REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Praca zdalna i kontrola trzeźwości. Kiedy zmiany w kodeksie pracy wejdą w życie?

Lubasz i Wspólnicy
Kancelaria Radców Prawnych
Praca zdalna i kontrola trzeźwości. Kiedy zmiany w kodeksie pracy wejdą w życie?
Praca zdalna i kontrola trzeźwości. Kiedy zmiany w kodeksie pracy wejdą w życie?

REKLAMA

REKLAMA

Druga połowa 2022 r. upłynie pracodawcom pod znakiem zmian w prawie pracy. W Sejmie toczą się prace nad projektem ustawy wprowadzającym pracę zdalną i kontrolę trzeźwości. Minister Rodziny i Polityki Społecznej Mariola Maląg w swojej ostatniej wypowiedzi wskazała na możliwy termin wejścia przepisów w życie.

Etap prac sejmowych

W czerwcu 2022 r. do Sejmu trafił rządowy projekt ustawy nowelizującej kodeks pracy, jednak prace nad samym projektem trwają blisko dwa lata. Wprowadza on grupę przepisów normujących pracę zdalną i kontrolę trzeźwości. Te długo oczekiwane zmiany powinny zostać wprowadzone jeszcze jesienią tego roku, jak wskazuje Mariola Maląg - minister rodziny i polityki społecznej.
Projekt przeszedł I czytaniu w Sejmie. Dalsze prace zaplanowane są dopiero na połowę września 2022 r. Środowiska pracodawców zgłaszają liczne zastrzeżenia do projektu, w tym przede wszystkim do bardzo krótkiego vacatio legis, jakie zostało przewidziane w projektowanych przepisach. Zapowiada się intensywny okres przed pracodawcami.

REKLAMA

Praca zdalna

Możliwość stosowania pracy zdalnej została wprowadzona w ustawie o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacjami kryzysowymi w związku z epidemią. Rozwiązanie to wkrótce ma zostać zastąpione przez nowe przepisy wprowadzone do kodeksu pracy.

Kiedy praca zdalna będzie możliwa?

REKLAMA

Praca zdalna będzie mogła zostać wprowadzona całkowicie lub częściowo w miejscu wskazanym przez pracownika i każdorazowo uzgodnionym z pracodawcą, w tym pod adresem zamieszkania pracownika, w szczególności z wykorzystaniem środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość.

Uzgodnienia w zakresie pracy zdalnej będą mogły być poczynione już przy zatrudnianiu pracownika, ale także w trakcie trwania stosunku pracy. Inicjatywa w tym zakresie należy do każdej ze stron stosunku pracy.

Drugą możliwością będzie stosowanie przez pracodawcę pracy zdalnej na podstawie wydanego przez niego polecenia. Takie rozwiązanie będzie mogło być zastosowane w dwóch przypadkach:

 1. w okresie obowiązywania stanu nadzwyczajnego, stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii oraz w okresie 3 miesięcy po ich odwołaniu lub
 2. w okresie, w którym zapewnienie przez pracodawcę bezpiecznych i higienicznych warunków pracy w dotychczasowym miejscu pracy pracownika nie jest czasowo możliwe z powodu działania siły wyższej.

Ostatnią opcją będzie okazjonalna praca zdalna udzielana pracownikowi na jego wniosek. Wymiar takiej pracy został ustalony na 24 dni w roku kalendarzowym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Konieczny regulamin?

Zasady wykonywania pracy zdalnej powinny zostać określone w porozumieniu zawartym pomiędzy pracodawcą i związkami zawodowymi albo regulaminie. W przypadku, gdy u pracodawcy nie występują związki zawodowe, regulamin musi zostać skonsultowany z przedstawicielami pracowników. W razie braku takich uregulowań zasady będą musiały znaleźć swoje odzwierciedlenie w poleceniu pracodawcy albo w porozumieniu z pracownikiem.

Ustawa określa zakres obowiązkowych postanowień, które będą musiały zostać zawarte w porozumieniu z związkami zawodowymi albo regulaminie, a także poleceniu i porozumieniu z pracownikami. Największe kontrowersje wzbudza kwestia ustalenia ekwiwalentu pieniężnego lub ryczałtu, których celem ma być rekompensata kosztów poniesionych przez pracowników w związku z pracą zdalną. Środowiska pracodawców zgłaszają praktyczne problemy jakie mogą wystąpić, jeśli projekt zostanie przyjęty w obecnym kształcie.

