REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

103. rocznica bitwy niemeńskiej. Obchody w Warszawie

Bitwa nad Niemnem
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

We wtorek (red. 26.09.2023 r.) Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych zorganizował na stołecznym placu Marszałka Józefa Piłsudskiego obchody 103. rocznicy bitwy niemeńskiej, drugiego po Bitwie Warszawskiej istotnego sukcesu militarnego Wojska Polskiego w kontrofensywie przeciw bolszewikom w 1920 r.

REKLAMA

Obchody bitwy niemeńskiej

Obecny na uroczystości szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk zwrócił uwagę, że bitwa niemeńska pozostaje w cieniu Bitwy Warszawskiej.

"Niesłusznie, bo operacja niemeńska była pieczęcią położoną na losach wojny polsko-bolszewickiej i to ona doprowadziła do rozbicia w pył bolszewickiej nawały" – powiedział Kasprzyk. Dodał, że "dzięki działaniom polskiego żołnierza w operacji niemeńskiej na blisko 20 lat zatrzymany został pochód bolszewickiej Rosji na zachód Europy".

Dlatego, jak podkreślił, warto, aby pamięć o tej bitwie "była przywracana do krwioobiegu naszej narodowej pamięci".

"Po tej bitwie Lenin z żalem, goryczą i wściekłością powiedział na Kremlu: +Tam, w Europie, było wszystko do wzięcia, ale Piłsudski i jego Polacy zatrzymali światową rewolucję i tego im nigdy wybaczyć nie wolno!+ – powiedział minister Kasprzyk. Podkreślił jednocześnie, że słowa te "były wyrokiem śmierci na Polskę", dopełnionym w 1939 r. w sojuszu Stalina z Hitlerem".

Dalszy ciąg materiału pod wideo

17 września 1939 r. był zemstą za bitwę warszawską i niemeńską

Szef UdSKiOR przypomniał,że atak sowiecki 17 września 1939 r. był zemstą za bitwę warszawską i niemeńską.

Bitwa nad Niemnem

REKLAMA

"Bitwa nad Niemnem przesądziła o zwycięstwie Polski. Tego zwycięstwa nikt na Zachodzie się nie spodziewał. Walczyliśmy praktycznie w osamotnieniu. Świat zachodni uważał, że wszystko już stracono i warto pozwolić Rosji wejść na teren Polski. Gdy w lipcu 1920 r. toczyły się rozmowy w Spa w Belgii, zaproponowano Polsce: +Oddajcie Rosji połowę terytorium+. To wtedy właśnie pojawiła się po raz pierwszy koncepcja linii Curzona, czyli wschodniej granicy Polski na rzece Bug" – wyjaśnił Jan Józef Kasprzyk.

"Zwyciężyliśmy, bo nam zależy zawsze na całości własnej ojczyzny, na obronie jej granic i na wolności. Bo wolność i gen wolności wyróżnia Polaków wśród wielu innych narodów. My kochamy wolność ponad wszystko!" – podsumował.

Odczytano też list, który do uczestników uroczystości napisał wicepremier Jarosław Kaczyński.

103. rocznica

"Historycy różnie określają chronologiczne ramy bitwy nad Niemnem, ale są zgodni co do tego, że rozwiała ona bolszewickie nadzieje na odniesienie zwycięstwa w wojnie z Polską" – napisał w liście Jarosław Kaczyński. Zaznaczył w nim, że w 103. rocznicę wydarzenia oddajemy hołd bohaterom, którym Polska zawdzięcza wolność.

"Pamięć o obrońcach ojczyzny jest naszym moralnym, patriotycznym obowiązkiem zarówno wobec nich, jak i przyszłych pokoleń, które będą kształtowały losy Rzeczypospolitej" – wskazał Jarosław Kaczyński.

W trakcie upamiętnienia szef urzędu kombatantów odznaczył medalami "Pro Patria" i "Pro Bono Poloniae" osoby mające szczególne zasługi w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość RP.

Po uroczystości minister Kasprzyk złożył wieńce na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza i przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Historycy podkreślają, że zwycięstwo na przedpolach Warszawy w sierpniu 1920 r. nie przesądzało ostatecznie o wyniku wojny z bolszewicką Rosją. Dopiero zwycięskie starcie odrodzonego oręża polskiego z armią bolszewicką, stoczone 20-26 września 1920 r., przypieczętowało polskie zwycięstwo i zabezpieczyło byt niepodległego państwa polskiego. (PAP)

 

Autor: Maciej Replewicz

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Można przedłużyć ważność orzeczeń o niepełnosprawności do 31 marca 2025 r. Ale czy wiesz, co zrobić, żeby nie stracić uprawnień,

Co dalej z orzeczeniami o niepełnosprawności? Można przedłużyć ich ważność do 31 marca 2025 roku i ustrzec się przed utratą uprawnień, Są jednak warunki, które trzeba spełnić. Sprawdź, czy wiesz jakie.

