REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Uczeń z Ukrainy a szkolne ubezpieczenie NNW

Uczeń z Ukrainy a szkolne ubezpieczenie NNW
Uczeń z Ukrainy a szkolne ubezpieczenie NNW
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

W rozpoczynającym się za chwilę roku szkolnym sporą grupę uczniów będą stanowiły ukraińskie dzieci przebywające w Polsce. Szkoły jak co roku będą przypominały o ubezpieczeniach NNW dla uczniów. Taka sytuacja wzbudza wątpliwości rodziców nieposiadających polskiego obywatelstwa. Chodzi między innymi o to, czy szkolna polisa NNW jest obowiązkowa. Kolejne pytanie dotyczy możliwości objęcia ukraińskiego ucznia standardową ochroną. Eksperci porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl postanowili rozwiać wątpliwości dotyczące szkolnego NNW dla uczniów nieposiadających polskiego obywatelstwa.

NNW dla ukraińskiego ucznia jest dobrowolne

Rodzice ukraińskich dzieci na pewno powinni wiedzieć, że nadal aktualne jest Pismo MEN z dnia 1 października 2018 r. opatrzone znakiem DWKI-WPB.5013.22.2018.BN. Polskie Ministerstwo Edukacji Narodowej przypomniało w tym dokumencie, że nie ma prawnego obowiązku wykupywania ubezpieczenia NNW dla uczniów. Taka zasada dotyczy również uczniów z Ukrainy. „W tym kontekście warto dodać, że ukraińskie dzieci mogą korzystać z opieki medycznej zapewnianej przez Narodowy Fundusz Zdrowia - z wyłączeniem leczenia uzdrowiskowego i rehabilitacji uzdrowiskowej oraz specjalnych programów lekowych Ministra Zdrowia” - mówi Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Prawo do korzystania z bezpłatnej opieki medycznej przez ukraińskich uchodźców zapewnia im ustawa z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa (Dz.U. 2022 poz. 583). Wspomniany akt prawny zalegalizował na 18 miesięcy pobyt ukraińskich uchodźców - w tym również dzieci. „Pobyt w Polsce rodziców i dzieci uciekających przed wojną może zostać przedłużony o kolejne 3 lata w ramach czasowego zezwolenia” - przypomina Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

REKLAMA

Narodowość dziecka nie ma żadnego znaczenia

Ważne informacje znajdziemy również w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU) dla polis NNW obejmujących uczniów. Chodzi zarówno o ubezpieczenia indywidualne, jak i polisy grupowe. Okazuje się bowiem, że rodzime zakłady ubezpieczeń obejmują ochroną nie tylko uczniów posiadających polskie obywatelstwo. To zasada stosowana od lat. Warto bowiem pamiętać, że już w poprzedniej dekadzie rosła liczba uczniów nieposiadających polskiego obywatelstwa. „Wszystkie zamieszczone w tym artykule uwagi oraz informacje dotyczą również dzieci posiadających np. obywatelstwo białoruskie oraz ich rodziców” - podkreśla Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

NNW dla ucznia z Ukrainy można kupić samemu

Cudzoziemcy posiadający dzieci w wieku szkolnym, podobnie jak polscy rodzice powinni wiedzieć, że posiadają prawo samodzielnego wyboru ubezpieczenia NNW dla ucznia. Nie trzeba się godzić na polisy grupowe, które dość często cechują się niskim poziomem ochrony. Indywidualna polisa NNW może zapewniać ochronę samemu uczniowi lub wszystkim członkom rodziny. Dla cudzoziemców istotne może być to, czy ochrona ich dziecka będzie aktywna nie tylko poza zajęciami szkolnymi, ale również podczas pobytu za granicą. „Trzeba jednak mieć świadomość, że ubezpieczyciele standardowo nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wypadków mających związek z wojną” - zaznacza Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Warto zapytać o ewentualne składkowe zniżki …