Kontrola trzeźwości

Wprowadzenie do kodeksu pracy kompleksowej regulacji dotyczącej kontroli trzeźwości należy ocenić pozytywnie. Celem stosowania takiej kontroli ma być zapewnienie ochrony życia i zdrowia pracowników lub innych osób lub ochrony mienia przez pracodawcę. Z tych samych powodów pracodawca może wprowadzić kontrolę pracowników na obecność w ich organizmie środków działających podobnie do alkoholu.

Konieczne poinformowanie pracowników

W projekcie wskazano, że pracodawca będzie musiał uregulować w aktach wewnątrzzakładowych zasady dotyczące sposobu przeprowadzenia kontroli trzeźwości, w tym grupy pracowników, do których kontrola będzie stosowana, rodzaj urządzeń wykorzystywanych do badania, a także czas i częstotliwość jej przeprowadzenia. O wprowadzeniu kontroli pracodawca będzie musiał poinformować pracowników w sposób przyjęty u danego pracodawcy na dwa tygodnie przed planowanym terminem rozpoczęcia jej wprowadzenia.

Oznacza to dla pracodawców konieczność uregulowania powyższych kwestii albo uaktualnienia dotychczas obowiązujących w ich organizacjach regulaminów.

Kto będzie mógł przeprowadzić kontrolę?

Pracodawcy zyskają uprawnienie do przeprowadzenia kontroli trzeźwości przy użyciu metod niewymagających badań laboratoryjnych, do których można zaliczyć na przykład test, czy analizator wydechu posiadający niezbędne dokumenty potwierdzające jego kalibrację i wzorcowanie. Nadal aktualna pozostanie możliwość przeprowadzenia badania przez uprawniony organ powołany do ochrony porządku publicznego. Żądanie takiego badania będzie mógł zgłosić zarówno pracodawca, jak i pracownik.

Vacatio legis

Zmiany jakie mają zostać wprowadzone stawiają przed pracodawcami wiele wyzwań. Jednocześnie zastosowanie 14-dniowego vacatio legis, które znajduje się w projekcie ustawy nie jest dobrym rozwiązaniem i jest szeroko komentowane przez środowiska pracodawców. Zważyć należy, że prace nad projektem ustawy trwają dwa lata, zaś na wprowadzenie rozwiązań pracodawcy mieliby relatywnie mało czasu w stosunku do nakładu pracy niezbędnego do wdrożenia nowych przepisów.  

Inne zmiany w kodeksie pracy

Obecnie nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi, kiedy można spodziewać się nowelizacji kodeksu pracy w omawianym zakresie. Jedynie zapowiedź minister Maląg daje możliwość przypuszczania, że będzie to jesień 2022 r. Nie należy jednak zapominać, że rząd pracuje także nad wdrożeniem dyrektywy work-life balance. Termin jej implementacji upłynął 2 sierpnia 2022 r. W tym przypadku prace nadal znajdują się na szczeblu rządowym i aktualnie nie jest znany planowany termin skierowania projektu ustawy do Sejmu.

Autor: Agnieszka Stefańska-Pieczara, adwokat, Lubasz i Wspólnicy Kancelaria Radców Prawnych sp. k.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  NSZZ "Solidarność" przyłącza się do strajku rolników. I żąda od D. Tuska walki z polityką klimatyczną UE. Zarzuty wobec premiera

  NSZZ "Solidarność" przyłączył się do strajku rolników. I żąda od D. Tuska walki z polityką klimatyczną UE. Równolegle NSZZ RI "Solidarność" wystąpiła przeciwko wypowiedzi premiera D. Tuska. Kontrowersyjne słowa premiera padły w związku z zapowiedzią uznania przejść drogowych i dróg do nich za infrastrukturę krytyczną.

  Jakie świadczenia i obowiązki ma obywatel Ukrainy w Polsce w 2024 roku? PESEL UKR, samochód, karta pobytu, praca, świadczenia i pomoc socjalna

  Dzіsiaj, 22 lutego 2024 r. weszła w życie Ustawa o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa, Ukraińcy i członkowie ich rodzin, którzy przybyli do Polski od 24 lutego 2022 r., będą mogli korzystać z ochrony tymczasowej do 30 czerwca br., a dodatkowo do końca roku przedłużono ulgi podatkowe dla osób niosących pomoc humanitarną.