Renta wdowia we wszystkich możliwych wariantach zbiegu świadczeń. Pytanie tylko: kiedy?

Wciąż nie wiadomo kiedy renta wdowia wejdzie w życie. Na ten moment wiemy jedynie, że Sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny ma sprecyzować katalog praw do świadczeń emerytalno-rentowych, do których będzie można stosować regułę zbiegu prawa do kilku świadczeń emerytalno-rentowych. Katalog ma obejmować wszystkie możliwe warianty.

ZNP: Wynagrodzenia nauczycieli powiązane z przeciętnym wynagrodzeniem, podwyżki w 2025 r. co najmniej o 15 proc., wycieczka szkolna jak wyjazd służbowy

ZNP poinformował, że przesłał do MEN katalog spraw wymagających pilnego uregulowania oraz konkretne propozycje rozwiązań w zakresie wynagrodzeń nauczycieli. Związkowcy chcą m.in. jak najszybszego podjęcia prac nad powiązaniem wynagrodzeń nauczycieli z przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce.

Emerytury stażowe: Duda interweniuje, Hołownia odpowiada, prace nad ustawami zostaną wznowione pod koniec lipca

W Sejmie znajdują się dwa projekty dotyczące emerytur stażowych. Projekty zostaną rozpatrzone przez Komisję Polityki Społecznej i Rodziny pod koniec lipca.

REKLAMA

Od 95 zł do 135 zł. Zasiłek rodzinny na lata 2025–2027. Nie takiej podwyżki spodziewały się rodziny.

95 zł, 124 zł i 135 zł – to kwoty zasiłku rodzinnego na lata 2025–2027. Czy to oznacza, że obserwujemy stopniowe wygaszanie świadczenia? Pobiera je coraz mniej rodzin, a celem wydaje się być dalsze pomniejszanie kręgu uprawnionych.

Strażnicy miejscy już zatrzymują kierowców. Ich samochody są wykluczone, wyświetlają się na czerwono w strefie czystego transportu (SCT)

Od początku lipca strażnicy miejscy pouczyli już kilkudziesięciu kierowców, którzy wjechali do strefy czystego transportu w Warszawie nieuprawnionym autem. System widzi, które samochody są dopuszczone do ruchu w strefie czystego transportu (SCT), a które nie.

Ważność orzeczeń o niepełnosprawności 400 tys. osób kończy się 30 września. Będą przedłużone do 31 marca 2025 r. pod jednym warunkiem

W dniu 30 września 2024 r. upłynie ważność orzeczeń o niepełnosprawności prawie 400 tys. osób. Nowelizacja ustawy (której projekt został opublikowany 11 lipca 2024 r.) o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych ma pozwolić na zachowanie statusu osób niepełnosprawnych przez okres oczekiwania na wydanie nowego orzeczenia - ale nie dłużej niż do 31 marca 2025 r. Chodzi o zabezpieczenie tych osób przed nagłą utratą otrzymywanych świadczeń i uprawnień przysługujących na podstawie dotychczasowego orzeczenia. MRPiPS chce także ograniczyć spiętrzenie w czasie wniosków o nowe orzeczenie o niepełnosprawności.

Darowizna pieniężna od matki. Są trzy warunki konieczne do zwolnienia z podatku

Jeżeli przedmiotem darowizny są środki pieniężne, to w celu skorzystania ze zwolnienia z opodatkowania konieczne jest spełnienie trzech warunków. Jednym z tych warunków jest udokumentowanie ich otrzymania dowodem przekazania na rachunek płatniczy nabywcy. Organ skarbowy tego warunku nie przepuści.

REKLAMA

Matura i egzamin ósmoklasisty w 2025 roku. Co się zmieni? Informatory będą w sierpniu a materiały do egzaminów próbnych w grudniu 2024 r.

Centralna Komisja Egzaminacyjna informuje, że informatory o egzaminie ósmoklasisty i egzaminie maturalnym z poszczególnych przedmiotów w 2025 roku będą publikowane, począwszy od 1 sierpnia br. do 1 września 2024 r. W grudniu udostępnione zostaną szkołom materiały do przeprowadzenia próbnego egzaminu ósmoklasisty i próbnej matury - poinformowała .

Kto nie dostał dodatku motywacyjnego? Rząd zachęca do wprowadzenia podwyżek lub dodatków do wynagrodzenia

Od 1 lipca 2024 r. pracownikom pomocy społecznej wypłacany jest dodatek motywacyjny. Jednak pracownicy zwracają uwagę, że nie wszyscy otrzymali dodatek 1000 zł. MRPiPS twierdzi, że od początku wskazywało tylko na niektóre grupy pracowników, a nie wszystkich. Zachęca samorządy, żeby we własnym zakresie wprowadziły podwyżki lub dodatki do wynagrodzeń.

REKLAMA