REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czas oczekiwania na książeczkę żeglarską ma być krótszy - nowy projekt roporządenia

Czas oczekiwania na książeczkę żeglarską ma być krótszy - nowy projekt roporządenia
Czas oczekiwania na książeczkę żeglarską ma być krótszy - nowy projekt roporządenia
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Ministerstwo Infrastruktury oczekuje, że pracownicy urzędów morskich zaangażowani w wydawanie marynarzom dokumentów będą miej obciążeni.

 Nowela rozporządzenia Ministra Infrastruktury zmieniająca rozporządzenie w sprawie książeczki żeglarskiej - założenia

Projekt noweli przewiduje , że dyrektor urzędu morskiego nie będzie musiał przy wydawaniu książeczki żeglarskiej, zasięgać opinii organów paszportowych w sprawie istnienia wobec wnioskodawcy przesłanek odmowy wydania paszportu. Zamiast urząd sam będzie mógł to zweryfikować w Rejestrze Dokumentów Paszportowych (RDP).

REKLAMA

REKLAMA

Jak podano w uzasadnieniu do projektu rozporządzenia Ministra Infrastruktury zmieniającego rozporządzenie w sprawie książeczki żeglarskiej, wystawiana jest ona przez dyrektora urzędu morskiego. Przed wydaniem marynarzowi książeczki żeglarskiej, dyrektor urzędu morskiego jest zobowiązany zweryfikować przesłanki do odmowy wydania paszportu.

Zgodnie z ustawą z 27 stycznia 2022 r. o dokumentach paszportowych, został ustanowiony Rejestr Dokumentów Paszportowych, który od 27 marca br. miał zastąpić funkcjonujące ewidencje paszportowe oraz centralną ewidencję wydanych i unieważnionych dokumentów paszportowych. "Ustawa o dokumentach paszportowych jednocześnie umożliwia dyrektorom urzędów morskich uzyskanie bezpośredniego dostępu do RDP, w zakresie niezbędnym do realizacji ich ustawowych zadań – a zatem w zakresie weryfikacji przesłanek odmowy wydania paszportu wobec osoby wnioskującej o wydanie książeczki morskiej" - czytamy w uzasadnieniu.

"Biorąc pod uwagę możliwość uzyskania przez dyrektorów urzędów morskich dostępu do danych zgromadzonych w RDP, a tym samym możliwość bezpośredniej weryfikacji przedmiotowych przesłanek, bez konieczności przesyłania zapytań do organów paszportowych, zasadnym jest wprowadzenie stosownej zmiany w rozporządzeniu Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej z dnia 30 maja 2016 r. w sprawie książeczki żeglarskiej" - napisano.

Jak wyjaśniono, w efekcie możliwości bezpośredniej weryfikacji przez dyrektora urzędu morskiego przesłanek do odmowy wydania paszportu osobom ubiegającym się o książeczkę żeglarską, oczekuje się zmniejszenia obciążeń administracyjnych dla pracowników urzędów morskich zaangażowanych w proces wydawania marynarzom dokumentów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Skrócenie czasu wydawania książeczek żeglaskich

REKLAMA

"Zmniejszenia obciążeń administracyjnych należy oczekiwać także w przypadku pracowników urzędów wojewódzkich zaangażowanych w weryfikację ww. przesłanek. Oczekuje się ponadto, że skróceniu ulegnie czas potrzebny na wydanie książeczki żeglarskiej" - wskazano.

Jak przypomniano w uzasadnieniu, zgodnie z ustawą o dokumentach paszportowych, warunkiem uzyskania dostępu do danych zgromadzonych w RDP jest wystąpienie z właściwym wnioskiem do ministra właściwego do spraw informatyzacji.

autor: Łukasz Pawłowski (PAP)

pif/ pad/ amac/

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
2300 zł dla rodziców najmłodszych dzieci. Już od 1 października 2024 r. Sprawdź, jak dostać świadczenia.

2300 zł dla rodziców najmłodszych dzieci już od 1 października 2024 r. Rząd pracuje nad nowym programem. Przy uwzględnieniu 800 plus, zapewni on 2300 zł wsparcia co miesiąc.