  Sejm za nowelizacją Prawa farmaceutycznego zakładającą dostępność bez recepty tzw. tabletki dzień po

  Uchwalona przez Sejm nowelizacja Prawa farmaceutycznego zakłada dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych - octanu uliprystalu - dla osób powyżej 15 lat.

  Branża opieki senioralnej w Polsce na progu przełomu

  Podjęcie przez premiera Donalda Tuska osobiście tematu polityki senioralnej w Polsce jako jednego z kluczowych dla agendy jego nowego rządu koalicyjnego w Polsce pokazuje dobitnie, przed jakimi problemami stoi branża opieki senioralnej w kontekście wyzwań związanych z presją nieuchronnych zmian demograficznych, skutkujących dynamicznie rosnącym zapotrzebowaniem na kwalifikowane usługi opiekuńcze w grupie wiekowej 60+. Z podobną sytuacją jak w Polsce mamy do czynienia w całej starzejącej się w zastraszającym tempie Europie Zachodniej. Jednakże wielorakie społeczno-polityczne przyczyny tego procesu nie są tematem tej krótkiej analizy dotyczącej status quo opieki senioralnej w Polsce.

  REKLAMA

  Kompensacja szkód wynikających ze zdarzeń medycznych w pytaniach i odpowiedziach

  Począwszy od 6 września 2023 roku w przypadku zaistnienia zdarzenia medycznego, pacjenci mogą ubiegać się o świadczenie kompensacyjne z Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych, którego dysponentem jest Rzecznik Praw Pacjenta. Postępowanie w sprawie świadczenia kompensacyjnego przed Rzecznikiem Praw Pacjenta zastępuje dotychczas funkcjonujące postępowanie o ustalenie zdarzenia medycznego, przeprowadzane przez wojewódzkie komisje ds. orzekania o zdarzeniach medycznych, które ostatecznie zakończą swoje działania z dniem 1 lipca 2024 roku.

  Narodowe Święto Niepodległości zmieni datę? Będziemy je obchodzić 7 października zamiast 11 listopada? Sejm rozpatruje petycję w tej sprawie

  Narodowe Święto Niepodległości obchodzone jest corocznie 11 listopada. Do Sejmu trafiła petycja, której autor proponuje, by to święto obchodzić 7 października. Tego dnia przypada rocznica wydania w 1918 r. przez Radę Regencyjną orędzia do Narodu Polskiego, w którym proklamowano  Polskę Zjednoczoną Niepodległą. Czy będzie dodatkowy dzień wolny od pracy?

  Świadczenie pieniężne za zakwaterowanie i wyżywienie Ukraińców. Nowelizacja rozporządzenia zmieni wniosek o to świadczenie

  Zmieni się wniosek o świadczenie pieniężne za zapewnienie zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy. Jest to konsekwencja przedłużenia okresu legalnego pobytu Ukraińców na terytorium Polski do 30 czerwca 2024 r.

  Zmiana miejsca głosowania w wyborach samorządowych w 2024 roku

  Jak zmienić miejsce głosowania w w wyborach samorządowych w 2024 roku? Od 21 lutego działa zmodyfikowana usługa rozpatrywania wniosków o ujęcie wyborcy w stałym obwodzie głosowania w wyborach samorządowych - powiedział w 22 lutego w Sejmie wiceminister cyfryzacji Michał Gramatyka. Ma ona przyspieszyć wydawanie przez urzędników decyzji ws. wniosków osób chcących zagłosować poza swoim obwodem wyborczym.

  REKLAMA

  Elastyczna organizacja czasu pracy nie tylko dla rodziców. Sprawdź, kto jeszcze może z niej skorzystać zgodnie z przepisami.

  Elastyczna organizacja czasu pracy ma na celu umożliwienie pracownikom pogodzenia obowiązków zawodowych i związanych z pracą. Jednak prawo do niej mają nie tylko rodzice. Sprawdź, kto jeszcze.

  Świadczenie honorowe – założenia projektu ustawy

  Na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów zostały opublikowane główne założenia do projektu ustawy o świadczeniu honorowym z tytułu ukończenia 100 lat życia. Projekt określa zasady i tryb postępowania w sprawie przyznawania prawa do ww. świadczenia.

  REKLAMA