REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zwrot VAT-u za gaz z faktury – konieczny wniosek!

Paulina Karpińska, Redaktor
Z Grupą Infor PL zwązana od grudnia 2021 roku. Pełni w niej funkcję redaktora prowadzącego serwis Nieruchomości oraz współprowadzącego serwisy Prawo i Biznes.
Zwrot VAT-u za gaz z faktury – konieczny wniosek
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Zwrot VAT-u za gaz dla gospodarstw domowych jest możliwy tylko i wyłącznie po złożeniu odpowiedniego wniosku do gminy w ustawowym czasie. Jak i kiedy złożyć wniosek o zwrot podatku VAT-u za gaz? Komu przysługuje refundacja i na jakich warunkach?
rozwiń >

Jak otrzymać zwrot VAT-u od gazu?

Zwrot VAT-u za gaz, potocznie nazywany dodatkiem gazowym, przysługuje odbiorcom ciepła, którzy po opłaceniu rachunku za gaz złożyli odpowiedni wniosek o refundację tego podatku. 

REKLAMA

Mechanizm ten został wprowadzony mocą ustawy o szczególnej ochronie odbiorców paliw gazowych w 2023 w związku z sytuacją na rynku gazu. Ma on zrekompensować zwiększony VAT z 0% w 2022 r. do 23% w 2023 r. dla zamrożonych cen gazu w 2023 na poziomie 200,17 zł/MWh netto. 

Kto może otrzymać zwrot VAT-u za gaz?

Refundacja zwiększonego VAT-u od 2023 roku przysługuje gospodarstwom domowym używającym gazu do ogrzewania domu czy mieszkania, czyli grupa taryfowa W-3.6. 

Kiedy należy się zwrot VAT-u za gaz?

Ogrzewanie domu gazem to pierwszy warunkiem. Piec musi jednak być zgłoszony do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, w skrócie CEEB, jako główne źródło ciepła. Obowiązuje także kryterium dochodowe – analogiczne do dodatku osłonowego:

  • 2100 zł dla jednoosobowego gospodarstwa domowego,
  • 1500 zł/os. w przypadku gospodarstwa wieloosobowego.

 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ponadto, aby ubiegać się o zwrot VAT-u za gaz należy wcześniej opłacić w całości otrzymany rachunek. Pieniędzy nie otrzymujemy na zapłatę. Dostajemy refundację poniesionych kosztów. 

 

Kiedy złożyć wniosek o zwrot VAT-u za gaz z faktury?

Refundacja VAT-u za gaz przysługuje za okres od dnia 1 stycznia 2023 r. do dnia 31 grudnia 2023 r. Aby ją otrzymać należy koniecznie złożyć wniosek w terminie 30 dni od otrzymania faktury. Data składania wniosku mija z dniem 29 lutego 2024 roku 

 

Gdzie złożyć wniosek o zwrot VAT-u za gaz z faktury?

Wniosek o refundację podatku VAT składa się w gminie właściwej ze względu na miejsce zamieszkania osoby składającej ten wniosek.

Wzór wniosku o zwrotu VAT-u za gaz do pobrania poniżej:

Wniosek o zwrot podatku VAT za gaz  pdf

Wniosek o zwrot podatku VAT za gaz pdf

 

gov.pl

Wniosek o zwrot podatku VAT za gaz

Wniosek o zwrot podatku VAT za gaz

 

gov.pl

 

Do formularza obligatoryjnie należy dołączyć załączniki:

  • umowę zawartą przez odbiorcę paliw gazowych z przedsiębiorstwem energetycznym wykonującym działalność gospodarczą w zakresie obrotu paliwami gazowymi lub jej kopię,
  • fakturę dokumentującą dostarczenie paliw gazowych przez to przedsiębiorstwo energetyczne,
  • potwierdzenie dokonania zapłaty za tę fakturę.


 

Przyznanie przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta refundacji podatku VAT nie wymaga wydania decyzji. Jednak odmowa, uchylenie luba zmiana wysokości zwrotu podatku VAT-u już tak. 

 

Jak złożyć wniosek o zwrot VAT-u za gaz z faktury?

Wypełniony i podpisany wniosek można dostarczyć osobiście do urzędu gminy/ miasta, bądź przesłać za pomocą środków komunikacji elektronicznej.

Jak przesłać elektronicznie wniosek o refundację VAT-u? Można to zrobić przez ePUAP wysyłając pismo ogólne do naszego urzędu załączając wypełniony i zeskanowany wniosek oraz niezbędne załączniki.

Ważne

Informacje przedstawione we wniosku o refundację podatku VAT składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń.

 

Kiedy wypłata zwróconego VAT-u za gaz z faktury?

Refundację podatku VAT wypłaca gmina, która otrzymała przedmiotowy wniosek. W przypadku jego pozytywnej weryfikacji wypłaci pieniądze na wskazany przez nas rachunek bankowy w ciągu 45 dni od złożenia formularza wnioskującego. 

