywuje uprawnionego do niezwlekania z dochodzeniem praw przed sądem a jednocześnie chroni dłużnika przed zbyt długo trwającym stanem niepewności co do istnienia określonego obowiązku. W uzasadnieniu do ustawy podnosi się również, iż obecnie obowiązujące przepisy w skrajnych przypadkach prowadziły do sytuacji w której roszczenie mogło nigdy nie ulec przedawnieniu.

Jak wskazuje radca prawny Daniel Terbosh z kancelarii Chmura i Partnerzy zaobserwujemy zatem prawdopodobnie znaczne zmniejszenie ilości kierowanych do sądów wniosków o zawezwanie do próby ugodowej oraz liczby prowadzonych mediacji. Pomimo, iż od końca 2019 r. obowiązuje podwyższona opłata sądowa od zawezwania do próby ugodowej stanowiąca 1/5 opłaty od pozwu (dla przypomnienia wcześniej było maksymalnie 300 zł) nie wpłynęło to znacząco na powstrzymanie wskazanych wyżej praktyk skoro Ustawodawca zdecydował się na bezpośrednią ingerencję w przepisy kodeksu cywilnego.

Wejście w życie zmian i przepisy przejściowe

Przepisy wejdą w życie z dniem 30 czerwca 2022 r. przy czym do mediacji oraz postępowania pojednawczego wszczętych i niezakończonych przed dniem wejścia w życie nowych przepisów zastosowanie będą miały dotychczasowe regulacje.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Daniel Terbosh, radca prawny, Chmura i Partnerzy Radcowie Prawni sp. p.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(2)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Qwerty
  2022-02-17 13:08:03
  PiS chce pomóc zwykłym złodziejom którzy okradli kogoś, mają wyrok ale go nie wykonują i czekają na przedawnienie. Jak tak wszyscy zaczną kraść to dopiero wtedy zostanie naruszony ład prawny. Na szczęście koniec nierządów PiS bliski.
  0
 • Matełuszek
  2022-02-27 17:07:37
  Najważniejsze żeby złodzieje i oszuści windykatorzy nie okradali biednych ludzi tak jak to miało miejsce do tej pory.
  1
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Edukacja prawna

Edukacja prawna to jedno z rozwiązań określonych w ustawie o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej. Na czym polega i jakie działania obejmuje?

Nieodpłatne poradnictwo obywatelskie

Kto może skorzystać z nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego? Co obejmuje taka porada? Jakie formalności są potrzebne? Oto najważniejsze informacje.

Nowe przepisy mocno utrudniają zwolnienie pracownika. Co na to pracodawcy?

Zmiany w prawie, które weszły w życie 22 września, budzą kontrowersje wśród pracodawców. Jak podkreśla Północna Izba Gospodarcza pozytywne jest to, że lepiej chronieni są pracownicy, którzy są w czasie okresu ochronnego lub np. w czasie choroby przewlekłej. Wadą zaś jest ochrona pracowników, którzy mogą uchylać się od zwolnienia z pracy, gdy to zapadło z powodów merytorycznych. 

Jaka przyszłość czeka dane osobowe w erze nowych technologii?

To zagadnienie nad którym dyskutowali uczestnicy Forum Nowych Technologii. Konferencja odbyła się w Warszawie 20 i 21 września 2023 r.. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Urząd Ochrony Danych Osobowych we współpracy ze Stowarzyszeniem Prawa Nowych Technologii i Akademią Ekonomiczno-Humanistyczną.

REKLAMA

Ministerstwo Cyfryzacji: Ograniczamy bon 2500 zł tylko dla niektórych nauczycieli. Jesteś na liście?

Przykra wiadomość dla nauczycieli. Bonu 2500 zł na zakup laptopa nie dostaną wszyscy nauczyciele.

Referendum 2023. Jak będzie liczona frekwencja?

Udział w referendum jest dobrowolny; frekwencja referendalna - która ma wpływ na to, czy referendum jest wiążące, czy nie - jest liczona na podstawie liczby ważnych kart wyjętych z urny - przypomina szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak.

Umowy o dzieło nadal najczęściej podpisują mężczyźni

W pierwszy półroczu 2023 r. – stanowili oni 52,81 proc. wykonawców. Co czwarty wykonawca umowy o dzieło to osoba w wieku 30-39 lat – 56,2 tys. Prawie 2 tys. umów podpisali wykonawcy w wieku 80 i więcej lat. Umowy o dzieło zawierane są najczęściej na jeden oraz osiem dni. 

PGG zapewnia o dostępności węgla opałowego w e-sklepie i składach firmowych

Polska Grupa Górnicza (PGG) miesięcznie kieruje do sprzedaży w swoim sklepie internetowym ok. 270-300 tys. ton węgla opałowego, czyli całość bieżącej produkcji - podała w czwartek 29 września firma, zapewniając o stałej dostępności węgla w e-sklepie i składach firmowych.

REKLAMA

Z końcem września wiele zmian w prawie pracy!

Koniec września przynosi wiele zmian w prawie pracy, ale nie można zapominać o już istniejących obowiązkach – przypomina radca prawny Monika Jurkiewicz. To m.in. dofinansowanie do posiłków dla pracowników, zwiększona ochrona pracowników czy udzielenie zaległego urlopu do 30 września.

W niedzielę w stolicy duże utrudnienia. Ulicami Warszawy przejdzie "Marsz Miliona Serc"

Warszawiaków i przyjezdnych czekają w niedzielę 1 października duże utrudnienia. Ulicami stolicy przejdzie organizowany przez Koalicję Obywatelską "Marsz Miliona Serc". Marsz rozpocznie się o godz. 12.00 na Rondzie Dmowskiego, następnie przejdzie ulicami Marszałkowską, Świętokrzyską, Jana Pawła II, a zakończy się na Rondzie Radosława.

REKLAMA