Opłata za psy i inne zwierzęta domowe wzrośnie o połowę. Jest projekt rozporządzenia

Zwiększą się koszty utrzymania zwierząt domowych. Właściciele, którzy chcą podróżować ze swoimi pupilami, będą musieli uiścić wyższą opłatę.

Od 1 czerwca 2024 r. wyższe limity dorabiania do niektórych emerytur i rent

Od 1 czerwca 2024 r. zmienią się tzw. progi graniczne, o których powinni pamiętać pracujący seniorzy. W przeciwnym razie Zakład Ubezpieczeń Społecznych zawiesi lub zmniejszy świadczenie. Limity nie dotyczą jednak wszystkich emerytów i rencistów.

Urlop proporcjonalny a zmiana pracy. Co mówią przepisy?

Kiedy stosuje się urlop proporcjonalny? Co w przypadku zmiany pracy? Prezentujemy najważniejsze zasady.

REKLAMA

5000,00 zł na wakacje dla dzieci w wieku szkolnym. Tym razem nie tylko dla dzieci rolników. Sprawdź, kto skorzysta.

5000,00 zł na wakacje dla dzieci w wieku szkolnym. Sprawdź, kto skorzysta z wakacyjnej AktywAKCJI. Tym razem nie jest to program skierowany jedynie do dzieci rolników.

Zdolność kredytowa Polaków w maju 2024 r. Kto ile może pożyczyć na mieszkanie? Co dalej w latach 2024-2026? Będą podwyżki i tańsze kredyty?

Zdolność kredytowa w przypadku kredytów hipotecznych (mieszkaniowych) jest w maju 2024 r. wyższa niż pod koniec 2021 roku, czyli przed serią podwyżek stóp procentowych. Jest tak mimo, iż aktualne oprocentowanie kredytów jest 2-3 razy wyższe niż niecałe 3 lata temu. Tak wynika z danych zebranych przez HREIT. Tak pozytywna sytuacja dla potencjalnych kredytobiorców wynika przede wszystkim ze wzrostu wynagrodzeń.

Aktywnie w żłobku - dla kogo nowe świadczenie? 1500 lub 1900 zł miesięcznie na dziecko

Aktywnie w żłobku - dla kogo? To nowe świadczenie w wysokości 1500 lub 1900 zł miesięcznie na dziecko ma przysługiwać na dofinansowanie kosztów objęcia dziecka opieką w żłobku, klubie dziecięcym albo sprawowaną przez dziennego opiekuna. Na jakich warunkach będzie przyznawane?

Co ukrywał w domu Zbigniew Ziobro? Ruszy śledztwo

Krzysztof Kopania, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Łodzi, ogłosił, że prokuratura rozpoczyna śledztwo w związku z ukryciem akt nadzoru wytworzonych w byłej Prokuraturze Generalnej. Dokumenty te dotyczą nadzoru nad postępowaniem prowadzonym przez Prokuraturę Rejonową w Ostrowcu Świętokrzyskim w sprawie narażenia ojca byłego ministra sprawiedliwości, Zbigniewa Ziobry, na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Za taki czyn grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności.

REKLAMA

Umowa zlecenia wliczana do stażu pracy? Ważne zmiany w Kodeksie pracy

To będzie ważna nowelizacja. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce dodać do kodeksu pracy nowy przepis, zgodnie z którym do stażu pracy będzie się liczyły m.in. okresy wykonywania pracy na podstawie umowy zlecenia i prowadzenia indywidualnej działalności gospodarczej. Projekt nowelizacji ma zostać przyjęty przez Radę Ministrów i wpłynąć do Sejmu w III kwartale 2024 r. 

Najwyższa emerytura w Polsce wynosi niemal 50 000 zł. Ile najniższa i od czego to zależy?

Najniższa emerytura wypłacana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych wynosi zaledwie 1 grosz. Wysokość emerytur i tzw. emerytury groszowe budzą sporo wątpliwości. Od czego zależy wysokość świadczeń?

REKLAMA