REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowa siedziba Muzeum Wojska Polskiego. Zdjęcia z otwarcia!

Muzeum Wojska Polskiego
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

13 sierpnia na warszawskiej Cytadeli otwarto Muzeum Wojska Polskiego. Nowa siedziba Muzeum Wojska Polskiego to nowoczesny pawilon, który wykorzystuje najnowsze możliwości techniczne i rozwiązania architektoniczne. Obejrzyj zdjęcia z otwarcia!

Muzeum Wojska Polskiego - otwarcie

„Wystawa, która została dziś otwarta, wystawa inauguracyjna zajmuje większą powierzchnię niż wystawa stała Muzeum Wojska Polskiego w dotychczasowej siedzibie – to pokazuje skalę możliwości, jakie daje nowa lokalizacja, nowe miejsce Muzeum Wojska Polskiego” – powiedział minister Mariusz Błaszczak.

REKLAMA

13 sierpnia na warszawskiej Cytadeli otwarto Muzeum Wojska Polskiego. W uroczystości udział wziął minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Muzeum Wojska Polskiego powstało w 1920 roku.(…) Dotychczas, przez te wszystkie lata funkcjonowało w budynkach użyczonych. Od dziś działa w budynku, który został pobudowany na rzecz Muzeum Wojska Polskiego, zaprojektowany tak, żeby można było jak najprościej, jak najbardziej przystępnie wyeksponować to wszystko, co stanowi o zbiorach Muzeum Wojska Polskiego.

- podkreślił szef MON.

Nowa siedziba Muzeum - GALERIA

Nowa siedziba Muzeum Wojska Polskiego to nowoczesny pawilon, który wykorzystuje najnowsze możliwości techniczne i rozwiązania architektoniczne, nawiązując jednocześnie do historycznych form i polskich tradycji wojskowych. Stanowi on godną oprawę dla bogatych zbiorów i siedzibę Muzeum na miarę XXI wieku.

Pionierem właśnie takiego nowoczesnego sposobu pokazywania naszej historii był śp. Prezydent Lech Kaczyński, twórca Muzeum Powstania Warszawskiego. Tu mamy te najlepsze doświadczenia zaczerpnięte właśnie z Muzeum Powstania Warszawskiego. A że czas biegnie naprzód to mamy także inne nowoczesne formy zwiedzania. Chociażby aplikacje, które pozwalają na to, żebyśmy poprzez używanie tych aplikacji dokładnie słyszeli opowieść historyczną, jaka jest przygotowana odnośnie eksponatów zaprezentowanych tu w Muzeum.

- dodał minister Błaszczak.

Podczas uroczystości szef MON podziękował pracownikom Muzeum za zaangażowanie w działania na rzecz upowszechniania historii Wojska Polskiego. Wręczył także okolicznościowe medale.

Minister Mariusz Błaszczak przekazał także do zbiorów Muzeum księgę z życzeniami dla Polski.

Bardzo się cieszę z tego, że mogłem przekazać księgę pamiątkową z wpisami Polaków dokonanymi w 2018 roku, w rocznicę odzyskania niepodległości. Jestem o tym przekonany, że to cenna pamiątka pokazująca nastroje naszych rodaków właśnie wówczas, 5 lat temu, ale też pokazująca patriotyzm, silną więź z naszą Ojczyzną. Myślę, że to będzie jeden z eksponatów, do których z chęcią będziemy wracać. Również przyszłe pokolenia, z wielką sądzę chęcią i przyjemnością będą się zapoznawały z tymi wpisami – mówił szef MON.

Na zakończenie uroczystości szef MON zachęcił mieszkańców stolicy oraz gości do odwiedzania Muzeum.

Liczę na państwa – mieszkańców Warszawy i wszystkich tych, którzy do Warszawy przyjeżdżają, że będą właśnie tu zaglądali do Cytadeli Warszawskiej. Miejsca niezwykle ważnego w naszej historii. (…) Ważne jest również to, że Muzeum Wojska Polskiego jest w Cytadeli. Razem z Muzeum Historii Polski, Muzeum Wojska Polskiego, Muzeum Katyńskim, Muzeum Niepodległości – te wszystkie muzea tu w Cytadeli będą stanowiły jeden z największych kompleksów muzealnych w Europie.(…) To miejsce jest uświęcone polską krwią. To miejsce jest ważne w naszej historii. A od dziś może służyć także popularyzacji wiedzy historycznej. Cieszę się, że otwarta zostanie już za chwilę wystawa „1000-lecie chwały oręża polskiego”

- mówił minister.

**

Muzeum Wojska Polskiego powstało w 1920 roku, a jego ostatnią siedzibą był teren przy Alejach Jerozolimskich w Warszawie. W 2018 roku na terenie warszawskiej Cytadeli rozpoczęła się budowa nowego budynku placówki. Dziś otwarto nową siedzibę Muzeum.

>>> GALERIA - Otwarcie nowej siedziby Muzeum Wojska Polskiego

Źródło: MON

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Inne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ZUS: Ważne zmiany dla nauczycieli od 1 września 2024 r. Więcej osób skorzysta z tzw. kompensówki i wcześniejszej emerytury stażowej

ZUS informuje, że od 1 września 2024 r. więcej nauczycieli będzie mogło skorzystać z nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego (potocznie zwanego "kompensówką") oraz z wcześniejszej emerytury stażowej. 