 

Jeśli wniosek będzie zawierał braki lub błędy, wówczas samorząd w ciągu 14 dni wezwie nad do ich poprawy lub uzupełnienia. 

 

Ważne

Zwrot VAT-u za gaz przysługuje tylko domostwom ogrzewającym się tym paliwem. Zatem osoby używające gazu np. w kuchenkach gazowych czy do ogrzewania ciepłej wody nie mają prawa do tej dopłaty. 

Czy rekompensata VAT-u za gaz jest dochodem gospodarstwa domowego?

Kwoty rekompensat stanowią przychód przedsiębiorstwa energetycznego. Zatem nie zaliczają się one do przychodów gospodarstwa domowego. 

Kwoty rekompensat nie stanowią także dotacji, subwencji i innych dopłat.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Szef MON: Dodatki stażowe wypłacimy rok w rok, żeby zatrzymać odchodzenie z wojska. Awans da więcej niż 50 zł

Wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak – Kamysz zapowiedział w Sejmie korzystne zmiany dla sił zbrojnych jak i poszczególnych żołnierzy. Przed nami modernizacja wojsk i więcej pieniędzy na wynagrodzenia mundurowych.

Rewolucja w Policji? Szkolenia 100% stacjonarne są historią? Szkolenia hybrydowe! Pierwsze zawodowe podoficerskie

Od 20 maja do 10 czerwca szkolenia hybrydowe policjantów. W Krakowie. Wdrożenie tego rozwiązania w całej Polsce zostałoby (prawdopodobnie) przyjęte z zadowoleniem przez mundurowych.

8 tys. zł dotacji do wzięcia. Rusza pilotażowy projekt wsparcia cyfryzacji mikro- oraz małych i średnich firm

8 tys. zł dotacji do wzięcia przez 195 przedsiębiorstw. Bank Światowy wybrał Koalicję na rzecz Polskich Innowacji (KPI) do wdrożenia w Polsce pilotażowego projektu wsparcia cyfryzacji mikro- oraz małych i średnich firm. Nabór do projektu rozpocznie się 23 maja 2024 r.

Zmiany dla rolników. Oznaczanie graficzne składników pochodzących od owadów i gotowe strefy produkcji rolniczej. Propozycje Kukiz'15 i PiS

W środę poseł Jarosław Sachajko z partii Kukiz’15 ogłosił trzy nowe projekty ustaw, które zostaną złożone przez klub PiS i koło Kukiz’15. 

REKLAMA

Od 1100 zł do 4400 zł – tyle możesz dostać na uzyskanie wykształcenia wyższego. Sprawdź kiedy złożyć wniosek i kto ma szansę.

Od 1100 zł do 4400 zł – takie dofinansowanie można dostać na uzyskanie wykształcenia na poziomie wyższym. Wnioski na przyszły rok akademicki można już składać. Jednak trzeba spełnić określone warunki.

Działalność socjalna pracodawców a opodatkowanie

Działalność socjalna pracodawców a opodatkowanie. Czy świadczenia socjalne, otrzymywane przez pracownika z zakładowego funduszu socjalnego (ZFŚS), podlegają opodatkowaniu? Co mówi prawo podatkowe w tym zakresie?

Darowizna pieniędzy od babci lub dziadka. Czy podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn?

Czy darowizna pieniędzy od babci lub dziadka podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn? To zależy od kilku czynników określonych precyzyjnie przez ustawodawcę. Sprawdźmy, kiedy taka darowizna środków pieniężnych w gotówce jest zwolniona z podatku, a kiedy może zostać opodatkowana.

Wybory do europarlamentu 2024. Osoby niepełnosprawne powinny pamiętać o tych terminach

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca 2024 r. Wyborcy niepełnosprawni i seniorzy muszą jednak wcześniej dopełnić niezbędnych formalności, jeśli chcą skorzystać z przysługujących im uprawnień. Mają na to kilka najbliższych dni.

REKLAMA

Dodatek do bonu energetycznego 300-1200 zł. Senat obniża jedną z 4 opłat za prąd. Obniżka dla rodziny od 15,96 zł do 89,4 zł

Oszczędność dla rodziny od 15,96 zł do 89,4 zł dotyczy okresu od 1 lipca 2024 r. do końca grudnia 2024 r. I wynika z zawieszenia opłaty mocowej. Taka propozycja powstała w Senacie. Będzie niedługo głosowana.

6 tys. zł za miesiąc szkolenia wojskowego. MON podało trzy wakacyjne terminy, pierwszy rusza już od 10 czerwca

6 tys. zł za miesiąc szkolenia wojskowego. Wojsko Polskie zaplanowało trzy terminy szkoleń w ramach programu „Wakacje z wojskiem”. Każdy termin obejmuje 27 dni. Pierwsze szkolenia MON zaplanowało w terminie od 10 czerwca do 6 lipca. Kto może skorzystać z tego szkolenia wojskowego, jak się zgłosić?

REKLAMA