Eksperci porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl przypominają, że niedługo po wybuchu wojny na Ukrainie pojawiły się ubezpieczeniowe propozycje pomocy dla uchodźców wojennych. Przykładem była bezskładkowa (darmowa) ochrona ukraińskich uczniów w ramach grupowych polis szkolnych. Nie można wykluczyć, że na początku nowego roku szkolnego też pojawią się preferencyjne propozycje dla uchodźców z Ukrainy. „Takie osoby przed wyborem polisy NNW dla dziecka, na pewno powinny sprawdzić co najmniej kilka ofert” - podsumowuje Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Źródło: porównywarka ubezpieczeń Ubea.pl

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W 2025 r. kolejna waloryzacja progów dochodowych w świadczeniach z ZUS

Od 1 marca 2024 r. kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wynosi 2419,33 zł, w 2025 r. zostanie zwaloryzowane. Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, iż próg dochodowy dla tzw. świadczenia 500 plus nie zostanie w najbliższym czasie zniesiony. 

Renta wdowia: od kiedy i dla kogo 2024, czy będzie działała wstecz

W piątek, 26 lipca komisja rozpatrzyła poprawki zgłoszone w drugim czytaniu do obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Chodzi o wprowadzenie tzw. renty wdowiej.

Czy renta wdowia weszła już w życie?

Przepisy wprowadzające instytucję renty wdowiej nie weszły jeszcze w życie. Ustawa została uchwalona przez Sejm w piątek 26 lipca, jednak to nie koniec prac legislacyjnych. Nowelizacją zajmie się teraz Senat. Co już wiemy o rencie wdowiej? Jakie rozwiązania zaproponował rząd i kiedy miałyby wejść w życie?

Zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025. W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie dotyczące informatorów

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty. Chodzi o informatory zawierające przykładowe zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025 r.

REKLAMA

Emerytury stażowe w lipcu? OPZZ informuje co się dzieje z projektem

Na piątek, 26 lipca 2024 r. na godzinę 12:15 zaplanowane jest posiedzenie sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, która zajmie się kwestią emerytur stażowych. Jest to odpowiedź na wniosek OPZZ przypominający o projekcie ustawy OPZZ i Lewicy dotyczący emerytur stażowych.

2520 zł dodatku dopełniającego do renty socjalnej, ale nie dla wszystkich

Trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Zakłada on wypłatę dodatku dopełniającego osobom uprawnionym do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji. Od kiedy będzie przysługiwał nowy dodatek?

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności. Co zadecydował Senat?

Senat obradował nad nowelizacją ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowe przepisy mają przedłużyć maksymalnie o 6 miesięcy ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności, które wygasają 30 września 2024 r.

Renta wdowia: Będą dalsze prace – projekt został skierowany do komisji sejmowej

W czwartek, 25 lipca 2024 r., podczas debaty w Sejmie wszystkie kluby zadeklarowały chęć dalszej pracy nad projektem w sprawie renty wdowiej. Regulacja została skierowana do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Jej posiedzenie zaplanowano na piątek, 26 lipca.

REKLAMA

Lista organizacji mających prawo do otrzymania 1,5% podatku rolnego. Wnioski w wpis do końca roku

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że do 31 grudnia 2024 r. można składać wnioski o wpis na listę podmiotów uprawnionych do otrzymania 1,5 proc. podatku rolnego za bieżący rok.

Nadal można dostać od 1000 do 2000 złotych dopłaty do wypoczynku dzieci. Chodzi o obozy sportowe. Wniosek do 15 września

Nadal można dostać od 1000 do 2000 złotych dopłaty do wypoczynku dzieci. Chodzi o obozy sportowe. Wniosek trzeba złożyć do 15 września. W czasie obozu mają się odbywać co najmniej 2 godziny zajęć sportowych dziennie, wewnętrzne zawody, turnieje i wycieczki.

REKLAMA