Osiem lat więzienia za znęcanie się i usiłowanie zabójstwa ośmiomiesięcznego dziecka

Sąd Apelacyjny w Białymstoku utrzymał w piątek karę ośmiu lat więzienia dla młodego mężczyzny oskarżonego o znęcanie się i usiłowanie zabójstwa dziecka swojej ówczesnej partnerki. Skazany ma też zapłacić 80 tys. zł zadośćuczynienia. Wyrok jest prawomocny.

Głosowanie korespondencyjne dla wszystkich. Wystarczy zamiar zgłosić wójtowi gminy, w której jest ujęty w spisie wyborców do 13 dnia przed dniem wyborów. Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu wyborczego

Sejm przyjął w piątek nowelizację Kodeksu wyborczego, autorstwa KO, rozszerzającą uprawnienie do głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich, do Sejmu i Senatu oraz do Parlamentu Europejskiego na wszystkich wyborców.

“Jak uniknąć ogromnych podwyżek energii”. MKiŚ ostrzega

Ministerstwo Klimatu i Środowiska ostrzega przed stronami internetowymi, wiadomościami sms, zdjęciami wykorzystującymi wizerunki znanych osób zawierającymi linki wyłudzające dane. Grafiki i posty wzbudzające zaufanie z hasłem “jak uniknąć ogromnych podwyżek energii” pojawiły się w mediach społecznościowych. MKiŚ przypomina, że od 1 lipca 2024 r. będzie obowiązywała ustawa o czasowym ograniczeniu cen za energię elektryczną, gaz ziemny i ciepło systemowe oraz o bonie energetycznym. Klikanie w niesprawdzone linki i fałszywe informacje na temat sposobów uniknięcia drastycznych podwyżek jest jednym ze sposobów wyłudzania danych, oszustw oraz prowadzenia działań dezinformacyjnych, których celem jest wywołanie paniki.

REKLAMA

120,75 zł – o tyle wzrosną emerytury i renty w 2025 r. [Rada Ministrów przyjęła propozycję Ministry Agnieszki Dziemianowicz-Bąk]

W przyszłym roku emerytury i renty wzrosną o co najmniej 6,78%. Rząd zaproponuje Radzie Dialogu Społecznego pozostawienie zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 roku na ustawowym poziomie. Jakie to będą kwoty? 

"Pozbawienie źródła zarobkowania, mobbing, pozbawienie awansu, nagrody czy premii – to działania odwetowe". Ochrona sygnalistów idzie do podpisu Prezydenta

W piątek Sejm przyjął poprawki Senatu do ustawy o ochronie sygnalistów. Te zmiany mają istotny wpływ na zakres ochrony sygnalistów w Polsce. O czym warto wiedzieć?

Renta wdowia już w tym roku. Na początek 15 proc. drugiego świadczenia

Renta wdowia, która ma zostać wprowadzona już w tym roku, ma być krokiem w stronę poprawy sytuacji finansowej wdów i wdowców. Choć na początek będzie to tylko 15 proc. drugiego świadczenia, stopniowy wzrost do 50 proc. ma na celu długoterminowe wsparcie dla osób, które straciły swoich małżonków.

Wyjazd do pracy za granicą – jak się przygotować?

Wakacje, które już za progiem, to doskonały okres, aby w czasie krótkiego, kilkutygodniowego, zagranicznego wyjazdu podreperować domowy budżet. Dla młodych ludzi może być to z kolei ekscytujące doświadczenie. Niezależnie od tego, z jakich powodów chcemy wyjechać, zawsze warto dobrze się przygotować. Najlepszym rozwiązaniem, zwłaszcza dla osób, które planują wyjechać po raz pierwszy, jest zgłoszenie się do agencji pośrednictwa pracy. Nie tylko pomoże ona w znalezieniu najlepszej oferty, ale też zajmie się wszelkimi formalnościami i dokładnie wyjaśni, jak przygotować się do wyjazdu. 

REKLAMA

Jak uniknąć ekościemy (greenwashingu)? System weryfikacji technologii środowiskowych ETV

Innowacyjne technologie środowiskowe to szansa, aby sprostać pilnym wyzwaniom środowiskowym, przed którymi stoją Europa i świat. Jednak stopień ich komercjalizacji i zastosowanie w gospodarce nadal pozostają zaskakująco niskie pomimo  potrzeb rynku i rosnącego popytu. Przyczyną może być potrójne ryzyko niepowodzenia rynkowego: ryzyko związane z wdrażaniem technologii środowiskowej, ryzyko związane z wdrażaniem innowacji oraz ryzyko związane ze zwrotem kosztów inwestycji. Ograniczenie tych ryzyk przez twórców i dostawców technologii jest trudnym wyzwaniem, wymagającym dodatkowych narzędzi. Z pomocą może przyjść system weryfikacji technologii środowiskowych ETV, oparty na normie ISO 14034. 

Morawiecki kandydatem na prezydenta? Prezes PiS zdradza plany partii

Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński powiedział dziennikarzom, że Mateusz Morawiecki nie jest idealnym kandydatem na prezydenta - z perspektywy zwycięstwa, ale znajdzie się na liście. 

REKLAMA